www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Web Sepeti
Yerli
  Web Sepeti   İnternet'te yer alan binlerce Türk sitesinin daha rahat bulunmasını sağlayan bir derleme sitesi olarak tanımlanabilir. Eğer cihansalim.net'den site önerileri alıyorsanız mutlaka Web Sepeti de hoşunuza gidecektir.

Her hafta farklı web siteleri tanıtımını okuyabilir, böylece fazla duyulmamış ama çok değerli içerik sunan bir çok girişimle tanışabilirsiniz. Zaten Türkiye İnterneti'nin önemli bir sorunu da harcadığı çaba karşılığı beklediği ilgiyi bulamayanların haklı olarak hevesinin kırılması ve de sitelerini yenilemekten vazgeçmeleri, sonuçta da dev bir site çöplüğümüz olması. Bu kötü sondan ancak yerli sitelere daha çok önem verip tanıtarak kurtulabiliriz.

Web Sepeti'nde siteler kısaca tanıtılıyor, bunun yanında yararlı linkler veriliyor ve tabii daha önce tanıtılan birçok site içinde arama yaparak bir anlamda İnternet'i tarayabiliyorsunuz. Umarız Web Sepeti gittikçe gelişir ve daha çok sitenin duyulmasını sağlar. Daha önce tanıtılan sitelerin çeşitli başlıklar altında kategorize edilmesi ilerde çok büyük bir yarar sağlayabilir. Unutmayalım ki en ünlü arama motorları bile bir zamanlar favori sitelerini listeleyen amatör girişimlerden doğdular.

Web Sepeti'nde bir hafta önceki sepeti izleyerek ya da en popüler siteleri inceleyerek de kendinize uygun içerik bulabilirsiniz. Ayrıca güncelleştirmelerden haberdar edilmek için artık birçok sitede olduğu gibi burada da e-posta listesine üye olabilirsiniz.

 
  Wired
Yabancı
  Wired   son derece geniş içerik sunan önemli İnternet sitelerinden biri ama ülkemizde genelde Bilişim sektörü dışında yer alan son kullanıcılar tarafından fazla tanınmıyor. Aynı isimle aylık bir dergi de yayınlayan ekibin İnternet sitesi ise çok daha derin. Lycos grubuna ait sitenin içinde ilgi alanınıza göre binlerce link sizi Lycos'un diğer sitelerine yönlendirebiliyor ama Wired'ın kendine has içeriği "Macintosh mezhebi", Bilgi ve de Biyo teknolojiler, "Linux etkisi", MP3 ve oyun çılgınlıkları, "kablosuz hayat" gibi alt başlıklarda ortaya çıkıyor.

Bunların yanısıra iş dünyası, politika, kültür, teknoloji ve animasyon bölümleri kendi başlarında birer site. Bu bölümleri takip etmek bile insanı yeteri kadar meşgul edecekken sitenin her tarafında sık yenilenen espriler, mini yorumlar, ilginç haberler de insanın ilgisini mutlaka çekiyor. Tabii ki e-posta listesi, vb. olanaklarla sitedeki gelişmelerden haberdar olabiliyorsunuz.

Bunların yanında, site İnternet'te o gün yayınlanan diğer ilginç makale ve yazılara da linkler sunuyor. Hatta dikkatli bir incelemeyle spordan para piyasalarına gelişmeleri takip edebileceğiniz linkleri ve de politikadan eğlenceye farklı konularda fotoğraf albümleri de mevcut. Lafın kısası İnternet'teki "esaslı" sitelerden birini bugüne kadar keşfetmediyseniz bu yazıyla daha fazla zaman kaybetmeyin ve de Wired'a yönelin.

 
 

- Tom's Hardware Guide'ın İngilizce orijinal sitesine gitmek için buraya tıklayın.

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Wired.com'da gezerken ABD'deki seçimlerde kısa mesajla politik reklamların yapılabileceği fikri tartışılıyordu. Hakikaten bazı konularda üstümüze yok, bakın onlar da Telsim abonesi olsaydı çoktan günde 5 vakit parti reklamı almaya alışmış olurlardı.
3.10.2002