www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Web Siteleri
 
  Karagöz
Yerli
  karagoz.oyunu.com   anlaşılacağı üzere, geleneksel Karagöz oyununa adanmış bir site. Açıkçası, bir konuda hazırlanan sitelerin böylesine özenle hazırlanması, bu kadar derin olması İnternet'in bir kütüphaneye benzetilmesine destek veren bir tez oluyor. Zira sitede sadece Karagöz'ün ne olduğu, tarihçesi anlatılmıyor. Musikisi sunuluyor, dinlenebiliyor, hatta notalarla meraklısına çalma ve oynatma fırsatı sunuluyor. Farklı Karagöz oyunları, detaylı olarak anlatılıyor, böylece amatörler kendi başlarına çevrelerindekilere Karagöz oynatabiliyor. Bölümlerin, musikinin yanında tabii ki teknik de sunuluyor, ayrıca tipler tanıtılıyor.

Söz konusu her bölümün oldukça geniş içerik sunduğu yetmiyormuş gibi, Karagöz konusunda kaynakların sunulduğu sitede ayrıca bu konuyla ilgili yayınlanmış makaleler de toplu halde sunuluyor. Sözlerle anlatmak bir yana siteye bizzat uğramak ve kültür hazinemizin bu parçasını yakından tanımak eğlenceli ve değerli bir tecrübe...

 
  Gelecek Kablosuz Ağda
Yabancı
  Airshare.org   henüz hedeflediği genişlikte içeriği sunacak noktaya gelmemiş olsa da, Wi-Fi olarak bilinen kablosuz ağlar hakkında önemli bir buluşma noktası. Özellikle son dönemde, ülkemizde de kablosuz ağ kullanımına ilginin artması ve çoğu kişinin böyle bir kurulumu nasıl yapabileceğini öğrenecek kaynak aradığı göz önünde tutulursa, Airshare bu isteklere verilecek yanıt olarak göze çarpıyor.

Basit ve anlaşılır fakat profesyonel olarak ev ve iş alanlarında nasıl ağ kurulabileceği, kablosuz yayının belli kullanıcılar için nasıl ayarlanabileceği sitenin Learn başlığı altında yer alıyor. Bu sayfalarda kablosuz ağınızı sorunsuz şekilde kurup çalıştırmanız için gerekli bilgi fazlasıyla mevcut. (Türkçe bir kaynak arıyorsanız, sağ kolondaki "Ekstra" başlığına göz atın.

Yine bu bölümde yer alan DIY WISP başlıklı makalede, yaşadığınız bölge ya da iş yerinizin etrafında İnternet bağlantısını belli kişilere, kanunlar dahilinde nasıl sunabileceğiniz, diğerlerini nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor.

Site içeriğini genişletmeye çalışırken, benzer içerikteki farklı sitelere linkler sunuyor ve tartışma forumlarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca sitede eğlenceli makaleler, video dosyaları, örneğin bir Pringles kutusundan kablosuz ağ anteni yapmak gibi yazı ve görsel öğeler bulunuyor. Ek olarak, siteden duyuru, makale yayını, vb. haberleri almak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

 
 

- Kablosuz ağlarla ilgili airshare.org sitesini tanıtmışken, konuyla ilgili Türkçe kaynak arayanlar, Şubat 2004 dosya konusuna göz atabilir: Kablosuz Ağ ile Sınırsız İnternet.

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri mektup@ cihansalim.net adresine göndere- bilirsiniz.

Dış politikada Türk siyasi tutumu, yeni hükümetler gelse de değişmiyor. Örneğin bir sorunu arka plana atmak için yapılacak bir yurt dışı gezisinde elde edileceklere umut bağlamak, mesela İran'da karlı anlaşmalar yapılacağı beklentisi yaratılıyor, fakat kısa vadeli planlar beklentilerin yanlış kurulmasına neden olabiliyor. Ya da Fransa'dan Airbus uçak alımı sözü veriliyor, fakat görüyoruz ki, Fransa BM'den Kıbrıslı Türkler ile ilgili bir karar tasarısının çıkmasını buna rağmen engelleye- biliyor. Ki bunlar, dış ilişkilerin görünen yüzü...