www.cihansalim.net

  Web Yazıları
   
Seçim Galiplerinin Bilişim Programları...

9 Kasım 2002

Bu yazı, Bilişim Cumhuriyeti'ndeki köşemde yayınlandı.

Seçimden birinci çıkan parti lideriyle
tıklayın, destekleyin:
Cumhurbaşkanı'nın ilk buluşması şaşırtıcıydı. Seçim sonuçlarının hiç konuşulmadığı, gündelik siyaset konularının önemsenmediği görüşmede iki taraf da Türkiye'nin artık kaybedecek zamanı olmadığı konusunda hemfikirdi. Hızla harekete geçip ülkede bir canlanma hissi yaratılmalıydı, iktisadi hamlelerin yanında bir çok şey de konuşuldu.

Cumhurbaşkanı, hükümetin ivedelikle yapması gerekenleri sıralarken bilişimden bahsetti. Konuğu da bunun farkında olduğunu, zaten kabinesinde bu konuda uzman birçok milletvekilinin bulunduğunu belirtti. Seçimden önce hazırladıkları ulusal planlardan birinin de bilgi toplumuna ulaşma odaklı olduğunu belirtti.

Terlemeye başladım. Cumhurbaşkanı'nı koruma görevimi yaparken duyduğum en güzel sözler belki de bunlardı. Bir rahatlama hissettim, üniformam fazla gelmeye başlamıştı. Mutluluk kahkaları atmak isterken, hafif terli bir şekilde uyandım!
Gündüz okuduğum "milletvekili seçilenlerin meslekleri listesi" beni üzmüş olmalıydı. Allah'a şükür bu kabusa dönüşmemişti.

 
Sektör yazarları sık sık bilişimin önemini anlayanlara oy verme çağrısında bulunmuştu. Bırakın hızlı adımlar atmayı, en azından e-postasını kontrol eden, telekomünikasyon hakkında kara cahil olmayan birilerini bekliyordu sektör.

Üstelik bazı sektörlerin, kendileriyle aynı alanda iş yapan milletvekillerinden normal ötesi ilgi bekledikleri bir ortamda bilişimcilerin böyle bir beklentisi de yoktu, ya da en düşük seviyedeydi. "Yeter ki bilgi teknolojilerinin önemini biliyor olsun" deniyordu.

Fakat bugün geldiğimiz noktada, meclisin üçte ikisini kapatan partide bu niteliklere sahip vekillerin sayısı düşündürücü. Hatta meclisin geri kalanının tek sahibi diğer partide de durum pek farklı değil. Zaten bu parti, web sitesinin girişinde parti programlarına link bile koymayıp araştırmacı yönümüzü geliştirmemize yardımcı oluyorken diğerinin programını indirdirdikten sonra bir de bakıyorsunuz bazı bölümleri eksik.

Badireler atlatıp sonunda sayfalar uzunluğundaki programları taramaya başlıyorsunuz. Ekonomiye ayrılan sayfalarda, çeşitli iş kollarının altını çizen satırlarda yok, ardından sosyal politikalara göz atıyorsunuz ama hayır, ne bilişim ne bilgi toplumu var. Sanki yıllarca önce kullanılmış bir planın temize çekilmiş hali. Her programda, hiç de tatmin edici olmayan bir, evet bir, cümle var. Biri artık herkesin bilgiye ulaşım hakkından bahseden ama sonunu getiremeyen kelimeler topluluğu iken diğeri daha da sığ, sadece telekomünikasyon sektöründeki iyileştirmelerden bahsediyor.

İnanın bunları yazmak zor, bu kadar erkenden moral motivasyonu eksiltmek de nahoş. Ama bunların farkında olmak zorundayız ki büyük beklentilere girmeyelim. Ekonominin yavaşça toparlanmasının ardından nispeten canlanacak bilişim sektörü bize bilgi toplumu, e-Türkiye rüyaları gördürmesin. Dediğim gibi, uyanınca sadece boş bir gülümseme kalıyor yanınıza...

Bu dönem kuşkusuz ülkenin çok farklı öncelikleri olan bir dönem. Herkes yeni tecrübeler elde edecek, hükümet, muhalefet ve halk. Bilişim bazen Bakanlar Kurulu'nun düşüneceği en son şey olacak. O zaman görev bir kez daha bize düşüyor, bilinçli Türk toplumuna. Hem büyüklerimize hem küçüklerimize elimizden geldiği kadar doğruları anlatıp yol göstereceğiz. Yoksa... inanın bu cümle yazılmamalı, düşünülememeli.

 
Seçim ertesi üçte iki çoğunluk sahibi partiden Kıbrıs konusunda "Belçika modeli" şeklinde sözler duyuldu, Yunan medyası bunun üzerine atladı. Böyle bir gaf yapılması kimseyi şaşırtmamalı, çünkü hükümet bu sefer tecrübe yoksunu, bunun da ötesinde maalesef çoğu konuda bilgisi noksan. Olabilir, halk "yenilik" istedi, bu tabii ki zaman zaman "toyluk" anlamına da gelir.

Ama 'bilişimciler' bundan çok korkmadı mı? Bu tecrübe ve bilgi eksiğinin nelere mal olabileceğini hem evrensel boyutta biliyor hem de Türkiye'de atılan yanlış adımların cezasını çekmiyor muyuz? Korkmakta haksız mıyız? Hükümeti, Kıbrıs konusunda son derece donanımlı ve etkin olan Dışişleri uyardı. Peki benzer bir hata ulusal bilişim politikalarında yapılırsa kim uyaracak? İnternet Kurulu mu!

 


- AKP'nin web sitesi akparti.org.tr, CHP'ninkiyse chp.org.tr. Tasarımları pek yeterli olmasa da, programlarına, vs. göz atabilirsiniz.

- Diğer web yazılarıma ulaşmak için tıklayın

- Fikirlerinizi paylaşmak için mektup@ cihansalim.net adresine yazın.