www.cihansalim.net

 Web Yazıları
   
"Büyüteç: Nükleer Denizaltılar"

Eflatun Kasket/18 Ağustos 2000

Bu hafta içinde bir Rus
tıklayın, destekleyin:
denizaltının batması, daha önce de aynı tipte tam 5 denizaltının batıp halen okyanus diplerinde yatması kuşkusuz ilgi çekici ve kaygı verici bir durum. Gerek denizcilere, gerekse de dünya sağlığına bir tehdit olan denizaltıları bu hafta Eflatun Büyüteç'e alıyoruz:

Denizaltılar ilk defa Almanya tarafından, 1. Dünya Savaşı'nda, deniz ticaretini engellemek için kullanıldı. Bundan sonra 2. Dünya Savaşı'nda yer aldılar. Ve bugün gelinen noktada, su altında aylarca kalabilen, yüzeye çıkmadan orta menzilli nükleer füzeler atabilen denizaltılar en güçlü ve stratejik deniz savaş araçları.

İlk olarak 19. Yüzyılda kullanılmaya başlanan bu araçların kullandıkları yakıt çok önemliydi. Araştırmacılar, yakıt olarak oksijene gerek duyulması yerine nükleer reaktörlü denizaltılar yapmaya çalıştı, zira bu büyük bir avantajdı. Bu türün ilk örneği 1955'te suya indirildi. Rakiplerinden çok daha hızlı olan ve daha uzaklara gidebilen araçtan sonra araştırma-geliştirme çalışmaları devam etti ve ABD benzer türde ama hem füze rampası hem de radar üssü görevinde 7 nükleer denizaltı daha üretti. Araçlara takılan her nükleer çekirdek 40 000 ila 100 000 bin km. daha uzun seyahat olanağı sağladı.

Tabii SSCB ve diğer ülkeler de boş durmuyordu. 1950'lerin sonuna doğru kullanılan silahlar (misiller) da nükleer oldu. Ve bugün yerleri bilinmeyen, hareketli füze rampaları haline geldiler.

Ama sanılanın aksine denizaltılar oldukça konforludur. Mürettebat, gemilerde bulabildiği konforu rahatlıkla bu araçlarda da bulabilmektedir. Elektronik araçlar sayesinde otomatik mutfaklardan sinema salonuna birçok hizmet sunulmaktadır. Güvenlik içinse, denizaltının gövdesi çok özeldir. Basınca, saldırıya karşı koymak; elektronik araç, asker ve donanımları korumak nedeniyle zırhlar çok güçlü ve değişik tasarımdadır. Ama şu anda kesin bilgilere ulaşamadığımız batık Rus denizaltının ne kadar hasarlı olduğu, araca ulaşılırsa gemiyle nasıl birleşme yapılacağı tam bir muamma. Yani denizciler -hala yaşıyorlarsa- tüm bu önlemlere lanet ediyor olabilirler. Veyahut denizaltı sapasağlamsa -ki gelen bilgiler bu yönde- artık düşmanları, Rus denizaltının göz kamaştırıcı tasarımını öğrenebilecek. Zaten bu yüzden Rusya'nın dış yardımı kabul etmediği iddiaları var ve bizce tek neden bu. Acaba siz olsanız nasıl karar verirdiniz...
 

 


- Web yazılarına geri dönmek için tıklayınız