www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

  Dergi Yazıları
   
Türkiye Geniş Bant İnternet'e Kavuşacak mı?
ADSL dağıtımında sorunlar, tartışmalar. Çalışmayan bağlantılar. Peki geniş bant İnternet'e ne zaman kavuşacağız?

(Not: Bu yazı yazıldıktan sonra, rekabeti engellediği nedeniyle TT'un ADSL dağıtımı durdurulmuştu. Fakat son
tıklayın, destekleyin:
günlerde TT'nin yeniden ADSL dağıtmaya başladığı öğrenildi.)

Yıllardır telefon üzerinden 'dialup' bağlantı ile Dünya'nın en büyük bilgisayar ağı İnternet'in bir parçası olmaya çalışan Türk kullanıcılar geç de olsa artık daha ucuz, hızlı ve sürekli erişim imkanına kavuşmak istiyor.

Dünya genelinde İnternet tabanlı iş süreçlerinin artması, daha yüksek performans için hızlı bağlantı isteyen programların kullanılması, ağ üzerinde akan dosyaların gittikçe büyümesi ve çoğalması geniş bant İnternet bağlantısını çoğu kişi için zorunlu kılıyor.

Bugüne kadar daha pahalı ve kalitesiz hizmet alan bizler ise 2003 sonunda aldığımız "daha yaygın ADSL hizmeti" haberiyle ümitlendik. Mevcut telefon hatları üzerinden bağlantı sunan bu teknoloji sayesinde İnternet'e bağlıyken hattınız meşgul olmuyor. Aslında ADSL hizmetini uzun süre önce sunmaya başlayan Türk Telekom (TT) sadece 10 bin kullanıcıya erişim verdikten sonra bu alanda yatırımını durdurdu. Bizimle aynı anda başlayan Güney Kore'de ise yaklaşık 20 milyon kullanıcıya ulaşıldığı belirtiliyor.

Daha da önemlisi, şu an ülkemizde kullanılan ADSL teknolojisi pek yeni değil. Yaklaşık 8 yıllık bu teknoloji yıllar önce kullanılabilir ve kullanıcı sayısı çok daha istikrarlı olarak artabilirdi. Doğal olarak gelişmiş olan yeni ADSL teknolojileri ise bugün yaptığımız yatırımlarda kullanılmıyor.

Hazır teknolojiden bahsetmişken yeni açılan 60 bin 'port'luk ADSL hizmetinin verilmesi de bu yazı yazılırken ertelenmişti. Hatların üçte birine yakını satıldıktan sonra dağıtım durduruldu. Zira TT'nin ADSL hizmetini vermek için bu konuda oldukça başarısız ve eski teknoloji modelleri olan NEC firmasının ürününü tercih etmesi bir skandal doğurdu. Ve geri kalan ADSL erişiminin duraklatılmasının nedeni TT'nin cihazlarındaki ciddi bir sorunun sonucu.

Kamu kurumlarının ihale sonuçlarına karşı oluşan genel bir güvensizliğin bu son olayla pekişmesini sağlayan TT ise ADSL fiyatlarını sürekli değiştirmekte. Giriş seviyesi bağlantı olan 128 Kb/s 49 Milyon TL'den 60 Milyon TL'ye çıkarıldı. Fakat ardından "promosyon" olarak tekrar eski fiyatına indirildi. ADSL hizmeti almak için sırada bekleyen kullanıcı sayısı 60 binin çok üzerindeyken bu promosyonun anlamını kestirmek ise güç. Siz bu yazıyı okurken fiyatlar yine değişmiş olabilir.

Türk Telekom'un Stratejisi Kestirilemiyor
Promosyon yapılmasının nedeni bazılarına göre gerçek anlamda geniş bant İnternet bağlantısı olan, özel, kiralık hat kullanan kişi ve kurumları ADSL'ye yani TT'ye çekmek. Böylece pazar payını, alternatif erişim sağlayıcıların müşterilerini kendine çekerek artırmaya çalışan TT'nin, 2004'te telekomünikasyon sektörünün serbestleşmesine ve özelleştirmeye daha güçlü hazırlanmak istediği düşünülüyor.

Promosyon fiyatlarının diğer şaşırtıcı yanı ise yine sürekli bağlantısı sunan kablo İnternet ücretlerinin çok altında olması. Mevcut kablo TV şebekesi üzerinden verilen 256 Kb/s'lık bağlantı için hem Telekom'a, hem de bağlı olduğu kablo operatörüne toplamda 200 Milyon TL ödeyen bir kullanıcı aynı hızdaki ADSL erişimi içinse promosyon fiyatlarıyla 87 milyon ödüyor.

Tüm bu gelişmeler 2004'ün ne çok gelişmeye gebe olduğunun bir göstergesi. Halihazırdaki yurtdışı İnternet çıkış hızını koruyan TT'nin açtığı ADSL 'port'larıyla genel bir hız sorunu yaşatmaması içinse planladığı yeni yatırımları zamanında yapması gerekiyor.

Kamu ya da özel kurum tartışmasından ziyade tekel konumundaki firmaların yarattığı genel refah kaybı son yaşananlarla bir kez daha görülürken yavaş da olsa İnternet bağlantı kalitemizin artması umut verici. Kısa süre içinde daha iyi performans beklediğimiz ADSL hizmetinden yararlanmak istiyorsanız başvurunuzu yapmakta gecikmeyin.

 


- Diğer dergi yazılarıma ulaşmak için tıklayın

- Türk Telekom resmi sitesi telekom.gov.tr adresinde.

- Fikirlerinizi, başınızdan geçenleri, diğer okuyucularla önerilerinizi paylaşmak için mektup@ cihansalim.net adresine yazın.