www.cihansalim.net

 Web Yazıları
   
"17 Ağustos'un 1. yıldönümünde kısa notlarla deprem"

Eflatun Kasket/11 Ağustos 2000

Bu hafta 'Eflatun Kasket
tıklayın, destekleyin:
Gündem'de depremle ilgili kısa alıntılar yapacağız; çünkü oraları gören, gezen arkadaşlarımızın ağzından Kocaeli size korkunç gelebilir.

İstanbul Deprem Çalışma grubu, İstanbul'da bina onarımlarının gerektiği gibi olmadığını hatta bazı bölgelerde kelimenin tam anlamıyla olmadığını açıkladı. Bu hızla ve olanaklarla İstanbul'un 15 yıldan önce depreme hazır hale gelemeyeceği vurgulandı.

Ağır hasarlı binaların çökertilmesi ve yıkık binaların enkazlarının kaldırılması yerli ve yabancı şirketlere ihaleyle verildi. 1. yıl sonunda tam 2312 bina olduğu gibi duruyor.

Harita planı ve içme suyu çalışmaları 46,5 trilyona mal oldu.
Gölcük'te her 25 kişiden biri öldü. Belediye başkanı, halka "Bu kışı soğukta geçirmeyeceksiniz" diyememekten yakınıyor. Çalışmaların değil insanların umutlarının bitmeye yüz tuttuğunu söylüyor.

Devletin en az 2 milyonluk yeni bir şehir kurması, istihdam hazırlaması gerekiyor.

Anketler sonucu depremzedelerin sadece %5'i göç etmek istiyor.

Benzer bir deprem olursa, sahil şeridinin su altında kalması muhtemel. Önceki depremin sonuçlarının yanında bu sefer fabrikalardan Türk sularına zararlı atık salgısı ihtimali çok yüksek. Bu konuda da hiçbir önlem yok.

Üstüne üstlük deprem sonucunda evsiz ve işsiz kalan halk şimdi de sömürülüyor. Her yerde her paraya çalışır gözüyle bakılan depremzedeler ucuz iş gücü oldu.

Biz asıl haberlere, yani ölüm, yaralı, yıkılan bina içeren konulara girmeden burada kesiyoruz...
 

 


- Web yazılarına geri dönmek için tıklayınız