www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dergi Yazıları
   
"C&C 2: Red Alert"

1997

Merhabalar, başlıktan da anlayacağınız gibi Red Alert C&C 'nin devamı niteliğinde. Westwood ile Virgin'in gene ortak bir çalışmayla
tıklayın, destekleyin:
çıkardığı bu oyun büyük olasıkla sizi uzun süre oyalayacak. Oyun hem DOS hem de Windows 95 altında çalışıyor. DOS 'taki VGA hali bana C&C 'den iyi gibi gözüktü. Fakat oyunu asıl Windows 95 altında görmelisiniz. Grafikler oldukça küçültülmüş ve kalite bu sayede artırılmış, kısacası Windows 95 'te SVGA ve böyle oynamak oldukça zevkli. CD 'den setup programı çalıştırılınca Microsoft'un yeni video/grafik teknolojisi Direct-X'i yükleyip yüklemeyeceğinizi soruyor. Yüklediğiniz halde farkı gerçekten farkediyorsunuz. Oyunun bir anlamda can damarı olan aralardaki videolar daha kaliteli ve akıcı olarak karşınıza çıkıyor ve Direct-X'in yaratabileceği uyumsuzluklara da katlanmaya değer çünkü warcraft 2 'de 3-4 bölümde bir demo izleyebilirken burada her bölüm arasında 3 tane çok güzel demo izlenebiliyor. Demoları bu kadar anlattım çünkü bunu gerçekten hak ediyorlar. Her bölümden sonra bitirilen bölümle ilgili bir demo , bize komutanlarımızın bir dahaki görevimizi anlattığı bir tane ve en son da genelde savaş alanından görevle ilgili görüntüler içeren bir demo çıkıyor. Bunlardan görevinizi iyi anlamaya çalışın çünkü görevde birşeyi boşuna yapmaya çalışıyor olabilirsiniz. İngilizceniz iyi değilse de oyun sırasında menüye çıkıp "Briefing 'i seçin; alın elinize sözlüğü ve anlayın görevinizi. Mesela müttefiklerde 3. bölümde Tanya ile köprüleri yok etmeniz yeterli (Gerçi ben o bölümde "engineer"larla düşmanın barakasını falan ele geçirdim, herşeyi yok ettim, vs. böylesi daha zevkli ama sabırsız arkadaşların uğraşmasına tabii ki gerek yok).

Neyse oyunu yükledik ve çalıştırdık. İster Ruslar'ı ister Müttefik güçleri seçip oyuna başlayabiliriz (Start New Game). Bu arada seçim yapmadan önce zorluk derecesi soruluyor. Oyunu yapanlar C&C 'yi zor buldunuzsa kolayı; kolay buldunuzsa zoru seçmenizi öneriyorlar.Warcraft 2'yi zor bul-dunuzsa kesinlikle menüden kolayı seçin. Load ve Exit Game'i ise anlatmaya gerek yok. Internet Game ile Net 'te tanımadığınız insanlarla oynayabilirsiniz. (Bu ayarlar oldukça kolay ve herkesin bağlantısı olmadığından bunu anlatarak yer harcamak istamiyorum ) Multiplayer Game'de yeni bir özellik göze çarpıyor. Modem ve seri kablo ile oynamaya alternatif olarak Warcraft 2'de olduğu gibi bilgisayar birkaç oyuncuyu simüle edebiliyor ve sizde değişik bir tat alıyorsunuz. (Gerçi alamıyorsunuz çünkü karşınıza gene aptallıklarıyla ünlü bilgisayar ve programlama hataları çıkabiliyor ama olsun canınızı sıkmayın)

Şşş ! Ne bakıyosun lan! Şakkadanak!
Abi vurma valla bakmıyodum.
Hadi lan ordan. Herif geldi başımın etini yiyiyor. İyi ki bi oyun verdi. Al lan çok istiyosan bi haftadan önce de gözüme görünme!
Abi çok sağol abi, sağol abi elini öpiyim abi.
Ulan ben ne yaptım ulan gitim herife Red Alert'ın Rus diskini verdim. Hhaayırr! Ulan suç bana bu yazıyı yazdıracaklarını önceden söylemeyenlerde. Ben nasıl Rusları yazacağım şimdi. Du bakalım bilgin ayaklarına yatıp okuyucuya çaktırmayalım. Ne de olsa yılların yazı tecrübesi var. Ihhı ıhı, nerde kalmıştık bakayım. Evlatlarım ana menüde ki son öğe ise Intro&Sneak Peek anlamayan var mı? İyi. Bu seçenekle oyunun kendi giriş demosunu ve ayrıca piyasaya çıkmak üzere olan iki başka oyunun demosunu izleyebilirsiniz. Intro 'dan da anlayacağınız gibi 1946'da New Mexico Çölü'nde zaman makinesini kullanarak geçmişe giden adamımız Hitler'i bulur geri dönünce bir sürü geyik laf eder ve bundan sonra hiçbir şeyin engellenemeyeceğini, her şeyi zamanın göstereceğini söyler. (En azından ben öyle anladım)

Şimdi arkadaşlar, bilgiye susamış olduğunuzu biliyorum: Bazılarınız Warcraft 2 ve C&C 'yi oynamış hatta bitirmişsiniz ve Red Alert 'ın farkını merak ediyorsunuz. Bazılarınız ise bu real time strateji olayı nedir diye soruyorlar. Nede olsa sürekli okur kazanıyoruz. Ve yeni yetmelerin şiddetle bilgiye ihtiyacı var. Bende disiplinli bir öğretmen edasıyla kolaydan zora anlatmaya başlıyorum. Tabii ki amaç düşmanı yok etmek ve farklı yöntemleri var. Öncelikle oyunu rahatça oynayabilmek için mouse hakimiyetinizin olması lazım. İstediğiniz bina, araç, asker, vs.'yi mouse'u üzerine getirip bir kez tıklayarak seçiyoruz. Bu üniteler seçiliyken mouse'u istediğiniz yere getirip gene bir kez tıklayarak oraya yönlendirebiliyoruz. İkonun aldığı haller de ünitenin orada ne gibi şeyler yapabildiğini anlamamızda yardımcı oluyor. Ayrıca mouse'u bir ünitenin üstünde bekleterek adını öğrenebilirsiniz. Başlıca binaları da kısaca tanıtalım:
Construction Yard: Hani bölüm başlarında size açılan bir araç veriliyor ve bir binaya dönüşüyor ya işte o bina. O olmadan hiç bir bina yapamazsınız.
Power Plant: Jeneratörler.
Ore Factory: Minerallerin toplanıp getirildiği ve paraya dönüştürüldüğü yer.
Ore Silo:Toplanılan mineraller Ore Factory 'e sığmadığı zaman yapılması gereken mineral deposu.
Barrack: Asker üretim yeri.
War Factory: Tank ve benzeri araçların üretim yeri. Bu başlıca binalar iki tarafta da varolan ortak binalar. Bölümleri ilerledikçe farklı gelişkin binalar çıkıyor. Mesela atom bombası üretim üssü. Oyun ekranında eğer radar yapmışsanız sağ üstte haritanın açtığınız bölümünü iki türlü zoom yaparak görebilirsiniz (en sağda ki düğme) Ayrıca gene bu tuş sayesinde multiplayer oynarken her oyuncunun istatistiklerini açabilirsiniz. Haritanın altında ki tuşlardan ortadakine basıp bir binanın üzerine gelip tıklayınca o binayı satmış olursunuz. Aynı işlemi soldaki tuşa basarak yaparsanız o binayı tamir edebilirsiniz.Tamir tuşu seçiliyken binaya birkez daha tıklarsanız tamir işlemi sona varmadan durur. "Esc" tuşuyla ya da sol yukarıda bulunan çubuğa tıklayarak ara menüye çıkabilirsiniz. Burada Delete Mission ile daha önceden save etti