www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Web Siteleri
 
  R. M. Koç Müzesi
Yerli
  Rahmi M. Koç Müzesi Sitesi   tahmin edeceğiniz gibi müzeyi tanıtmak için kurulmuş bir site. Fakat önemli olan, sitenin tasarımı sayesinde müzeye sanal bir ziyaret yapabiliyor olmanız. Müzeye ulaşım, ziyaret saatleri ve ücretleri, vb. müzeyle ilgili tüm bilgilere de site üzerinden ulaşılabiliyor. Sadece ziyaretçilere yönelik değil, iş ortaklarına da faydalı bilgiler sunan sitede müzenin kurulduğu bölgenin tarihini de kısaca okuyabilirsiniz.

Gelelim sanal gezi yapmanızı sağlayan Sergilenenler bölümüne. Burada, müzedeki objelerin ayrıldığı ana temalar, Karayolu Ulaşımı, Demiryolu Ulaşımı, Denizcilik, Havacılık, Mühendislik, İletişim, Bilimsel Aletler, Modeller & Oyuncaklar, Dene-Öğren. Ve her temanın altında, müzedeki tüm objeler olmasa da, yeterli sayıda örnek tanıtılıyor ve büyük boyuttaki resimler izlenebiliyor. Böylece müzede olanlar hakkında etraflı bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Tüm bunlar iyi bir çalışmanın ürünü olarak, müzeyi gezme şansı olmayanlara çok iyi bir alternatif sunuyor.

Ayrıca müzede yapılabilecek organizasyonlar için kullanabileceğiniz salon, vb. mekanları detaylı olarak inceleyebiliyorsunuz. Son olarak, bu tip bir web sitesinde mutlaka olması gereken linkler bölümünde hem çok yararlı müze sitelerine, hem genel linklere, daha da önemlisi, yukarda söz ettiğim temaları ele alan başlıca sitelere ulaiabiliyorsunuz.

 
  İnternet Sözlüğü
Yabancı
  Netlingo   bazıları tarafından en değerli siteler arasına yerleştirilmiş bir site. İnternet üzerinden yaptıklarımız arttıkça ve gerçekten sanal bir hayattan bahsetmeye başladıkça, İnternet de yaşayan bir ortam olarak geliş(tiril)iyor. Farklı özelliklerde sayısız insan kendilerinden bir şeyler katarken İnternet'in kendine özel bir kültürü oluşuyor.

İşte söz konusu İnternet kültürünün temel öğelerinden biri de tabii ki kullanılan dil. Netlingo, İnternet sözlüğü olarak on binlerce kelime, terim ve deyimin anlamını barındırıyor. Site olarak son derece başarılı olan Netlingo kitap olarak da basıldı. Sadece sık duyduğumuz terimlerin geniş bir açıklaması değil, ilk defa duyacağınız, şaşırtıcı kelimelerle de tanışabilirsiniz. Böylece üyesi olduğunuz sanal toplulukların iletişimlerine de yabancı kalmamış olursunuz.

Sitenin popüler bölümleri arasında smiley (nokta ve parantezle oluşturduğumuz surat ifadeleri) sayfası, uluslararası kodlar, web tasarım boyama kitabı, chat ve metin kısaltmaları ve benzeri ilginç bölümler de bulunuyor. İnternet'e ciddi zaman ayıran bir kesim için mutlaka faydalanılması gereken bir site...

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Türkiye'nin yurt dışı İnternet bağlantılarında yaşanan sorun oldukça önemli ve farklı onlarca ders alınabilecek bir olay. Ama bu konunun ciddiyetinin daha iyi anlaşılması için geleneksel medyanın, gelişmeleri sorgulayıcı haberler sunması gerekmiyor mu? Bazıları, diğerlerini yolsuzluk haberleri nedeniyle eleştirirken, Türk Telekom'un odak noktası olduğu bu olaya niye kayıtsız kalınıyor...