www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Kitap Gazetesi
Yerli
  Kitap Gazetesi   kitap fuarından sonra kitaplarla haşır neşir olmaya devam etmek isteyenler için iyi seçeneklerden biri. Son derece sık yenilenen bu sitede bir çok sitede olduğu gibi yeni kitapları bulabilir, çok satanlara göz atabilirsiniz. Ama sitenin asıl artıları son derece geniş içeriği. Ana sayfada hemen dikkatinizi çekecek geniş inceleme/yorumlar oldukça yararlı.

Kültür sanat gündemini takip edebileceğiniz sitede tarihte bu hafta olanlar da yer alıyor. "Medyada Kitap" ve de "Dünyayı Değiştiren Kitaplar" bu tür sitelerde pek de karşılaşmadığımız türden içerik sunuyor. Ayrıca çocuklara yönelik kitaplara ayrılan geniş yer de, ebeveynlere iyi seçim yapmaları için yardımcı olacak nitelikte.

Aradığınız kitap türü için yer alan menü dışında sitede arama yapma seçeneği de eksik bırakılmamış. Ayrıca İnternet'in sunduğu etkileşim ortamının sonucu olarak ortaya çıkan Okur Köşesi önemli bir artı. Burada site ziyaretçilerinin yazıları yayınlanıyor. Siteden çıkmadan önce son olarak arşivlere de göz atmanız şiddetle tavsiye edilir.

 
  Life Magazine
Yabancı
  Life.com   Amerikan dergisi Life Magazine'in sitesi. Tanıttığım siteleri, önceleri herkese eşit mesafede içerik sunanlardan seçme kararımdan sitenin uzun yıllar ayakta kalacağı düşüncesiyle vazgeçtim. Her ay farklı tercih sahiplerine yönelik siteler de tanıtmaya çalışacağım. İşte bu ay da, son derece hızlı yaşamaya başladığımız bir kaç on yıla tanıklık eden, popüler kültürü olduğu kadar insanlığın önemli anlarını da objektifinden yansıtan fotoğraflar için Life dergisinin sitesini "seyredeceğiz".

Çoğu "kağıt-dergi" sitesinde olduğu gibi Life'da da uzun yazılar okumak pek olası değil. Ama siteyi önermemin nedeni de, buna gerek bırakmayacak genişlikteki görsel arşivi. Hatta buna derginin artik klasik sayılabilcek bazı sayılarının kapakları da dahil. Ama sadece geçmiş değil, en güncel dosya konularını da sitede bulabiliyorsunuz. Mesela ABD Başkanı Bush'un 11 Eylül olaylarının ilk yıldönümü vesilesiyle yaptığı New York ziyaretinde Başkan ile aynı helikopteri paylaşabilirsiniz.

Sitenin "features" bölümünde de farklı konulara yayılmış geniş bir içerik var ve tabii ki fotoğraflarla desteklenmiş. Uzaya gidişten ünlü simaların hayatlarına bir çok konuda kaliteli içerik bulabilirsiniz. Ayrıca siteyi inceledikçe hoş eklentiler bulmaya devam edeceksiniz. Mesela bu kaliteli fotoğraflardan oluşan ekran koruyucularını indirmek bile siteye girmenizin bir nedeni olabilir...

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Koca bir ay boyunca, siyasi partiler tarafından İnternet'in nasıl etkisiz kullandığını izleme fırsatı bulduk. TV ve gazete reklamlarına yönelen partiler İnternet'in sunduğu geniş etkileşim olanaklarını neredeyse hiç kullanamadı...
3.11.2002