www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Web Siteleri
 
  CanAktan.org
Yerli
  CanAktan.org   Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde görev yapan, bugüne kadar birçok önemli çalışma yapan, onlarca kitabı yayınlanan bir öğretim görevlisi Can Aktan'ın kişisel web sitesi. Sosyal bilimler alanında olabildiğine geniş bir içerik sunmaya çalışan site araştırma yapanlara oldukça faydalı olacak bir genişlikte.

Ekonomi, Hukuk, Yönetim, Devlet ve Politika, Dinler ve İnançlar, Eğitim ve Araştırma, Tarih, Felsefe, Sosyoloji sitenin ana bölümleri. Fakat bir başlığa girdiğinizde tahmin ettiğinizden çok daha fazlasıyla karşılaşıyorsunuz. Yılların birikimini İnternet'e taşımaya olabildiğince çaba gösteren Aktan, bir kişisel siteden beklenenleri aşan içeriğiyle kendi sitesini kurmaya çalışan birçok kişiye de ideal bir örnek oluyor.

Genelde yaptığım site tanıtımlarının tersine, bu sefer önemli sayfaları irdelemiyor, iki dakikanızı ayırıp sitede en az 10 tıklamalık bir yolculuk gerçekleştirmenizi öneriyorum. Bu kadar geniş içerikli kişisel sitelerde sık karşılaştığımız hatalı linkler ve görsel tasarımın yetersizliği 21. yüzyılın ve geleceğin mesleği olarak öne çıkan "Bilgi Tasarımcılığı/Mimarlığı"nın da ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bilgi orada diyor ve araştırmanızı öneriyorum...

 
  Extreme Tech
Yabancı
  Extreme Tech   adından da anlaşılacağı üzere ileri seviyede bir teknoloji sitesi. Gerek yaz aylarının gelmesiyle daha fazla teknolojik ürünün gözden geçirilmesi, gerekse de Türk Lirası'nın değer kazanması sonucu konuyla ilgilenenlerin sayısı diğer yaz dönemlerine göre daha fazla. Extreme Tech de özellikle bilgisayar ve çevre birimlerine odaklanmış, ciddi içerik sunan bir site.

Temel PC teknolojileri, 3 boyutlu grafik, ses, görüntü, işletim sistemleri ve yazılımlar, ağ ve güvenlik, sistem kurma bölümlerinin her biri yüzlerce sayfa barındırıyor. Bilgisayarlarla bir iki aydır haşır neşir olan, giriş aşaması dışındaki tüm teknoloji düşkünlerine yönelik içerik sunan sitede yine de ürün seçme aşamasında herkesin faydalabileceği türde anlatımlar mevcut.

Network ve güvenlik daha profesyonellere dönükken 3 boyut, multimedya bölümünde farelerden ev sinema sistemlerine bir çok ürün hakkında inceleme okuyabilirsiniz. Ziyaretçilerin makalelerin de yayınlandığı sitede forumlara da göz atmanız önerilir. Ayrıca haftalık e-posta bültenlerine de üye olabilirsiniz. Satın alma aşamasında da fikir alışverişi yapmak mümkün...

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Türkiye'nin yurt dışı İnternet bağlantılarındaki sorun sonunda atlatıldı. Ama aslında bu aslında ulaşım, bilişim, teknoloji yönetiminin ne kadar etkin ve yetkin olduğunu gösteren olaylardan sadece biriydi. Bundan kötüsü olmaz mı diyorsunuz? İnşallah, ama her geçen ay, yıl daha gidişat kötüleşiyor.