www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Tüketici Hakları
Yerli
  Tüketici Hakları   bu yıl yayına başlayan bir site. Kuşkusuz medya konuya eğildikçe, tüketicilere karşı ilgi de artıyor. Hele İnternet tüketicilerin rahatsızlıklarını kolayca iletecekleri bir ortam oluşturuyor. Zaten burada da riskler başlıyor, yanlış ihbarlar, ya da bilinçli olarak yapılan karalamalar karşılıklı güveni sarsıyor. Tuketicihaklari.com yöneticileri ile daha önce yaptığım konuşmalarda onların titizliklerini gördüğüm ve samimiyetlerine inandığım için ilk kez böyle bir siteyi tanıtıyorum. Umarım mahcup olmam :)

Sitede öncelikle gerek üye gerek firmalar kullanıcı adı ve şifre alıyorlar, böylece ciddiyet bir nebze de olsa artıyor. Bundan sonra kullanıcılar sorunlarını ekleyebiliyor, firmalar da yanıt verebiliyor. Sorunların yanında haberler bölümünde ilgili gelişmeleri takip edebiliyorsunuz. Firmalar ve Araştırmalar sayfaları ise gün geçtikçe işlevselliğinin artmasını beklediğim sayfalar.

İnternet'in getirdiği etkileşimin bir parçası olarak Öneriler bölümü işinize yarayabilir, ilgi çeken bir diğer bölüm ise Tüketici Anıları. Bunların dışında sitedeki gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresini bırakabiliyorsunuz. Tasarım olarak biraz daha gelişmesi gerektiğini düşündüğüm site bir sorununuzun çözülmesine yardımcı olabilir...

 
  Technology Review
Yabancı
  Technology Review   aylık olarak yayınlanan son derece kaliteli bir dergi. Sitesi de kendisinden hiç de aşağı kalır değil. Sitede bir çok makale ücret ödeyen abonelere açık ama bu ay biraz profesyonelleri düşünerek tanıttığım bu site gerçekten de abone olmaya değecek içerik sunuyor kanımca. Sağ üst taraftaki konu indeksinden doğrudan biyoteknoloji, telekom, savunma, enerji, medya, vb. konularda içeriğe ulaşabilirsiniz.

Sitenin popüler bilişim medyası nehrinde yüzmediğini yani büyük yazılım şirketlerinin politikalarını sertçe eleştirebildiğini de söylemek olası. İlginç makalelerin yanında forumlarda da kaliteli tartışmalara rastlamak olası. Üyelere açık olmayan makalelerin özetlerini görüp en azından o konu üzerindeki forumları takip edebiliyor, böylece konuyu yine de bir ucundan yakalamış oluyorsunuz. Dünyadaki genç ve başarılı 100 genç girişimci, büyük şirketlerin ArGe faaliyetlerinin başarısı gibi ilgi çekici sayfalar da sitenin başarısını arttırıyor.

"Focus on" bölümü ise bence sitenin en önde gelen bölümü, zira burada teknolojiyi yakından takip etmek zorunda olanlar, ya da bilimi takip etmekten zevk alanlar için beş altı sayfalık dosyalar yer alıyor. Örneğin otonom özellikleri artan robotlar üzerine gelişmeler için bu kadar iyi anlatımlı kaynakların sayısı web'de sınırlı. Sitenin forumlarının yanında tabii ki ücretsiz "newsletter"lar sunuluyor, ayrıca İnternet'de çeşitli kaynaklardan derlenen haberler de okunabiliyor.

Kısacası siteye bir göz atarsanız size uyup uymadığını hemen anlayabilirsiniz, önümüzdeki ay daha çok amatörlere yönelik bir site tanıtımında buluşmak üzere.

 
 

-Tüketici haklarının yükselen önemi ile ilgi yazdığım ve yanda tanıttığım sitede de yayınlanan yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Meclise giren iki partinin programlarına baktığınızda İnternet ve Bilişim Teknolojileri üzerine topu topu birer cümle bulabili-yorsunuz. Bu cümlelerin içi de boş. Acaba bu siteleri yapmamızın, ziyaret etmemizin bir anlamı var mı!
3.12.2002