www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Yerli Site
Kasım 2000
  www.Tavsiye.com
Bu site adından anlaşıldığı gibi İnternet kullanıcılarının birbirlerine tavsiyelerde bulunmaları fikriyle kurulmuş bir site. Çoğu zaman aklımıza bir web sayfasını, bir resmi, bir mp3'ü haber vermek ister ama sonra unuturuz. Herhalde sitenin kurulma fikri de bu gibi bir durum sonuuc oluşmuş ve sadece arkadaşlarla değil, birçok insanla paylaşım sağlamanıza yarıyor.

Gezilecek yerlerden filmlere, modadan astrolojiye, sağlıktan hukuğa istediğiniz her konuda tavsiye alabilir ve verebilirsiniz. Sitede bunların yanı sıra bir de editöryal bölümler bulunuyor. Gerçekten de hoş ve kaliteli denemeleri okuyarak hoş vakit geçirebilirsiniz.
Son söz olarak, Türkiye İnterneti'nin bir eksikliğini dolduran site denilebilir.

 
  Yabancı Site
Kasım 2000
  www.AskJeeves.com
Eğer hala bilmiyorsanız artık Ask Jeeves! Sitesini öğrenmenin vakti geldi. Ask Jeeves tam bir arama motoru formatında olmasa da o kategoriye eklenebilir. Çok geniş olan bu siteyi kısaca özetleyelim:

Ana sayfada isterseniz sağ tarafta üstteki satırlardan birine düzgün bir soru cümlesi halinde merak ettiğiniz şeyi yazıyorsunuz (tabii İngilizce) ve ardından site veri tabanında arama yaparak sizinkine benzer birkaç soru çıkarıyor ve bunlardan birini seçmenizi istiyor. Örneğin biz “Floppy disk”in ne olduğunu sorduk ve Jeeves bize şu soruları çıkardı: “Nereden Floppy disk alabilirim?”, “Bilgisayar terimi Floppy disk nedir?”, “Disk fragmantasyon programları nelerdir?” ve “İnsan vücudunda disk kemiği nedir?” Gördüğünüz gibi sorunuzdaki bir kelimeden çeşitli sonuçlara varabiliyorsunuz. Ardından istediğiniz seçeneği seçip yanıtı okuyorsunuz.

Sitede yine ilk sayfada sağ altta en sık sorulan sorulan sorular yavaşça belirip değişiyor, bunlardan birini de seçebilirsiniz. Ayrıca sol taraftaki menüden “Answer Point”i seçerseniz daha önce yanıtlanmış tüm soruların başlıklar altında toplandığı bölüme geliyorsunuz, burada ister Yahoo! gibi başlıkları aça aça dolaşabiliyor, ister yukardaki satıra aradığınız kelime(ler)i girip arama yapmak istediğiniz başlığı seçebliyorsunuz. Yine menüde bilgisayar, para, eğitim, bilim gibi birçok başlık var, doğrudan o bölüme de atlayabiliyorsunuz.

Sitenin ilk çıktığı zamanlarda olmayan, şimdi ise en önemli özelliği haline gelen bölümü ise “Personal Jeeves”. Burada önce kendinize bir hesap açtırıyorsunuz ve ilgilendiğiniz, haber almak istediğiniz konuları seçiyorsunuz. Ama konular çok geniş, bilimden burçlara, ekonomiden siyesete istediğiniz konuları özelleştiriyorsunuz. Bundan sonra kullanıcı adınız ve şifrenizle siteye bağlanınca karşınıza size özel hazırlanmış günlük ‘gazeteniz’ çıkıyor.

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.