www.cihansalim.net

  Web Yazıları
   
Yannakis: “Keşke ‘RTÜK Kanunu’muz olsaydı!”

12 Eylül 2002

Bu yazı, Bilişim Cumhuriyeti'ndeki köşemde yayınlandı.

İnsan öyle bir mahlukat-ı sersem ki kendi kendini rezil
tıklayın, destekleyin:
etmeden duramıyor. Rezil olanların haline diğerleri gittikçe alışıyor, tolerans seviyesi yükseliyor. Ama reziller durur mu, yaptıkları sıradanlaşınca yeni ve daha saçma şaklabanlıklar yapsınlar ki geri kalanlar tekrar şaşırsın. Böylece insanlık alemi de şaşkın, dengesiz bir ulus olsun, kimin ‘tam çılgın’ olduğu anlaşılmasın, az çılgınlar da rasyoneliten kopsun. Kopsun ki, delileri “ilah” sansın, onlara benzemeye çalışsın.

Ama yok, daha o kadar ileri gitmedik. Belki tolerans seviyemiz yükseldi de Çin gibi devletlerin politikalarına alıştık, böylece geçen haftaki yeni yasalarını umursamadık. Halbuki yasa der ki, “Ey çekik gözlü milyonlarca İnternet kullanıcısı, Google adlı beyaz zenginlerin sitesinden arama yapmak artık sana yasak!”

Neden mi? Çünkü bu sitede Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin’in adını girip arama yaptığınızda sonuçlar arasında “aykırı” ruhani lider Falun Gong’a yönelen sayfalar da yer alıyor. Ama biz alıştık, hatta bazıları dediğim gibi sersemliklere alışıp ona uygun davranmaya başladı, ki bir örnek Yahoo!. Ünlü arama motoru böyle linkleri göstermeyecek şekilde kurduğu sistemi ile saçma kanunları kabul edip kendi işleyişini de ciddiyetten uzaklaştırdı.

Biz bu çılgınlıklara alışan, artık ciddiye almayan kitleden olsak bile geçen hafta “demokrasinin beşiği” Yunanistan’da yaşananları fark bile etmemiz nasıl açıklanabilir? Ne mi oldu komşumuzda?

Yunanistan Parlementosu gelmiş geçmiş en absürd kanunlardan birini onayladı. Kumar oynatma lisanslarından hatrı sayılır bir gelir kazanan devlet, elektronik ortamdaki kumar, vb. oyunları bir türlü denetleyemediğini fark edince ülkede gerek kamu alanlarında gerek özel yerlerde, bilgisayar oyunlarından cep telefonundaki ‘tetris’e akla gelebilecek her tür dijital eğlenceyi yasakladı.

2002/3037 yasalı yasa önce elektrikli, mekanik, elektronik eğlencenin tanımını yapıyor, ardından da bunlardan sadece “mekanik” oyunların, örneğin kart oyunlarının, yasal olduğunu belirtiyor. Yunan gazetesi Kathimerini’ye göre polisler söz konusu durumlarda 5 bin ila 75 bin euro arası ceza kesebiliyor. Son derece eksik yanları olan ve de hatalı hazırlanan yasa Windows’un içinde gelen oyunları bile oynamayı tehlikeli kılıyor.

İşin kötüsü, bu ülkeye gidecek vatandaşlarımızın da Yunan polisinin öfkesinden korunmak için cep telefonlarıyla Yunan sınırları içinde oyun oynamamaları gerekiyor. Evet, tüm bunlar şaka değil gerçek. Yeniliklere ayak uyduramayanlar, her konuda hükümlerinin sürmesini dileyenler böyle komik durumlara düşüyorlar. Hatta adını neredeyse herkesin duyduğu CounterStrike oyununu oynattıkları için üç genç İnternet Cafe çalışanı mahkemeye çıkarıldı bile.

Bu gençler de ne dediler: “Ülkemizin tarihiyle öğünürdük, kendini ifade etme özgürlüğü ve demokrasinin köklü olduğu bir yer sanırdık, şimdi ise ağlanacak halimize gülüyoruz.”

“Üzüm üzüme baka baka kararır” sözünden yola çıkarak Yunanistan’ın bizim ‘RTÜK Kanunu’muzu mu beğendiği yoksa asıl bizim ilerde onlara mı özeneceğimiz tartışılır. Ama çıkarılacak ders şudur ki, insanoğlu değişim isteyenler ve değişime karşı olanlar olarak hep ikiye ayrılacaktır. Değişimleri doğru yorumlayamayanlar, aynı bizim gencecik ülkemizde olduğu gibi yanlış kararlar alabileceklerdir ve en kötüsü onların bu sersemliklerini diğerleri kanıksayacak ve de onlar da sersemleşmeye başlayacaklardır.

Doğru olan kolektif dışavurumu gerçekleştirmek, toplu tepki oluşturulmayacak durumlarda en azından toplu olarak ders almaktır. Antik Yunan komedyasına dönüşen bu olaya yer verip, buna “gülmek” bile hala sersemleşmediğimizi gösterecektir. Bu tip gelişmeleri kanıksamak, tepki göstermemek ise tehlike işaretleridir.

İçinde bulunduğumuz seçim döneminde de, “Zaman çamur atma, cinlik yapma dönemi” deyip yanlışları kanıksarsak vay halimize. Hele İnternet Kurulu başkanı Mustafa Akgül gibi birçok bilişimcinin seçimden sonra milletvekili olma ihtimali de son derece kuvvetliyken. Belki de böylece uzun süredir beklenen bir gelişme olacak, Kurul bir anlamda yenilenecektir. Fakat kadrosu değişen bir kurul, kamuoyunun “denetiminde” olmazsa kimbilir belki de daha da akıl almaz yasalar düzenlenecek, bizim durumumuza imrenen ve “Keşe RTÜK bizde olsaydı” diyen Yannakisler belki de bizim yasalarımızla eğlenmeye başlayacaktır.

Uyanın ahali! Küresel sersemleşme hastalığına yakalanmadan silkelenin, kendinize gelin ve yarı sersemleri de kendi tarafınıza çekin!

 


- Başlıca Yunan oyun sitelerinden biri bu gelişmeleri protesto ediyor ve sitesinde yasayla ilgili gelişmeleri sunuyor:
Gameland.gr

- Diğer web yazılarıma ulaşmak için tıklayın

- Fikirlerinizi paylaşmak için bana e-posta atın.