www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Tom's Hardware Guide Türkiye
Yerli
  Tom's Hardware Guide Türkiye   dünyaca ünlü donanım sitesinin Türkiye ayağı. Yaklaşık dört ay önce kurulan site sunduğu içerik ile bize "Bugüne kadar böyle bir site olmadan nasıl bilgisayar alışverişi yapmışız" dedirtiyor adeta. ABD kökenli kaynak siteden aldığı ve dilimize çevirdiği geniş içeriğin yanında sitenin Türk editörleri de dur durak bilmeden yeni donanım parçalarını inceleyiyorlar. Böylece teknoloji düşkünleri her yeni ürüne merak sarmadan önce gelişmeleri anlama fırsatı buluyorlar.

Bu bağımsız inceleme sitesinde yer alan donanım rehberleri anakarttan monitörlere, iş dünyasından grafik kartlarına, "nasıl yapılır"dan veri depolamaya birçok konuda yararlı bilgiler içeriyor. Testler de sbütçenize uygun ürünler arasında size en uygun performansı sunan ürünleri ayırabilmeniz için son derece önemli. Birçok dergide böyle testler yapıldığını düşünebilirsiniz ama bu sitenin farkı, öncelikle asıl işinin bu olması, ikincisi de sunduğu sonuçların birçok dergi, vb. yayından çok daha tutarlı ve doğru olması.

Gelişmiş arama seçeneklerinin yanında sitede köşe yazıları da mevcut. Ayrıca e-posta adresinize postalanacak donanım bültenleri de unutulmamış. Kısacası, yeni bir donanım parçası almadan önce göz atmakta azami fayda olan bir site, böyle girişimlerin artması tüm Türk İnternet kullanıcılarının başlıca dileği...

 
  The Internet Archive
Yabancı
  The Internet Archive   adından da anlaşılabileceği gibi İnternet'in bir arşivini tutmaya çalışan bir site. Fakat bunu oldukça ilginç bir şekilde yapıyor. Belli dönemlerdeki değişimleri, eğilimleri, sanal ortamdaki gelişmelerin kaydını tutmak yerine bize adeta bir zaman makinası vaat ediyor!

Sitedeki adres kutusuna herhangi bir web sitesinin adresini yazıyorsunuz, bu site büyük olasılıkla arşivde yer almış oluyor. Size bu sitenin farklı dönemlerdeki halleri, ayrı ayrı, sunuluyor. Yani lafın kısası, her site belli aralıklara arşive "kaydediliyor", ilerde de bu eski sürümleri izlenebiliyor. Örneğin cihansalim.net sitesinin geçen sene alınmış üç ayrı kopyası mevcuttu.

Bunun da ötesinde, The Internet Archive size farklı arşivler de öneriyor, örneğin 11 Eylül saldırılarından hemen sonra çeşitli web sitelerinin olaya yer veriş şekilleri izlenebiliyor. Ya da bir başka koleksiyonda İnternet'in ilk günlerinde öncü sitelerin giriştiği yenilikleri şaşırarak izleyebilirsiniz.

Kendini kütüphanelerle karşılaştıran ve zaten Amerikan Kütüphaneler Birliği'nin üyesi olan bu girişim şu anda arşivinin 100 'terabyte'a ulaştığını (1 terabyte = 1024 gigabyte = 1024 x 1024 megabyte) belirtiyor.

Sitede ayrıca sanal kütüphanecilik üzerine kurulmuş araştırma forumlarına katılabiliyorsunuz. Bunun yanında yavaş yavaş büyüyen bir de film arşivi var ki o da "yedinci sanatın" geçmişteki örneklerinden kayda değer kopyalar sunuyor.

 
 

- Tom's Hardware Guide'ın İngilizce orijinal sitesine gitmek için buraya tıklayın.

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Sektör için durgun geçen yaz sezonu Bilişim Fuarı ile geride bırakılmaya çalışılacak. Bakalım seçim öncesi e-devlet uygulamaları sektörü canlandıracak kamu alımları oluşturak mı? Ne, yoksa siz fuarın ana temasının e-devlet olmasının başka bir nedeni mi olduğunu sanıyordunuz!
1.9.2002