www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  mutasyon.NET
Yerli
  mutasyon.NET   kendini teknoloji ve kültür portalı olarak tanıtan oldukça geniş içerikli bir site. Tabii bu geniş içerik siteye katkıda bulunan birçok yazarın eseri. Siteye girer girmez dikkatinizi çekecek ilk şey sol tarafta göreceğiniz, yaklaşık on beşe ulaşan yazarların listesi. Özellikle bilişim medyasında önemli yer edinmiş Hakkı Öcal gibi isimler de bunların arasında.

Ana sayfada teknoloji ve kültür haberleri çok sık yenilenmese de kısa kısa ziyaretçiye sunuluyor. Tabii bu haberlerle ilgili detaylı bilgi almak için linkler sunulması daha iyi olabilir, çünkü gelişmeler gerçekten kısa işleniyor. Daha çok bilgi teknolojilerine eğilen sitede tarih, gezi,sinema, felsefe, kitap sayfaları da bulunuyor. Bunlar gibi daha önceden sitede yer almış sayfalar da en altta "eski bölümler" menüsünde sunuluyor.

Aslında bu son derece geniş sitede sadace menü başlıklarını size sunsam bile genişliği üzerine genel bir fikriniz olabilir. Java'dan Linux'a, AutoCAD'dan oyun proglamasına, Assembly'den SQL'e bir çok konuda öğretici sayfalar son derece işinize yarayabilir.

Teknoloji sayfalarında ise "High Tech", Network, e-Atölye gibi bölümleri takip ederek son gelişmelerden, trendlerden faydalanabilecek bilgi birikiminizi oluşturabilirsiniz. Sitenin ilginç diğer bölümü ise CV hazırlamaktan kendinizi motive etmeye uzanan bir içerik sunan "Kişisel Gelişim" bölümü. Lafın kısası, bilgi teknolojisiyle ilgilenen amatör profesyonel bir çok kullanıcının ilgisini çekecek içerik sunan bu siteyi ısrarla öneriyorum. Biraz zaman harcayıp her tarafına göz attıktan sonra sizin bilgi seviyenize uygun sayfaları bulacaksınız gibime geliyor...

 
  RIAA
Yabancı
  Recording Industry Association of America   Amerikan müzik kayıt endüstrisinin resmi sitesi. Daha çok mp3 formatlı müzik dağıtım kanallarına karşı açtığı hukuk mücadelesiyle adı her ülkede duyulan kurumun sitesi don derece geniş ve yararlı. Tabii bedeva müzik parçaları arayanlar için değil!

Telif hakları üzerine bilgiler içeren sayfalar en basit bilgilerden en önemlilerine geniş bir yelpazede ve her seviye dinleyici ve "üreticiyi" bilgilendirebilecek nitelikte. Haberler, fotoğraf galerileri, altın ve platin plak almış başarılı albümler içeriğin sadece küçük bir bölümü. Bunların yanında Napster davası, MP3.com davası gibi özel dosya konuları ise önemli bilgiler içeriyor.

"İnternet ve müzik" bölümü, web yayını, dosya indirme gibi konuların yanında yakında yaşanabielcek gelişmeler üzerine de fikir veriyor. Ayrıca yeni standartlar, elektronik ve dijital alanda yaşanan gelişmeler gerçekten öğretici olabilir. Tüm bunların yanında sitede pazarla ilgili çok geniş istatistiki veri bulunuyor. Hem de sadece Kuzey Amerika değil tüm dünya pazarına ilişkin bilgiler mevcut. Sadece ne, ne kadar sattı değil, tüketicilerin satın alma yönelimleri üzerine çalışmalar da ilgililerin işine yarayacaktır.

Sonuçta gerek dinleyicilere, öğrenci ve müzisyenlere hayranlık duyanlara, bu kişilerin ailelerine, medya temsilcilerine, sanatçılara, kanun koyanlara ve hukuk alanında çalışanlara, müzik sitesi yayınlayanlara, sektör profesyonellerine önemli bir kaynak sunan site keşke bizim de böylesi bir içeriğimiz olsa dedirtiyor...

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Bazı İnternet servis sağlayıcı şirketler hakkında memnuni-yetsizlik artmaya başladı. Medyaya havale etmek dışında, siz kullanıcıların bizzat bu şirketlerle temas kurup fikirlerinizi iletmeniz lazım. İşte ekonominin büyüyemediği, rekabetin azaldığı bir ortamda bu sorunlar baş gösteriyor.
2.2.2003