www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Yerli Site
Aralık 2000
  Suç Dosyası
Suç Dosyası, ilk bakışta Türkiye'de bir iki yıl önceye kadar daha çok örneğine rastlanan fakat kısa ömürlü olan, hobi/ilgi alanı üzerine hazırlanmış sitelerden biri gibi görünüyor. Fakat dilimize de 'kriminoloji' olarak giren bilim dalı ile yakından ilgilenen dört kişinin çok profesyonelce uğraştığı, oldukça zaman ayırdığı site Türkiye İnterneti'ne önemli katkı yapan bir örnek.

Bu güzel siteyi seçmemin bir diğer nedeni de yeterince duyulmamış olduğunu düşünmem. Hürriyet Gazetesi Cumartesi'nin İnternet sayfalarını hazırlayan Nevzat Basım'ın, kendi çalışmasının reklamını yapmaktan kaçındığı için yazılarında yer vermediği sitesini, en azından buradan duyurarak biraz daha göz önüne çıkarmak istedim. Bir kez girenin mutlaka geri döneceği bu site son yıllarda kanıksadığımız suç olaylarını büyüteç altına yatıran bir girişim. Ama onu başarılı kılan, haber dergilerinden farklı olarak suya sabuna dokunuyor ve söyleyeceğini kısaca söylüyor. Halbuki, bugün güncel bir haber dergisi aldığımızda iki cümlelik fikirlerin sayfalara nasıl yayıldığını görüyoruz.

Çok uzun bir giriş yaptım, o yüzden başlıklara kısaca değineceğim ve araştırmayı size bırakacağım. (Hem artık sitenin kendi içinde arama yapılabiliyor) Güncel haberler siteye girişte hemen karşımıza geliyor, ana bölümler ise Deprem, İnternet, Cezaevi, Medya Suçluları ve Üçüncü Sayfa. Her bölümde oldukça fazla başlık bulunuyor. Yine sitede, son 10 yılın en önemli suç vakaları, suç insanları, sapık bülteni, beladan kaçmanın yolları, kriminal mizah gibi önemli konular yer alıyor. Okudukça öğrendiğimiz Suç Dosyası'nda birçok farklı olayın nasıl birbirine bağlı olduğunu görüyor ve takip edemediğimiz olayların nasıl seyrettiğini ya da sonuçlandığını buluyoruz. Ya da ilginç bilgiler elde ediyoruz, mesela camımızın 1-2 mm daha kalın ya da ince olması ile camı kıran suçlunun farklı bir süre hapis yatacağı!

 
  Yabancı Site
Aralık 2000
  Islam.org
İnternet'te muhtamelen pek ilgimizi çekmeyen bir konu din. Hazır Ramazan Ayı içindeyken aklıma bu konu gelince oturdum ve iyi bir site aramaya başladım. Gerçekten de yararlı, yol gösteren, sade birçok site var. Ama ben size bu ay Islam.Org sitesini tanıtmaya karar verdim.

Sadece menü başlıklarından bahsetsem bile ne kadar geniş olduğunu kolayca anlayacağınız bu sitede pek akla gelmeyecek önemli bir bölüm de 'Ticaret'. Müslüman ülkelerle ilgili ilginç ve yararlı ticari bilgilerin bulunduğu bu bölüm Türk girişimcilerinin de mutlaka göz atması bir bölüm. Sitede İslam dünyasından haberler, kültürel, bilimsel ve öğretici alanlar önemli yer kaplıyor. Halkla İlişkiler de ilgi çeken bir başka link.

Güzel bir başlık da sorular ve yanıtlar, bu bölümde birçok ilgi çekici yanıt var. Tabii Kuran ile ilgili çok geniş olan bölümde arama olasılıkları, ayetler, açıklamalar bulunuyor. Zekat, sünnet, ibadet şekilleri önemli başlıklar. Ayrıca dünyanın çeşitli bölgelerine uygun ibadet saatleri de çok yararlı.

Fakat sitenin böyle basit, beklenen başlıklardan oluştuğu sanılmasın. İlgi gösterenleri uzun süre oyalayabilecek canlı radyo, tv yayınlarının yanında tüm dünyadan fotoğraflar da bulunuyor. Bunlar ne fotoğrafı mı? Mesela tüm dünyadaki camilerin çeşitli fotoğrafları, örneğin Medine'de ki camilerin 20'den fazla resmi bulunuyor. Canlı yayınlar ise bir kez Hac ya da Umre'ye gidenleri oldukça etkileyecek bir şekilde hazırlanmışlar. Özellikle Real Audio formatındaki Teravi Namazı sonrası, Mekke'de okunan Kuran oldukça canlı ve duygulandırıcı...

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.