www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dergi Yazıları
   
"Warcraft III Ön Bakış"

Ağustos 2000

Warcraft 3 (W3) hakkında oldukça fazla spekülasyon yapılan bir oyun, zira Blizzard'ın oyunun nasıl olacağına karar vermesi bayağı sürdü.
tıklayın, destekleyin:
Eğer bu yazıyı size 3-4 ay önce yazmış olsaydım kuşkusuz bugün koca bir yalancı durumuna düşecektim çünkü firma oyunun oynanışını, kamera açılarını, vb. tamamen değiştirdi. O yüzden siz siz olun, oyun benim dediğimden çok farklı çıkarsa bana kızmayın.

Öncelikle W3 role playing strateji (RPS) olarak hazırlanıyor. Peki bu ne demek? Oyun, Blizzard'ın, Diablo'da da yaptığı ve başarılı olduğu gibi, değişik türlerin bazı özelliklerini taşıyacak, örneğin karakter gelişmeleri yapabilecekken diğer yandan birçok ünite üretip onlarla savaşlar yapacaksınız. Sanırım ben anlattıkça ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Ama şu kesin ki Blizzard bu oyunla yeni bir tür yaratmış olacak ve birkaç yıl sonra klonları da ortaya çıkacak.Hemen W3'ün hikayesine geçelim: W3, W2'den 15 yıl sonra geçiyor. Blizzard W2'nin insanların lehine sona erdiğini kabul ediyor. Dark Portal yıkılmış durumda, artık boyutlarından Azeroth'a gelecek ork tehlikesi yok ama Azeroth da acınacak halde. Her iki taraf değişmiş, insanlar artık gururlarıyla hareket etmenin beş para etmediği kanaatine vararak kendi içlerinde bile çatışıyor. Gizlenemeyen orklar insanlara köle ediliyor. En soylu orkların torunlarından Thrall da bunlardan biri ama kaçmayı başarıyor, ardından uçsuz bucaksız topraklarda dağınık yaşayan orkları bir araya toplayıp başlarına geçiyor. Orklar şeytani güçlerle olan birlikteliklerini bitirip atalarının şaman dinine dönüyor ve mistik güçlerle uğraşıyorlar. İşte buraya kadar olan bölüm de "Warcraft Adventures" adlı oyunun konusu oluyor. (Bazılarınız Diablo'nun CD'sinde bu oyunun filmini hatırlayacaklardır. Blizzard bu oyunu çıkarmayı çok istiyordu, Warcraft adı ile kolay para kazanmanın yanı sıra ayrıca bundan sonraki oyunlarına arka plan oluşturma, orkları ve Warcraft dünyasını yakından ve ilginç bir şekilde tanıtmayı istiyorlardı. Zaten ellerinde biriken birçok tasarım, çizim de denemek istedikleri 'adventure' türü için onlara yeterliydi. Ama bu oyun yarısı tamamlanmışken iptal edildi) Bu noktada tam da iki ırk tekrar sürtüşmeye başlarken gökten inen "Burning Legion" (BL) iki ırkın fetih, savunma, vs. yerine hayatta kalma kavramına önem vermelerini sağlıyor. Çünkü oyunun 3. ırkı olan BL gezegen gezegen dolaşıp tüm enerjiyi tüketen, canlı bırakmayan bir cins. Söylentilere göre BL'ye karşı insanlar ve orkların beraber mücadele edeceği bölümler olacak.

Oyunda 5 ırk olacak, bunlardan insan, ork, BL ve Undead adlı ırklar açıklandı. İlk ikisinin üniteleri hakkında kesin bilgiler de mevcut. İnsanlar W2'den çok da farklı değiller, yine cüce ve elf ırklarıyla 'Alliance'ı oluşturuyorlar. Orklar ise Ogresiz; Dark Knight gibi şeytani büyülere sahip üniteler de bu sefer kesinlikle onlarla değil. Dark Knight ve benzeri ölüm üniteleri Undead adlı ırkı oluşturuyor. Hatta W2'den bazı ork ana kahramanaları artık Undead tarafına ayrılmış durumda. Bu ırk canlı yaşamı yok etme, ölüler ve ruhlarla ilgilenme üzerine 'uzman'. Oyunun en ilginç ırkı olabilecek Undead'in ünite üretmek için ihtiyacı olan ise ölü bedenler. Undead heroları, büyüleriyle herhangi leşi kendi ünitelerine çeviriyor. Ayrıca bu ırkın fazla binaya sahip olmaması bekleniyor. Üsleri, aynı StarCraft'taki Zerglerin etrafa yayılan canlı toprağı 'creep' gibi, karanlık ve yeşil dumanlar yayıyor, etraftaki tüm bitkiler ölüyor. Undead ünitelerinin de bu alan içindeyken yavaşça iyileşiyor. BL üniteleri ile ilgili fazla bilgimiz yok, 5. ırk da henüz açıklanmadı. Aslında Blizzard daha BL'yi bile resmen açıklamadı ama oyunun tanıtım kliplerinde açıkça görülüyor. 5. ırkın karanlık elfler olduğu söylentileri var, kulağa da mantıksız gelmiyor.

Gelelim oyunun temel oynanışına, asıl yazı şimdi başlıyor diyebiliriz. RPS olarak oyun heroların üzerine odaklanıyor. Her ırkta, normal ünitelerin yanında, 5 veya 6 adet hero bulunuyor. Herolar hem normal ünitelere göre daha güçlü, hem özel yetenekleri var hem de etraflarına özel etkiler yapıyorlar. Hemen açalım bunu, zira artık W3 demek hero demek. Herolar en önemli üniteler ve çok değerliler ama şu anda parayla üretilip üretilemeyecekleri belli değil. Bir hero, eğer savaşta ölürse, belli bir bedel karşılığı yeniden ana üssünüzde 'reankarne' oluyor. Bu bedel onun tüm upgradelerini kaybetmek de olabilir, belli bir miktar para ödemek de. Bu da karar aşamasında. Ama heroların en önemli özelliği etraflarındaki ünitelere etkileri. Blizzard sene başında normal ünitelerin, yakınlarında bir hero olmadan komuta edilemeyeceğini, kameranın zaten herolara odaklanacağını, oyuncunun hareket ettiremeyeceğini söylüyordu. Ama gelen tepki ve kendilerinin de bu gidişatın bir RPG'ye yöneldiğini anlamalarıyla artık bunlardan vazgeçildi. Diyelim ki bir insan ordususunuz, ofansif gücü yüksek (bonus puanı olan) bir heronuz ve 7-8 tane normal askeriniz var. Şimdi SC oynayanlar daha kolay anlasın diye şöyle anlatayım: Aynen 'protoss'ların phylon'larını seçtiğinizde bina yapmanız için oluşan mavi kaplama alanları bu sefer herolar için geçerli olacak, ama grafik olarak gözükmeyecek. Bu heronuzun kapsama alanındaki üniteleriniz düşmana her vuruşlarında kapsama alanı dışındakilere göre daha fazla zarar verecekler. 6 heronun her biri farklı özelliklere sahip, mesela hızlı olan sayesinde tüm askerleriniz daha hızlı savaşacak. Özel etkiler bunun gibiyken özel yetenekler de büyü gibi ekler olacak. Örneğin Human Paladin'in yaralı askerleri iyileştirme büyüsü olacak. Heroların diğer özellikleri ise yanlarında birkaç nesne taşıyabilmeleri, ki bu tam bir RPG özelliği ve de çeşitli binaları kullanma yeteneği. Haritada bazı özel binalar olacak, örneğin gözetleme kulesi. Buraya soktuğunuz hero ile, kule elinizden alınana kadar harita üzerinde bariz bir avantajınız olacak. O yüzden bu gibi binaların da çok stratejik yer tutacağı kesin. W3 artık tamamen özel yetenek savaşı olacak. Tabii ki yine bir anda sürpriz ve sayıca fazla saldırılar olacak ama en basit ünitenin bile bir özel yeteneği olacak. Mesela Ork Grunt, berserk özelliği ile belli bir süre deliler gibi hızlı hareket edecek, savaşacak.

Blizzard, SC'den aslında o kadar da mutlu değil, çünkü tüm dünyanın kabul ettiği gibi SC'yi daha hızlı mouse kullanan kazanıyor. Daha çok kaynak, daha çok ve çabuk ünite. Blizzard artık oyuncuların üsleriyle uğraşmak, yeni binalar yapmaktansa savaşlara konsantre olmalarını istiyor. Mesela 20 tane marine üretip gönderir göndermez yeniden minerallerine dönenler yerine artık sadece savaşı ön plana çıkarmak istiyor. Bence de bu istekleri oyunun RPG elemanları içermesinin önemli nedenlerinden biri: Eğer üniteler yeteri kadar özel ve ilginç olmazsa insanlar sıkılabilir. Çünkü artık çatışmalarda neredeyse her üniteye tek tek komutlar vereceğiz. Zaten bu yüzden artık para toplamak genelde otomatik olacak, hatta bazı ırkların işçi ünitelerinin bile olmayacağı iddiası var. Blizzard'ın favori cümlesi şu: "SC'deki %70 kaynak yönetimi, %30 savaş yönetimini tam tersine çevirmek istiyoruz". Mesela insanların ilk bölümünde küçük bir takımla başlıyor, sizden yardım isteyen cücelerin kasabasına gidip orkları temizliyorsunuz. Ardından da cüceler, teşekkür olarak, kullanmadıkları altın madenini işletip size bölüm boyunca garanti ve sabit kaynak hazırlayıyor. Aynı şekilde artık tüm üniteler eskisinden 2 veya 3 kat pahalı bir o kadar da dayanıklı olacaklar. Ama vuruş güçleri aynı kalacak, yani her ünite eskisinden kat be kat uzun hayatta kalacak, böylece genelde 6'şar, 7'şer kişilik ekipler küçük peşmerge savaşları yapacak:) Yani her ünite çok daha değerli olacak, takımınızı dikkatle yöneteceksiniz. Kaynaklar demişken önemli diğer konu da her ırkın farklı kaynakları olması. Yine iki kaynak olacak, ama bunlardan biri büyük olasılıkla siz fazla uğraşmadan hanenize geçecek. Mesela altın insanlar ve orkların 1. kaynakları, cesetler Undead'in 1., büyü gücü ise 2. kaynağı olacaklar. Zaten bu yüzden Undead genişleme ihtiyacı duymayacak ve üsleri küçük olacak. Ayrıca ağaçlar önceki Warcraft oyunlarından farklı olarak artık bir kaynak değil, haritanın bir parçası ve stratejik öğe olacaklar.

Bir diğer RPG özelliği ise NPCler yani oyunda karşınıza çıkan tarafsız karakterler. Bunlar da 3 tür: SC'deki gibi uçan, koşan hayvancıklar; ki zararsızca kendi havalarındalar. Ama unutmayın Undead rakibiniz onları öldürerek cesetlerinden kendilerine bir ordu kurabilir. Saldırırsanız karşılık veren çeşitli tipler diğerleri, bunlardan bazı eşyalar satın alınabileceği söyleniyor. Kesin olan da bunlar gibi karakterlerden ipuçları ve yardım alarak o bölümü daha kolay bitirebileceksiniz. Ve vahşice ortalıkta takılan, kendi kasabaları bile olan çeşitli yaratıklar (goblinler, vb.) Bunlar da önemli, zira size veya rakibinize saldırmaları oyunu mutlaka etkileyecek. Ama bazıları da kasabaların tarafsız olacağını, kontrol edene kaynak sağlayacaklarını, upgrade ve benzeri yardım edeceklerini ayrıca yıkılırlarsa yerlileri tarafından yeniden inşa edileceklerini söylüyorlar.

Son olarak oyun herşeyiyle 3 boyutlu, tepeden çapraz ama yakın bir kamera açısıyla oynanacak ve kendi bölümlerinizi yapmanızı sağlayan editör çok abartı özelleştirme yapabilmenize olanak sağlayacak. Oyun tabii ki gecikebilir, ama strateji severler korkmasın RPG elemanları oyunun havasını bozacak kadar yabancı değil. Multiplayer'da ise en az 12 kişi beraber oynayabilecek. Şu ana kadar koklayabildiklerimize göre de, oyunun başı W2 ve SC oyuncularına asla yabancı gelmeyecek, ilerledikçe RPG ile tanışacağız.

Firma: Blizzard Entertainement
Tür: Role Playing Strategy
Çıkış Tarihi: 2001 ilk çeyreği
 

 


-Warcraft III hakkında daha ayrıntılı bilgi, sık sorulan sorular, ekran görüntüleri, masaüstü duvar kağıdı, vb. için oyunun resmi sitesini gezebilirsiniz.

-Warcraft III için ABD'de birçok amatör site var, hergün yenilenmesiyle bunların içinden size önerdiğimiz WarCraftIII.Net

- Dergi yazılarına geri dönmek için tıklayınız