www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Web Siteleri
 
  İnternet'mi diye dudak bükmeyen biri
Yerli
 
tıklayın, destekleyin:
TurgutUzer.com   Turgut Uzer'in kişisel web sitesi. Peki Turgut Uzer kim? Uzer, Sabancı Grubu Lastik, Takviye Malzemeleri ve Otomotiv Grup Başkanı, Temsa ve Toyotasa şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı.

Zaman geçtikçe Türkçe İnternet içeriği artsa da, maalesef toplum olarak bilişim teknolojileri ve İnternet'e gereken değeri hala vermiyoruz. İnternet'in kendine has medya özellikleri bir yana, bilişimin hayata kattıkları kamuoyunun dikkatini çekmediği gibi üst düzey yönetici ve politikacıların da gözünden kaçıyor. Hatta İnternet sitelerini, bağımsızlıklarına gölge düşürme pahasına kalitesiz görüp aşağılayanlar medyada önemli koltuklarda oturuyor. Turgut Uzer'in sitesinin varoluşu, ilk olarak bu bağlamda çok önemli.

İkincisi, bu site ile dünyadaki bilişim gelişmelerini daha doğru takip edebilmenizi sağlamayı amaçlayan biri olarak, dikkatinizi web günceleri olan 'blog'lara daha önce çekmiştim. Artık bu trendin yeni bir uzantısı da, şirket yöneticilerinin kişisel sitelerinden fikirlerini, tecrübelerini hem sektördekilerle, hem de son kullanıcılarla paylaşması. Bu sayede şirketlerin de saygınlıklarının arttığı ayrıca gerek kurum içi, gerekse de kurumlar arası iletişimin geliştiği yönünde yorum ve analizler sıklıkla yabancı medyada yer buluyor. Bill Gates'in kendi sitesinin olmamasının bugüne kadar ona çok şey kaybettirdiği öne sürülüyor. Böyle bir akım yurt dışında CEO'ları bile günlük sayfaları tutmaya iterken, Turgut Uzer'in bu kadar geniş içerikli bir web sitesi olması Türk İnterneti'nde en azından bazı gelişmelerin yaşandığının bir göstergesi.

Tüm bunlara ek olarak, kendisiyle ve hayatla barışık kalıp aynı zamanda yorucu bir kariyerin nasıl sürdürülebileceği ile ilgili ipuçları da bu siteden çıkarılabiliyor. Ayrıca sitenin geneline hakim olan samimi hava ve mizah size eğlenceli sayfalar sunuyor. Tabii Uzer'in yazıları da, hayatın her alanında değiniyor.

Geriye kalan da, ülkemizdeki daha çok yöneticinin İnternet'e Turgut Uzer kadar önem verip böylesine güzellikler kazandırmalarını dilemek...

 
  Çevremizdeki Şeyler Nasıl İşler...
Yabancı
  Howstuffworks.com   adından da anlaşılacağı üzere neyin nasıl çalıştığını anlatan bir site. Zaten bilinen bu siteye çoktandır yolum düşmemişti, ama geçen süre içinde oldukça uzun yol aldığını gördüm. Tabii ki bilgisayar donanım ve yazılımlarının da nasıl işlediğini de barındıran site bu sayede bir türlü daha iyi kullanamadığınız bir program için eşsiz bir rehber kitapçık bile olabiliyor. Ama bilgisayar ürünleri siztenin küçük bir bölümü, otomotiv, bilimsel, elektronik, sağlık, para, yolculuk ve insanlarla ilgili de "Nasıl Çalışıyor" sayfalarını sayısız. Örneğin insan bölümünde, en taze konulardan olan Papalık'ın nasıl işlediğini, kimin nasıl Papa atanabildiğini bile detyalı öğrenmek mümkün.

Site yöneticileri, sadece kuru bir "bu böyle işler" mantığıyla yetinmeyip faydalı rehberler üretmeye çabalamış. Sitede en popüler rehberleri bulabilir, suçtan ekonominin birimlerinin işleyişine pek çok konuda bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri mektup@ cihansalim.net adresine göndere- bilirsiniz.