www.cihansalim.net

 Web Yazıları
   
Dünya'da teknoloji dağılımı, şu andaki görünümün düşündürdükleri:
"Digital Divide"

Eflatun Kasket/4 Ağustos 2000

Genlerle ilgili açıklamalar yapılmadan
tıklayın, destekleyin:
bir süre önce çeşitli gazetelerimizde de yayınlanan bir araştırma sonucu gerçekten ilgi çekici: Artık dünya fiziksel değil teknolojik sınırlara ayrılıyor, ülkelerin veya kıtaların kendi içlerinde bile farklılaşma gözleniyor. Dünya şu anda, teknolojik gelişmişlik bakımından üç parçaya bölünebilir: Teknoloji geliştirenler, bunlara uyum sağlayabilenler ve bu gelişmelerin dışında kalanlar. Uluslar arası Kalkınma Merkezi başkanı Jeffrey Sachs'ın araştırmasında teknolojik gelişimlerin dünya nüfusunun sadece %15'ini oluşturan ülkelerde gerçekleştiğini ortaya koyuyor. %50'si bu teknolojik gelişimleri yaşamlarına yani üretimlerine rahatça uyarlayabilen ülkelerde yaşıyor. Geri kalanlar ise teknolojiden iyice kopmuş vaziyette.

Bunlar kim diyecek olursak işte karşımıza çok çarpıcı bir yanıt geliyor, görüyoruz ki ülkelere göre ayırıp isim sayamıyoruz. Örneğin Güney Meksika, And ülkeleri, Tropikal Brezilya, Asya'nın denize uzak bölümleri, Çin'in iç kesimleri... tabii ki liste uzayıp gidiyor. Ama buradan bizim çıkarmamız gereken artık 3. Dünya ülkelerinin ekonomi veya gelişmeye göre değil, teknolojiye uyum ve teknoloji kullanımı konusundaki seviyelerine göre bu sıfatı alıp almayacakları. Bunu belirtmemin bir nedeni yeterli ilgiyi teknolojiye yöneltip bir tren daha kaçırmamak ve maalesef araştırmada Türkiye'nin 3. Kategoriye girmesi. Gerçi araştırma 1997 yılı verilerine dayanarak yapılmış ve son 3 yıldaki cep telefonu çılgınlığıyla yabancı araştırmacılar bizi belki "Cep telefonu ihracatçısı" sanabilirler. Ama konunun genel temasında olduğu gibi Türkiye'de Doğu ve Güneydoğu'dan adeta bir teknoloji sınırıyla ayrılıyor. Bir yerde TV bile yokken diğer tarafta ne uç şeyler olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz.

Gerek şimdi gerekse de gelecekte de teknoloji dışı ülkelerin yoksulluk batağına saplandıkları veya saplanacakları gerçek. Ama İsrail, İrlanda gibi ülkelerde dikkat çeken uygulama, tüm çokuluslu dev şirketlere değil, ülkede teknoloji yatırımı ve üretimi yapacak şirketlere sağlanan vergi kolaylıkları. Zaten Sachs da araştırmada gelişmiş ülkelerin dümeni gereğinden çok fazla kendi çıkarlarına çıkardıklarına dikkat çekiyor. Aynı konu daha bu hafta Birleşmiş Milletler Konseyi'nde Kofi Annan'ın ağzından duyuldu.

Teknolojik gelişme için coğrafi konumun önemli rol oynadığı, ulaşımı zor bölgelerin teknolojiden pek nasip alamadıkları, ayrıca üretici ülkelere yakın ülkelerin daha avantajlı olduğu başlıca bilinenler. Bugünlerde 'genotip' tartışmaları ve haberlerinin öne çıkmasıyla bu bilinenler unutulmadan Türkiye hemen ilerleme, son gelişmelere ayak uydurma çabasına girmeli. Zira Türkiye ne teknoloji üreten ülkelerden çok uzak, ne de bilimsel olarak çok geride.
 

 


- Bu ciddi konu üzerine çalışan birçok kurum var. Örneğin Dünya Ekonomik Forumu'nun konuyla ilgili bölümüne göz atabilirsiniz.

- Ama, Mark Warschauer'in Digital Divide konseptini yeniden tanımladığı yazısını şiddetle öneririm.

- Bu akademik çalışmayla da konuya temel bir giriş yapabilirsiniz.

- Son bir adres olarak, DigitalDivide. org konuyla ilgili gelişmeleri takip edebileceğiniz bir site.

- Web yazılarına geri dönmek için tıklayınız