www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Web Siteleri
 
  Bilime Isınmak için...
Yerli
 
tıklayın, destekleyin:
Bilim ve Teknik   Türkiye'de bilime ilginin canlı kalmasını sağlayan TÜBİTAK'ın aylık dergisi. Derginin web sitesi de oldukça faydalı. Her ne kadar derginin ücretsiz bir kopyası İnternet'te yer almasa da, kağıt baskı yerine sitede sadece ücretli üyelikle ulaşılan sanal baskıyı da takip edebilirsiniz.

Sitede, gen, klonlama, evren gibi çeşitli başlıklar altında temel bilgilere sahip olacağınız, resimli ve animasyonlu soru ve yanıt bölümleri bulunmakta. Bazıları temel bilimsel veriler olan bu konulardan bazıları ise önümüzdeki dönemde yaşanacak bilimsel, ekonomik, kısaca yaşamsal gelişmelerin temellerini kaçırmamak için faydalı.

Gökolayları yıllığı, online oyunlar ve fotoğraf sergilerine ek olarak "merak ettikleriniz", "zeka oyunları", "hava raporu", "toplantılar", "kitapçıklar" gibi alt bölümler de oldukça geniş. Ayrıca baz istasyonları, vb. çeşitli konularda bilimsel gerçekler de siteden takip edilebilir. Bunlara eklenebilecek tek dilek, 500. sayıya yaklaşırken keşke eski sayılara İnternet'ten ücretsiz ulaşılabilme olanağının eklenmesi olurdu.

 
  Gizli Bilgileriniz Ne Kadar Gizli
Yabancı
  Electronic Privacy Information Center   kısaca epic.org, elektronik araçları hayatın her alanında daha çok kullandığımız bu çağda, bu araçlar üzerinden kişisel gizliliğimizin ne kadar güvende olduğunu takip eden önemli bir organizasyon. Gelişmelerin hızla hayata adepte edildiği ve bu nedenle de hukuki adımların en hızlı atıldığı ABD'deki gelişmeleri büyüteç altına alan ve sorgulayan site kullanıcıların da bilinç seviyesine katkı yapmayı amaçlıyor.

E-posta adresine gönderilen EPIC Alert bültenlerine kayıt olunarak bu yeni ve gittikçe hızlanan değişiklikler ortamının kişisel ve kurumsal mahremiyeti nasıl etkileyeceğini daha doğru tahmin etmek mümkün. Örneğin bir süre sonra hayatımıza girecek RFID ürün etiketleri, FBI'ın Carnivore sistemi hakkında gelişmeler Alert bültenleri içinde yer alıyor.

Tüm bunlar bir yana, sitenin her bilgisayar kullanıcısına hitap eden ve burada tanıtılmasına neden olan faydalı bölümü ise "EPIC Privacy Tools", yani bilgisayar kullanırken mahremiyetinizi korumanızı sağlayacak programlar. Bu sayfada listelenen onlarca program, e-postalarınızın gizliliğini, İnternet'te sörf yaparken kimliğinizi gizlemeyi, anında mesajlaşma programlarında daha güvenli konuşmalar yapmanızı sağlayacak. Dosya şifreleme, güvenlik duvarları, güvenli şifreler, güvenlik duvarlarını da içeren bu sayfa, bir arada bulabileceğiniz en iyi liste olabilir...

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri mektup@ cihansalim.net adresine göndere- bilirsiniz.