www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dergi Yazıları
   
"SimCity 3000 UNLIMITED İncelemesi"

Temmuz 2000

Merhaba arkadaşlar, bu ay size taptaze bir expansion pack inceleyeceğim: SimCity 3000 Unlimited. Sim serisi delisi olan bir arkadaşımın
tıklayın, destekleyin:
akrabası tarafından Kuzey Ameria'dan getirilen oyunu, arkadaş biraz hevesini alınca, almayı başardım.

Bildiğiniz gibi SimCity 3000 klasik şehir simulasyon/stratejilerinin en son örneklerinden. 1998'de çıkan oyuna Maxis'in yaptığı bu yeni versiyon ise daha çok orjinalini oynamamış olanlar için gibi duruyor. Bu arada her ne kadar Sim serisine Maxis'den başka kimsenin birşey eklemesi pek söz konusu olmasa da bildiğiniz gibi oyunlara çıkan ek paketlerin en başarılıları orijinalini yapan firma tarafından aynı ekiple hazırlananlar oluyor. Burada da aylar geçmesine rağmen aynı hoş SimCity havası devam ediyor. 2 ve 3 boyutlu pastel grafikler aynı kalitede, izometrik yer kontrolü ve müzikler de size eski hazzı veriyor. Bu arada oyunun adı da ilginç, insan bu adı duyunca "Allah allah, yahu ilki limitli, eksik miydi de bunun adı SimCity limitsiz" diye düşünmeden edemiyor. Geyiğimizi de yaptıktan sonra oyunun yeniliklerine geçelim.

Fakat geçen yıl saatlerce SimCity oynayıp ciddi ciddi birşeyler yapmaya çalıştıysanız size oyun içindeki yenilikler yetersiz gelebilir. Ama oyuna hoş felaketlerin eklendiğini belirtmeden geçemem zira çoğu SimCity oyuncusunun -biraz saditçe olsa da- en hoşlandığı şey şehirlerini çeşitli şekillerde yok etmektir. Bazıları bu noktada save'lerini yeniden yükler, bazıları durumu kurtarıp gerçekten de oyunu amacına uygun oynar. Bu sefer de değişik uzaylı istilaları, salgın hastalıklar vb. sorunlar eklenmiş. Bu sorunlar hem yeteri kadar güzel, hem gerçek bir tehlike hissi yaratıyor hem de abartıya kaçıp düzeltilmesi neredeyse imkansız hasarlar vermiyor. Grafiksel yenilikler ise artık oyunda yeni 'yer şekillerinin' olması, örneğin karla kaplı bir alana şehir kurabiliyorsunuz. Bunun yanında iki yeni bina tarzı eklenmiş. Bunlar Orta Avrupa ve Asya'ya ilişkin binalara dayalı bir şekir kurmanızı sağlıyor. Yani sonuç olarak deniz kenarında bir Avrupa kasabası ya da Kuzey Japonya'da karla kaplı bir şehir kurabilirsiniz. Ama buna rağmen şehrinizin coğrafik yeri ne kadar değişik olursa olsun size yardımcı olmaya çalışan 'city advisor'larınız hiç değişmiyor. Örneğin G. Amerika şehri kurarken birkaç Japonun size taktik vermesi biraz abes kaçıyor. Bu arada yeni bina çeşitlerini eklenir de ülke ya da şehirlere özgü anıtlar, tarihi, ünlü binalar arttırılmaz mı? Oyuna beklediğimden çok sayıda 'milli yapılar' oyuna eklenmiş. Sonuç olarak bu grafiksel yenilikler bir şehirde uzun uzun oynayanları gerçketen de uzun süre oyalayacak nitelikte. Ama tabii ki bina tarzlarının ya da yer şekillerinin değişmesi oynanışta değişiklikler yaratmıyor. Artık bu özellik de herhalde serinin ilerleyen oyunlarında olur. Düşünsenize neredeyse çöl kadar kuru bir yerde şehriniz var ve su ihtiyacı çeşitli aylarda inanılmaz artıyor. Veya tam tersi, yüksek ve karlı bir şehriniz var ve yazın seller şehrinizi basıyor.

Ben yine böyle hayaller kurarken aklıma şu geldi: "Ah, keşke çok gerçekçi olsa, örneğin herhangibi bir organizasyonun benim şehrimde yapılmasını sağlamaya çaılşsam, oradan turizm geliri elde edilse" diye uçuk kaçık takılırken senaryoları açtım ve gerçekten de bahsettiğim gibi bir şeyin olduğunu gördüm. Sonra da kendi kendime ben oyun designer falan mı olsam, oyunu görmeden içime doğuyor dedim. Neyse kendime dediklerim sizi sıkabilir, hemen oyuna dönelim daha meraklandırmadan. Evet SC3000 Unlimited'de eski oyuncular için oynanış bakımından çok az yenilik var ama bu açık senaryolarla kapatılmaya çalışılmış ve bence başarılı olmuş. Yaklaşık 13 senaryo var ve bunlar örneğin Seul'de Dünya Kupası'na şehri hazırlamak, Moskova'da organize suçlarla, vs. Bu senaryoların bazıları oldukça zor, bazılarında çeşitli scriptlerle oyunun gidişatı değiştirilmiş. Yani Starcraft'ta siz bir yere gelince ya da bir binayı yıkınca ortaya çıkan yeni görevler, kahramanlar oyunun hedefini, akışını değiştiriyordu. Burada da çeşitli bir zamanda yeni bir sorun çıkıyor veya ilginç olaylar arka arkaya oluyor. Ya da bazı senaryolarda oyunu pause edemiyorsunuz, bu da tansiyonu arttırıyor.Eski oyuncular ise bu tip senaryo hazırlama seçeneklerinin oldukça güzelleştirilmesi ve scriptler hazırlama yeteneklerinin artması nedeniyle daha çok harita edit etmekle uğraşabilirler. Zira SC3000'deki oyun akışı fazla değişmemiş. Her zamanki gibi yine yerleşim, endüstriyel ve ticari alanlar kuruyor, elektrik, su gibi temel ihtiyaçları sağlayıp ardından eğitim, eğlence ve güvenliklerini sağlama alıp halkı mutlu etmeyi sağlıyorsunuz. Ama bu sefer yardımcılarınız gerçekten daha yararlı hatta çoğu zaman siz şehri batırmayı isteseniz de akıllı önerilerde bulunup kurtarma işini kolaylaştırıyorlar. Ekranın altındaki hoş haberler de sizi birçok olaydan haberdar ediyor.

Yeni oyuncular oyunun kurup en fazla 2 saatte oyuna gerektiği kadar hakim olabilirler. Ayrıca elimdeki oyun orjinaldi ve 200 sayfalık bir kitap çıktı kutudan, bakalım Türkiye'deki kitapçık nasıl olacak? Yine aynı şekilde oyunun içindeki tutorial'lar yeni oyunculara eskisinden daha yararlı. Bu arada oyunun çok zor olduğu gibi bir izlenim doğmasın, seviyesi orta olarak nitelendirilebilir. Ayrıca oyunu yeterli bir süre oynadığımı söyleyebilirim, diğer Maxis oyunları gibi herhangibi bir sorun çıkmadı, oyun 'sağlam' üretilmiş.

Sonuçta SimCity 3000 Unlimited eski oyunculara gelişmiş harita ve binalar yaratmaktan öte bir de güzel senaryolar sunuyor. Eğer bir SimCity ilk göz ağrılarınızdansa iseniz bence bu oyunu denemenizde fayda var, hem oyalayıcı hem de SimCity 3000'nin çıkış süresini hatırlarsak bir daha ki SimCity için kaç binyıl beklememiz gerektiği de hiç belli değil. En azından süreyi kısaltabilir. Diğer yandan, eğer SimCity 3000 sizde yoksa ve meraklıysanız çekinmeden alabiliceğiniz bir oyun. Çünkü son cümle olarak söylenebilecek şey oyunun asıl olarak SimCity 3000'i oynamamış olanlar için yapılmış gibi durması olabilir. Zaten oynamak için orijinal SimCity 3000'i gerektirmiyor, yalnız başına kurulabiliyor.

Oyunun min. ihtiyaçları: Pentium 166, 32 MB RAM, 4X CDROM Driver, 2 MB Ekran Kartı, 450 MB harddisk boşluğu
Not: 73/100
 

 


-Maxis, yaklaşık 2 yıl önce Electronic Arts tarafından satın alındı. SimCity 3000 Unlimited hakkında bilgi için EA.com'u gezebilirsiniz.

- Dergi yazılarına geri dönmek için tıklayınız