www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Web Siteleri
 
  Sanal İmza Toplayın
Yerli
  imzakampanyasi.com   adresinden de anlaşılacağı üzere imza toplamak için hazırlanmış bir site. Bu ay seçtiğimiz siteler, İnternet'in farklı kullanımı, okumak ve takip etmekten ziyade bireyin kendi sesini duyurması için fırsat sunan örnekler.

İmza Kampanyası sitesinde siyat, iktisat, teknoloji, sağlık ve çevre, tüketim, kültür ve sanat, spor vb. konularda fikirlerinizi paylaşıp sizle aynı görüşü savunanların desteğini de bir araya getirebilirsiniz. Ülkemizde İnternet'in ve daha da önemlisi sivil toplum bilincinin daha çok önem kazanması sonucu kim bilir, belki burada topladığınız imzalar bir gün yaptırım gücüne kavuşur.

Sitede şu anda yer alan kampanyalara da imza atabilir, örneğin bölgenize gelmeyen bir hizmet için bölge sakinleri olarak bir araya gelebilirsiniz. Sitenin kampanya açma ve imzalama aşamaları abartı sayıdan insanın kampanyaları kötüye kullanmasını engelleyecek şekilde kurulmuş. Tabii ki bir gruba sıradan gelen kampanyalar diğerleri için oldukça gereksiz ve değersiz görünebilir. Yine de ülkemiz İnternet kullanımında sohbet dışı etkileşim fırsatı sunan imzakampanyasi.com önemli bir girişim.

 
  İnternet'te Güncenizi Yayınlayın
Yabancı
  BLOGGER   son dönemde İnternet'in en hızlı büyüyen içerik türü olarak nitelendirilebilecek web güncelerini bir araya getiriyor, herkese kendi güncesini yayınlama fırsatı veriyor. "Weblog" ya da "Blog" olarak adlandırılan metinler genelde bir ya da birkaç kişinin sıklıkla güncellediği, başından geçenleri paylaştıkları, belli konularda fikirlerini beyan ettikleri kütükler olarak tanımlanabilir. Örneğin Irak Savaşı sırasında Irak'ta yaşayan çeşitli kişilerin tuttuğu 'blog'lar, savaşın içinden bilgiler sunmalarıyla öne çıkmış, bize TV'lerde göremediklerimizi öğrenme fırsatı sunmuştu.
("Savaşın İçyüzü İnternet'te" başlıklı dosya konumuzdan İnternet'teki ilginç savaş güncelerine ulaşabilirsiniz)

İnternet'in sağladığı en önemli fırsat herkese sesini duyurmak. Kişisel web sitesi yayınlamak dışında, sanal günlükler de bu yeni "medyanın" ne kadar ciddi değişimler getirdiğinin göstergesi. "Benim diyecek bir şeyim yok" diye düşünmeyin, Dünya'nın bir noktasında sizle aynı fikirde birileri mutlaka olacaktır. Ayrıca tanıdıklarınız, arkadaş ve akrabalarınız, belli bir şeye gönül vermiş kişilere ulaşmak artık çok kolay. Zira Blogger.com size 5 dakikada günce yayınlama fırsatı sunuyor. Zaten günce yayınlamak isteyenler içinse bulunmaz kaftan.

"Create a New Blog" ile yayın için ilk adımı atıyorsunuz, ardından kullanıcı adı ve günceniz için adres alıyorsunuz. Örneğin http://cihansalim.blogspot.com gibi adrese sahip olduktan sonra örnek tasarımlardan birini seçiyor ve hemen ilk satırlarınızı yazıp yayınlayabiliyorsunuz. Ayrıca zaten site yayınlayanlar, Blogger ile kendi sitelerinde güncelerini yayınlayabiliyor. Tüm günlüklerinizi organize etmek, sayfanın tasarımı Blogger tarafından yapılıyor. Tabii tecrübeli kullanıcılar bunları özelleştirebilir. Web tabanlı erişim sistemiyle İnternet'e bağlandığınız herhangi bir noktadan yayınınızı güncelleyebilirsiniz.

Blogger, "düğmeye bas-yayınla hizmeti" ile kilometrelerce uzaktakilerin ya da yan binadaki tanımadığınız bir komşunun sizin yaşadıklarınızı merakla okuması sağlıyor. Bunun dışında zaten blog sitelerini takip etmekten zevk alan biriyseniz, Blogger yayınladığı sayısız günce içinden ilginç olanları sırayla seçip tanıtıyor. Lafın kısası, yayınlamayacaksanız da yeni dünyalara açılmanız, sanal yayıncılar içinde kaliteli içerik bulmanız için Blogger önemli bir hizmet veriyor.

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri mektup@ cihansalim.net adresine göndere- bilirsiniz.

Başbakanımız, ABD Başkanı'nıyla görüştü. Tabii ki medyada bize yapılan övgüleri, verilen sözleri okuduk. Gittik, bir şeyler aldık döndük. Peki acaba biz nelere "Tamam, olur" dedik. Yabancı basında bunlardan bahsedilirken niye kendi yayınlarımız bunlara neden yer vermiyor? Umarım geçen yıl yaşadığımız gibi anlaşmazlıklar, verilen sözü yerine getirememe, ve en önemlisi, halkın "Ne sözler vermişiz" şaşkınlığı yaşanmaz...