www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Web Siteleri
 
  Alışbağış
Yerli
  Alışbağış   İnternet'in ne kadar olumlu kullanılabileceğine örnek bir yerli proje. Teknolojinin gelişmesi, e-postanın daha yaygın kullanılmasıyla artık tebrik mesajlarımızı İnternet üzerinden göndermeye, e-kartlardan faydalanmaya başladık. Herhangi bir siteden e-kart göndermektense Alışbağış'tan kart göndermeniz sonucu ise cebinizden bir kuruş çıkmadan sivil toplum kuruluşlarına bağış yapmış oluyorsunuz.

Bu yazı yazılırken sitenin ana sporu Yapı Kredi Bankası, sisteme, kartı gönderdiğiniz kişi kadar katkı yapıyor. Önümüzdeki dini bayramlara uygun kartlar bulabileceğiniz sitede hoş manzaralar, karikatür, doğa, çiçek, vb. birçok temada kart seçenekleri bulunuyor.

Bunlar dışında "tükenmez" linkiyle ulaşabileceğiniz e-dergide ise birçok yazı ve makaleye ulaşabilirsiniz. Daha da önemlisi, Alışbağış'ın birçok İnternet alışveriş sitesiyle yaptığı anlaşma. Sisteme ücretsiz üye olduktan sonra, bağış yapma konusunda gönüllü olan Kangurum'dan Amazon'a birçok satış sitesinden yaptığınız alışverişlerinizin bir kısmı, yine sizden bir kuruş çıkmadan, bağışa dönüşüyor.

Sitenin bugüne kadar oluşturduğu katkıyı ve Sivil Toplum Kuruluşları hakkında bilgileri de ilgili sayfalarda bulabilirsiniz.

 
  İnternet "Kaynakları"
Yabancı
  Internet Resources Newsletter   Heriot-Watt Üniversite Kütüphanesi tarafından aylık yayınlanan bir bülten. Özellikle akademisyen, öğrenci ve araştırmacılar için faydalı olan bu bülten, hızla genişleyen ve aradığımıza ulaşmamızın gittikçe zorlaştığı İnternet'i tarayarak değerli bulduğu kaynakları okurlarla paylaşıyor.

20 binden fazla üyesi olan bülten kısaca çeşitli haberlere link verdikten sonra, benim burada yapmaya çalıştığım gibi, birçok web sitesi tanıtıyor. Ardından çeşitli duyurular geliyor ve mensubu olduğu içerik türünü sunan diğer kaynaklardan haberler sunuyor. Tanıtttığı onlarca web sitesinden farklı olarak İnternet'te boş vaktinizi güzelce değerlendirebileceğiniz kaliteli siteler bültenin sonunda öneriliyor.

Kitap incelemeleri ve İnternet'in yükselen trendi, web günceleri (web blog - weblog) arasından seçimler yapıyor. Zira bu tip bireysel ya da grup çalışmaları sundukları özgün içerikle özellikle son dönemde çok ilgi çekiyor. Sonuçta, farklı kaynaklara ulaşabileceğiniz bu bültene üye olmasanız da eski sayıları ve mevcut yayından web sitesi üzerinden faydalanabilirsiniz.

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Büyük ikramiye kazanan bileti kaybettiğini duyuran vatandaşımız, aslında toplumumuzda varolan acıma duygusunun ne kadar çabuk harekete geçtiğini bir kez daha görmemize yardımcı oldu. Ama sonuç o kadar olumlu olmayacak, tanıdığımız, tanımadığımız herkese karşı artan bir güvensizlik, "Acaba kandırılıyor muyum" çekincesi. Umalım ki birbirine destek olmakla, beraber kalkınmakla gurur duyan halkımız bu niteliklerini yitirmesin...