www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Web Siteleri
 
  Tarih Vakfı
Yerli
  Tarih Vakfı   İnternet'te kendisinden beklenen içeriği yayına sokarak önemli bir konuda kaynak oluşturmuş durumda. Zamanda kısa geziler yaptıran makaleler, geçmişten haberler ve ayın söyleşisi sitenin öne çıkan bölümleri. Tabii Tarihte Bugün, Yeni Yayınlar ve yarışmalar da sitede yer alıyor.

Vakfın yayınları, etkinlikleri, sergileri de kolayca ulaşılabilir durumda. Bilgi merkezi, tarih eğitimi yararlı sayfalar. Tüm bunlara bilgi belge merkezi de eklenince gerçekten sitenin faydası ortaya çıkıyor. Projeler, tarih dostları, Darphane ve İstanbul Müzesi linklerden bazıları.

Sanal Dükkan, Osmanlıca Seminerleri gibi bölümler ise siteye fazladan bir derinlik katıyor. Haber bültenlerini takip edebileceğiniz sitede vakfa bağış da yapabilirsiniz.

 
  Lonely Planet Online
Yabancı
  Lonely Planet   tatil ve gezi için dünyanın başlıca başvuru kaynaklarından biri. Yaz aylarında yapmayı düşündüğünüz bir geziyi mükemmelleştirmek için bu siteden fazlasıyla faydalanabilirsiniz. World Guide bölümünde dünyanın farklı bölgelerine ulaşıp detaylı bilgi alabiliyorsunuz. Bu bigiler birçok yerel özelliği incelerken sıkıcı derecede uzun değiller. Ne zaman gitmeli, aktiviteler, olaylar, fiyatlar, kültür, çevre, ulaşım, vb. birçok başlık potansiyel geziniz hakkında size iyi bir fikir verecektir.

Sitenin her bölümü farklı amaçta ve faydalı, örneğin travel ticker ile yeterli bilgi ve ilginizin olduğu bölge hakkındaki son bilgileri alabilir, olumlu ya da olumsuz gelişmelere göre plan yapabilirsiniz. Thorn Tree linki ise sayısız ziyaretçinin fikirlerini paylaştığı, tecrübelerini anlattığı forumları barındırıyor.

Başarılı bir gezinin sağlıklı bir gezi olduğunu unutmayan sitede yer alan sağlık bölümü de, içeriğini özel kılan nedenlerden biri. Kısacası ortak zevklerin paylaşıldığı, haritaların, bölge dillerinin ve onlarca farklı konuda bilginin barındığı site her ciddi gezgin için unutulmaması gereken bir kaynak.

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Türkiye'nin yurt dışı İnternet bağlantılarındaki sorun dışında kamuoyunda bilgi ve iletişim teknolojileri, İnternet, vb. en son ne zaman konu oldu? Bu ilgisizlik ve bilgisizlik bizi nereye götürecek. Kim bu konulara eğilecek ve ciddi ilerlemeler katedilecek?