www.cihansalim.net

 Web Yazıları
   
"Afgan Kadınlar Net'ten yardım çağırıyor"

Eflatun Kasket/29 Haziran 2000

Afganistan yeni şeriat
tıklayın, destekleyin:
rejimi ülkeyi bir anda İlkçağ’a geri taşıdı. Televizyonlarımızda gördüğümüz dehşet kanunlar bizi belki de fazla etkilemedi ama Afgan kadınları bu baskıdan birazcık kurtulmaya çalışıyor. Geçen ay sonu ve bu ay başında çeşitli Afgan kadınların dünyaya yaymaya çalıştığı e-mail mesajları çok fazla insana ulaşmadı. Ama birazcık da olsa ilgi çekebildi. Mesajlar gerçekten acı:

Afgan kadınlar sokağa asla yalnız çıkamıyor, yabancı bir erkekle beraber çıkmalarında kesin ölüm cezaları uygulanıyor, mutlaka akrabalarıyla dolaşmak ve belli saatler arasında dışarı çıkmalarına izin var. Hatta yabancı erkeklerle konuşmak bile yasak.

Ayrıca eğitim görmüş bayan doktorlar, öğretmenler, vb. çalışma yasağı yüzünden dört duvar arasına hapis oluyorlar. Daha da kötüsü ülkede kız çocuklarının geleceği muallak, kız çocuklarını istemeyenler öldürmeye kadar gidebiliyor. Aynı şekilde de kadın hastaneleri yok denecek kadar az, zaten kadınlar erkeklerle aynı yerde muayene olamıyor. Ve tabii ki kadınlar için yeterli sağlık malzemesi yok. Bu durumda bazı cesur erkek doktorlar protestolar yapmaya çalışıyor.

Sonuçta e-maillerden çıkanlar kısaca bunlar, çünkü mailler oldukça uzun ve Afgan kadınlar dünyanın ilgisini bekliyor ve “her ülkenin iç işlerine karışan ABD gibi ülkeler niye burayla ilgilenmiyor, insan hakları kelimesini burada niye duyurmaya çalışmıyorlar” diye gönderme yapıyorlar. Ve sonlara doğru birçok kadının intihara gittikçe yaklaştığından bahsediliyor.
 

 


- Web yazılarına geri dönmek için tıklayınız