www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

  Web Yazıları
   
Türk Telekom, 'Pop Star' Olur mu?

14 Aralık 2003

Malum, dar gelirliyiz, bilgisayar alamıyoruz,
tıklayın, destekleyin:
alsak İnternet bağlantı ücretleri belimizi doğrultacak güç bırakmıyor. Bilgisayar benzeri aygıtlar ve alternatif bağlantı türleri gibi seçeneklerimiz de yok. E, ne yapalım, yıllardır olduğu gibi televizyon seyredelim. Ne olursa olsun seyredelim, başka türlü nereden bilgi ve eğlence alacağız, nasıl zaman geçireceğiz…

Televizyon seyircisi geniş kitleye program yapmanın da çeşit çeşit yolu var. Bunların en düşük maliyetli örnekleri, gündelik insan hayatını sunan magazin programları. Hele son dönemde, varolan büyük yıldızlarımızı değil halkın içinden insanları magazin malzemesi yapma modası doğal olarak başarılı oldu.

Hepimiz ünlü olmanın, yıldız olmanın kurallarını öğreniyor, tartışıyoruz. Ve artık, Türkiye'de herkes her an ünlü olabilir. Belki bir dahaki 'reyting' rekortmeni program işe tersten bakar, ünlüleri yıldız olma kriterlerine göre değerlendirir, halktan oy alır, ve bazılarının "ününü geri alır"!

Gelin bu yeni programdan önce bu yöntemi biz uygulayalım, ama ilgi alanımız gereği kişileri değil, kurumları test edelim.

Efendim, birinci programımızda Türkiye'nin en karlı işletmelerinden biri, altyapımızın kurucusu, özelleştirmenin yıldızı Türk Telekom'u (TT) konuk ediyoruz. Türk Telekom ile ilgili görüşlerinizi de program boyunca Aycell "2004" nolu hatta kısa mesaj olarak bekliyoruz.

Öncelikle ünlü olmak için henüz doygunluğa ulaşmamış bir alanda sanatını icra etmek lazım. Tabii ki TT haberleşme alanında bu konumda, hiçbir güzelde olmayan bir güzelliği, hiçbir sanatçının çalamadığı bir aleti çalma yeteneği var.

Ama bunu ortaya çıkarmak için kaynak lazım. Kimler göçtü, sırf destek bulamadıklarından, kimler semirdi fazlasıyla destek aldığından. TT bu "niş" pazarda iş yapabilsin diye desteklendi doğal olarak, ne de olsa "KİT"!

Şimdiden TT'nin hakkıyla ünlü olduğuna karar veriyoruz sevgili izleyiciler, zaten sahnelerin aranan, ihtiyaç duyulan ismi olduktan sonra kendi kaynağını her ünlü gibi o da yaratmaya başladı.

TT hakkıyla ünlüymüş peki pop star olur mu? Ayrılmayın, programımız kısa bir aradan sonra devam edecek, 2004'e mesajlarınızı bekliyoruz.

Nerede kalmıştık saygıdeğer seyirciler, pop star potansiyelinde, kitleleri bir hedefe sürüklemede, sağlam ve sürekli yenilenen bir vizyon takip edip imajı güçlendirmede.

TT, kendine has yeteneği ile yeni bir zanaat yarattı, takipçileri de oldu. Bu alanda TT'nin kendisini fazlasıyla önemsediğini, ak sakallı yazarlardan, magazin köşesi sahiplerine birçok kişinin sözlerini umursamak bir yana takip bile etmediğini görüyoruz. Tabii ki, TT bir ünlü, bunlara dikkat etmesine gerek yok, fakat kendisiyle aynı mesleği icra edenleri dahi hiç umursamaması şaşırtıcı. Bu ya çok büyük bir eksi, ya da TT bir popstar ve bu tutumuyla kendini daha da farklılaştırıyor. İşte büyük sorunun yanıtı son bölümde belli olacak.

Mesajlar akmaya devam ediyor, final bölümünde halk jürisinden de sonucu alacağız. Son olarak, Türk Telekom'un bir vizyonu olup olmadığına, varsa ne kadar başarılı olduğuna bakacağız. Acaba TT, dünyadaki gelişmeleri, tüketicilerin beklentilerini ne kadar takip edebiliyor, doğru zamanlama yapabiliyor mu? Yeni albümünü doğru zamanda mı çıkarıyor, gizli kalmış yeteneklerini çabuk mu tüketiyor, yoksa yeteri kadar faydalanabiliyor mu?

Jürimiz kısa bir süre tartıştıktan sonra Telekom'un imaj danışmanı dahi olduğunu ama geçerli bir vizyon sahibi olamadığını, bu durumda trend yaratacak hamleler yapamayacağına karar verdi.

İlk programımızın sonucu, konuğumuz TT'nin pop star olamayacağı ama her zaman iş yapacak bir ünlü olduğu. Jürimizin samimi tesellisi ise, TT'nin doğru hedefe yönelmesi ve kolayca pop star olması.

Bu noktada halk jürisinden gelen mesajlara kısaca göz atıyoruz: Telekom'un bıçkın delikanlı, maço tavrını terk etmesini isteyen fanatikleri var. Bazıları ise Telekom'un değerli bir ünlümüz, en az Madonna kadar da pop star olduğunu belirtiyor. Ama çoğunluk TT'un bir an önce kendine çeki düzen verip elindeki kaynaklar ve sanat yeteneğini işine başarıyla katması gerektiğinin altını çiziyor. Son gelen mesaj ise "2004'te çok şey değişebilir, TT artık kendini geliştirsin" diyor.

Halk jürisine kulak verdikten sonra programımızı jürimizin önerileriyle kapatıyoruz: Yetenekleri ne kadar gelişmiş olsa da, kendi alanında performans gösteren meslektaşlarının dibine oymaktansa onlarla beraber zanaatını geliştirmeli.

Telekom'un doğal yetenekleri ve güzellikleri tartışılmaz. En iyisi kendine yeni eğiticiler tutması, şan hocasından başlayıp en önemlisi, geleceğini biçimlendirecek vizyon sahibi bir menajer tutmalı.

En önemlisi, eksikleri var diye TT'nin elden çıkarılır tarzda özelleştirilmemesi, yeteneklerinin çok değerli olduğunun unutulmaması.

Tabii tüm bunlar naçizane programımızın jürisinin fikirleri, ikinci programımızda görüşmek dileğiyle iyi seyirler…

 


- Diğer web yazılarıma ulaşmak için tıklayın

- Türk Telekom resmi sitesi telekom.gov.tr adresinde.

- Fikirlerinizi paylaşmak için mektup@ cihansalim.net adresine yazın.