www.cihansalim.net

  Web Yazıları
   
Bilişim: Bir Yıl Daha Sabır...

7 Ocak 2002

Bu yazı, Bilişim Cumhuriyeti'ndeki köşemde yayınlandı.

Yılın henüz yedinci gününde "piyasalar" oldukça zorlandı. Konumuz dışı faktörlerin
tıklayın, destekleyin:
hızlandırdığı bu gerileme, yatırım yapacak para ayıramayanları dahi ekrandaki kırmızı rakamlarla korkutmayı becerdi.

Huzursuz olanlar sadece Ortadoğu toplumları değildi. Yerküredeki malların dörtte birini temsil eden ABD ekonomisi de halkını memnun edemiyordu. Aynı gün, G.W. Bush uyarıcı/canlandırıcı ekonomi planınını açıklamaya hazırlanıyordu. On yıllık bir dönemde milyarlarca dolar, ekonomiyi canlandırmak için harcanacaktı. Ama bu da yükü gelecek nesillerin sırtına bindirecekti.

Günümüz insanı psikolojik tatminsizlikleriyle boğuşur, tez zamanda güzel şeyler duymak isterken T. Erdoğan, "Bizden ilk yıl hiçbir şey beklemeyin" deyip, rahatlamak için üçüncü yılın sonunu hedef gösterdi. Fakat buradakiler acele önlemler alıp maliyeti de gelecek nesillere çıkaramıyordu. Kendilerine sorulabilse, gelmemeyi seçecek bu nesiller zaten yeterince zorda bırakılmıştı...

 
Ama hayır, bunlar yeni yılın ilk yazısının başlangıç satırları değil, olsa olsa biten bir yılın son yazısı olmalıydı. Moral vermeyen yazar olur muydu? Yeni döneme yeni umutların verdiği motivasyonla girilmek gerekli değil miydi!

İsteyenler yukardaki gibi düşünüp Polyannacılık yapmayanları kınamaya devam ededursun, biz yeni yıla Taksim Meydanı'nda birbirini rahatsız edenlerle girelim, onlar gibi düşünelim. Yeni yılın onları daha mutlu edebileceğine ihtimal bile vermeyenlerin çoğunlukta olduğu bir ortamda 2003 kuşkusuz zor geçecek.

 
Savaşla, Siirt seçimleriyle, UPF ile ilişkilerle yoğun yaşayacağımız bu dönem yine çeşitli konular göz ardı edilecek. En önemlilerinden biri de 'bilgi'ye ilişkin olanlar. Ulaşması gittikçe kolaylaşan bilginin doğru kullanımının eğitim içinde gençliğe aşılanması, bilgi paylaşımının yoğunlaşması, sonunda "bilgi toplumu" aşamasına gelinmesi... Bu sefer trenin son vagonuna atlayabiliriz.

Daha önce yazdığım gibi, meclise girebilen iki partinin de programında birer cümleyle geçiştirilen "bilişim" bu yıl hiç olmadığı kadar az önemsenebilir mi? Üvey evlat konumundan reddedilmiş evlat konumuna düşebilir mi? Sadece yoğun politik gündem değil, konunun önemini anlayan milletvekillerinin azlığı da böyle düşünmemize sebep oluyor.Eğer yıl içinde İnternet'de olağan dışı bir gelişme olur, kalıplara uymayan olayın medyada popülerleşme tehlikesi oluşursa, Meclis kürsüsünde bu konuların anıldığını duyabiliriz. Yoksa, Irak'tan kapacağımız milyon varillerle yeni icraat "duble yollarda" araba sürer, bilgiyi bizzat akrabalarımıza götürürüz.

"Stratejik" öneme sahip bilişim sektörünü yeni yılda beraber izleyeceğiz. İlk yazıda dışsal sorunlarla haşır neşir olmanın yeterli olduğu kanaatinde olduğumdan önümüzdeki zorlukları ilerki yazılara bırakıyorum.

Tüm bu sorunsal gelişmelere ve onları dile getiriş tarzıma rağmen bunların doğum sancısı olduğu ümidini taşıyorum ve önümüzdeki birkaç yıllık dönemde her alanda önemli iyileşmeler yaşayacağımıza inanıyorum.

Ama 2004'ü güzel yaşamak için sektör olarak bu yıl çok çalışmanın yanında yeni gelişmelere hazırlanmalıyız, son atımlık kurşunumuzu iyi değerlendirmeliyiz. Unutmayın, 2004'te telekomünikasyonda önemli heyecanlar yaşayacağız! Bilgiyi paylaşmanın rantını paylaşma mücadelesi öyle ilgi çekecek ki belki biz bile şaşıracağız...

 


- AKP'nin web sitesi akparti.org.tr, CHP'ninkiyse chp.org.tr. Tasarımları pek yeterli olmasa da, programlarına, vs. göz atabilirsiniz.

- Diğer web yazılarıma ulaşmak için tıklayın

- Fikirlerinizi paylaşmak için mektup@ cihansalim.net adresine yazın.