www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Web Siteleri
 
  Tiyatroya Kolay Ulaşım
Yerli
  Devlet Tiyatroları Resmi Web Sitesi   sanatseverlerin ilgisini çekecek nitelikte. Fakat bu ay siteye ilgi çekmemin nedeni, son dönemde tiyatroya, özellikle devlet tiyatrolarına medyada daha az yer verilmesi. Ben de ilk kez, içerik ve tasarımdan önce, siz kullanıcıların zamanında faydalanabilmesi için bir siteyi tanıtıyorum, zira sezonun bitmesine fazla zaman kalmadı.

Sitede İzmir'den Van'a tüm sahnelerin yerini, ulaşım bilgilerini, telefon numaralarını bulabilirsiniz. Ve tabii ki, buralarda sergilenen eserler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu, hem oyunları tanımak, hem de gitmek istediğinizi seçmeniz için önemli.

Bu arada oyunların popülerliğini, salonların doluluk oranlarını da siteden bulabilirsiniz. Tiyatrolarla ilgili duyurular, oyun planları, yenilikler, sık sorulanlara yanıtlar da içeriği derinleştiren sayfalar.

Gelelim, sitenin en önemli kullanım alanı olan bilet satışına. Bunun için önce siteye üye olmanız gerekiyor. Siteye üye olduktan sonra sizin seçitiğiniz bir kullanıcı adı ve şifresini kullanmaktan ziyade size verilen kullanıcı numarasını kullanmak zorunda kalıyorsunuz ki bu da sitenin eksisi. Bu numarayla sisteme giriş yaptıktan sonra ise bilet almak kolay ve eğlenceli. İstediğiniz sahnede, oyun ve saati seçtikten sonra salonun görüntüsü geliyor, burada koltuklarınızı siz seçiyorsunuz. Sonra bileti gidip bir yerden almak da yok, oyundan birkaç dakika önce kapıya gittiğinizde, adınıza kesilmiş bilet sizi bekliyor oluyor...

 
  Bilişimciler için...
Yabancı
  Slashdot   bilişim dünyasında yaşanan gelişmeleri bir araya toplayan bir kaynak. Daha önce de benzer siteler tanıtmama rağmen, Slashdot'un sunumu, seçtikleri siteyi farklı kılıyor. Dışardan da katkı yapılabilmesi, içeriğin genişletilmesi, röportajlar, bilim alanına ayrılan sayfalar buna örnek.

Pek çok farklı konudaki haberleri ve makaleleri bu sitede bulabilirsiniz: Genişliğini tahmin edebilmeniz için örnek vermek gerekirse, yazılım hatalarından (bug) sansüre, şifrelemeden mobil cihazlara, e-eğitimden, Mozilla'ya, programcılıktan oyunlara, 120'nin üzerinde ana başlık bulunuyor.

İnternet'te farklı sitelere linkler, kitap incelemeleri, kısacası içerik hiç de kısıtlı değil. Zaten, Slashdot için fazla söze gerek yok, bilişim dünyası, İnternet, teknoloji konusunda gelişmeleri takip etmek isteyenler için unutulmaması gereken bir adres.

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri mektup@ cihansalim.net adresine göndere- bilirsiniz.

İnternet sitelerini tanıttığım bu bölümde, siz web gezginlerine günce olarak tanımladığım 'blog'ları hatırlatmak isterim. Özellikle politik olanları, ya da bir uzmanın belli konulara odaklanarak yazdıkları bu 'blog'lar gerçekten İnternet'in sunduğu sesini duyurma şansının son örneği. Öte yandan okurların 'blog'lara aşırı ilgisi de incelenmesi gereken bir fenomen. Tabii bu arada, kervana benim de katıldığımı belirtmek isterim, artık bu sitede de bir günce var: cihansalim.net/ blog