www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Asparagaz
Yerli
  Asparagaz   adından da anlaşılacağı üzere atmasyon haberler üreten bir site. Bu ay hem yerli hem yabancı siteleri aynı konudan seçtim. Türkçe olan da uydurma haberleri cinslikleri okuyabilir, yabancı sitede ise bugüne kadarki en önemli asparagasların gerçek yüzünü görebilirsiniz.

Özellikle haber sitelerinin hızla çoğalmaya başladığı günümüzde Asparagaz bu sitelerden sıkılmış olanları eğlendirebilir. Bunun gibi birçok sitenin mevcut olmasına rağmen sanırım Asparagaz daha ilginç ve gerçek hayata yakın haberleriyle öne çıkıyor. Hem bu sitede bilgisayar dünyasıyla ilgili konular da var, örneğin "Türkçe işletim sistemi yazıldı", "İnternet Üst Kurulu çalışmalara başladı" gibi haberler. Köşe yazarları da bu sitede aslında ilginç bir çaba içerisinderler, düşünsenize bir asparagas sitesinde köşe yazarı olmayı. Hem siteye uyum sağlayıp gayri ciddi yazılar yazsalar, ama bir gün ciddi bir şey söylemek isteseler inandırıcılıkları azaldığından bunda da zorlanıyor olsalar gerek.

Bugün doğan bebeklere isim, günün şiiri, ve tarihte bugün de diğer mini başlıklar. İnternet'e sadece eğlenme amaçlı girmeyenlerin de bazen kafalarını rahatlatabileceği bir site...

 
  Museum of Hoaxes
Yabancı
  Museum of Hoaxes   giderek genişleyen ve daha çok ilgi çeken amatör bir girişim. "Hoax" kelimesinin "hocus pocus"dan geldiği sanılıyor ve muziplik, aldatmaca anlamına geliyor. Yani site bir ilginçlikler merkezi. 700 yılından bugüne kafa tırmalayan sorular üzerine ilginç sayfalar hazırlanmış. Örneğin "Marco Polo gerçekten Çin'e gitti mi", "Kadın bir Papa oldu mu" tarzı konular yer alıyor.

Aslında siteyi gezmek için en iyi yöntem ana sayfadaki "Hoaxes Arranged by Category" linkine tıklamak. Burada sağlıktan fotoğrafçılığa ilginç olayları, gazetelerden finans dünyasına kadar birçok alanda meydana gelen ilginç olayları görebilirsiniz, yani bir anlamda site haritası. Yalnız bu garip olaylar, cinslikler olayını iyice bir açmak lazım, öyle kısa kısa güldürecek şeyler, mizahi ama boş konular değil bu sitedekiler, bir eğitim görevlisinin yıllardır dersleri için yaptığı araştırmalar sonrası karşısına çıkan ilginç gerçekler. Bu gerçeklerin çoğu da kamuoyu tarafından yanlış bilinen şeyleri düzeltiyor. Site bu işe o kadar konsantre olmuş ki, bir ajanda dahi mevcut ve burada tarihte Mayıs ayında meyfana gelmiş olayları görebiliyorsunuz.

Hoax'ların toplumu aldatan, insanları şaşırtıp neyin doğru neyin yanlış olduğunu düşündüren yapısı sonucu örneğin "Cardiff devi", "1835'de Ay'da meydana gelen değişiklik" gibi hikayeler gerçekten çok yankı uyandırmıştı. Ama bu site tüm olaylara seviyeli yaklaşıyor, her konuda kullandığı kaynakları veriyor ve en önemlisi şehir efsanelerine yer vermiyor. Ve siteye eklenen yenilikleri de e-posta grubuna üye olarak anında öğrenebiliyorsunuz. Diğer bir bölüm 1 Nisan şakaları bölümü, ki burası oldukça detaylı, bu sene neler olduğunu tek tek incelemiş. Ayrıca "hoax resimleri" de son derece hoş bir bölüm.

Aynı konuyu işleyen diğer sitelere linkler bulabileceğiniz bu sitede en olmazsa olmaz bölüm de unutulmamış: "Ne kadar safsınız testi"! Burada hoax'lara karşı "ilginiz" ölçülüyor. Sonuçta öğrenme merakı olanların çok hoşuna gidecek, tasarımı harika olmasa da çok ciddi içerik sunan bir site...

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Geçen ay İnternet Haftası vardı, ama bu yılki geçen yıllara göre medyada çok az yer buldu. Her ne kadar hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapıldıysa da, eğer İnternet Haftası'nı bile kamuoyuna yeteri kadar duyuramazsak maalesef Türk İnterneti'nin işi zor.
4.5.2002