www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  tumgazeteler.com
Yerli
  tumgazeteler.com   ülkemizde sayısı sınırlı gazete okurlarını İnternet sayesinde arttırabilecek girişimlerden biri. Yapılan araştırmalara göre özellikle son dönemde gazete satışları hafta içinde düşerken ancak hafta sonları normal seviyeye ulaşıyor. Ama İnternet bağlantınız varsa gazeteleri takip etmek çok daha düşük maliyetli oluyor. Hele bir de ciddi olarak birkaç gazeteyi takip etmeye çalışıyorsanız, konuları farklı bakış açılarından okumak istiyorsanız tumgazeteler.com gerçekten işinize yarayacaktır.

Site, gazetelerdeki haberleri politika, ekonomi, spor, gibi birçok kategoriye ayırıyor bu da az önce belirttiğim ziyaretçi kitlesinin işini kolaylaştırıyor. Aynı konuyla ilgili farklı haberleri, bakış açılarını her gazetenin kendi sitesine girip orada aramak zorunda kalmıyorsunuz.

Fakat siteden yararlanmak için yaklaşık 350 KB boyutundaki "Gazeteci" programını bilgisayarınıza indirmek zorundasınız. Program sizi ücretsiz olarak kayıtlı bir site ziyaretçisi yapıyor ve böylece sitenin eski haberler arşivine ulaşabiliyor, gazetelerdeki haberlere ulaşıp okuduklarınıza not verebiliyor, yorum yapabiliyorsunuz. Henüz yeni kurulan site güncel gelişmeleri ciddi olarak takip edenlere ve vakti dar olanlara hitap ediyor. Diğer okurların verdikleri notlar ve yorumları arttıkça sitenin kullanılabilirliği ve sağladığı fayda artacak...

 
  WRC
Yabancı
  World Rally Championship   Dünya Ralli Şampiyonası'nın resmi web sitesi. Ülkemizde yapılan ralliyle dünya şampiyonasının bir parçası olduğumuz şu dönemde gerek motor sporlarından zevk alanların gerekse de "Dur bakalım, Antalya'da neler oluyormuş" diye merak edenlerin ilgisini çekecek bir site.

İngilizce, Almanca ve Fransızca dil seçeneklerinin sunulduğu sayfalarda ülkemizde geçen yarışla ilgili tüm gelişmeleri takip edebilir, Dünya Şampiyonası'nın ne olduğu ve kuralları hakkında bilgi alabilirsiniz. Sitede neredeyse her satıra tıklayıp daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Sonuçları incelerken hangi etapta kimin ne yaptığını izlerken sağ tarafta yer alan 'i' düğmesine basarak etabın haritasını, coğrafi özelliklerini, pilotların ve uzmanların beklenti ve yorumlarını görebilirsiniz. "Rallies" bölümünde Avrupa, Avustralya ve Güney Amerika'ya dağılmış yarışların her biri hakkında bu tip detaylı bilgilere ulaşmak olası.

Profiles bölümünde ise her biri 400 bin Sterlin'e mal olan arabaları detaylı şekilde incelemekle kalmayıp bunların pilotlarını, yardımcı pilotlarını, takımları hakkında merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz. Multimedia bölümünde ise tahmin ettiğiniz gibi yarışla ilgili video görüntüler, ses kayıtları ve ilgi çekici resimler bulunuyor. Anketler, duvar kağıtları, vb. eğlencelikler de alt menüde yer alıyor.

WRC.com kullanıcıyla etkileşimiyle de çok başarılı. MyWRC ile siteyi her ziyaret ettiğinizde kendi tercihleriniz sonucu ortaya çıkan özelleştirilmiş sayfalarla karşılaşıyor, bunun yanında size sunulan e-posta ile bilgilendirme gibi birçok hizmetten de faydalanabiliyorsunuz. Bunun yanında artık İnternet'te yaygınlaşmaya başlayan sanal spor oyunlarından biride Fantasy WRC. Kendi pilotlarınızı seçmekle kalmıyor, onlarca şeyi göz önüne alarak siz de sanal dünyada şampiyon olmaya çalışıyorsunuz. Ödüller ise son derece çekici...

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde merakla beklenen İletişim Şurası yapıldı. Ama artık bıktırıcı hale gelen kurultaylardan biri oldu. İki günde tartışılanların ne kadarının hayata geçeceğini merak bile etmiyoruz. Zaten öne çıkan da konuşulanlar değil, akşam yemeğinde içki var mı yok mu tartışması oldu!
2.3.2003