www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Medyakronik
Yerli
  Medyakronik   yayına başladığı ilk dönemde çok hoş bir girişim örneğiydi ama çoğu kişide bıraktığı ilk izlenim amatör bir muhalif site olduğu şeklindeydi. Fakat gün geçtikçe gelişen site kendisini artık kanıtladı. Ülkemizde eleştiriye dayanamayanların eleştiri yapanları eleştirdiği bir ortamda Medyakronik içeriği ile Türkiye'de İnternet vasıtasıyla neler yapabileceğimizin iyi bir örneği. 10'dan fazla yazarı olan site sayfa sayısını hızla arttırıyor. "Muhakemedya" ve Basın Tarihinden bölümleri benim şahsen ilgimi çeken bölümler. Dünya Medya, Köşe Kapmaca, Yakından Kumanda, Haysiyet siteye önemli bir çeşitlilik katıyorlar.

Tabii site kendini "Medyanın kronikleşmiş hallerine eleştirel bakış" olarak öne çıkarıyor ve o yüzden de ana işlev her gün şahit olduğumuz "medyatik gelişmelere" büyüteçle bakıp gizlenenleri biz izleyicilere sunmak. Bu ve benzeri girişimler ülkemiz medyasını ne kadar bilinçlendirir bilinmez ama en azından medyayı takip eden insanların gözlerinin boyanmasını engellemek bile çok yararlı. Zaten "Sizden gelenler" bölümünde kendinizin de bilinçli bir medya takipçisi olduğunuzu kanıtlamanız için fırsat verilmiş. "Nedir bu güzellikler" ve de medyanın yersiz kullandığı resim ve fotoğraflarla ilgili sayfalar da önemli. İletişim öğrencilerine, ardından da meraklılarına çok yararlı bir içerik sunan "Akademik" bölümünde linkler, dergiler, makaleler, kuramcılar, kitaplık ve de ajanda mevcut.

Sienin diğer artıları geniş bir arşivi olması, site içi arama yapılabilmesi ve de sitenin kendisine yönelik eleştiriler için ayrı bir bölüm açmış olması. Medyanın eksiklerini takip etmek isteyenlerin her gün uğramak isteyecekleri Medyakronik ayrıca yeniliklerden haberdar eden bir de e-posta hizmeti veriyor(du?- çünkü bana bir süredir bu e-postalar gelmedi). Sonuçta İnterneti'mizde gelişimin önemli bir yolu da farklı seslerin duyulması, gazete satışlarına yakın bir kullanıcı kitlesine sahibiz ve eğer İnternet'te de habercilik belli holdinglerin eline geçerse bu son derece olumsuz bir gelişme olur.

 
  The Worst of the Web
Yabancı
  The Worst of the Web   adından da anlaşılacağı üzeri Web'in en kötü sitelerini duyuruyor. Yani bu ay bir 'asilik' yapmaya karar verdim ve de hangi siteyi seçeyim diye düşünürken "Hey, biraz da kötü siteleri incelemek lazım" diye düşündüm. Bu yaklaşım size garip gelebilir ama yine de bu siteye girmenizi öneriyorum. Çünkü burada duyurulan siteler sadece ders almak için değil eğlenmek için de önemli bir kaynak.

Daha çok geriye gitmeden, sadece 5 yıl önce İnternet'te gerçekten az sayıda site vardı, hatta o zaman dergilerde biz okurlara güzel siteler önermeye çalışırken zorlanırdık. Kişisel siteler de çok fazla değildi ve ortalamanın üstünde olanlar hemen ünleniyordu. İşte o zamanlar örneğin Cool Site of the Day (Günün ilginç sitesi) gibi siteler de açılmaya başlandı. Fakat bu iyi sitelere ortaya çıkarmaktan çok bir sürü insanın azıcık kodlama öğrenip vasat siteler yaparak günün sitesi seçilebileceğine inanmasına neden oldu. Bu arada az önce söz ettiğim site hala aktif. Eğer benim size duyurduğum kötü site merkezi sizin ilginizi çekmiyorsa Cool Site of the Day'e gidin ve e-posta adresinizi bırakın. Her gün iyi siteler size duyurulsun. Herneyse, ardından bugün size tanıttığım gibi kötü siteleri ispitleyen girişimler oldu. The Worst of the Web de hafta içi her gün üç editörü ile en kötü siteyi bulmaya çalışıyor. Tabii onlara siz de yardımcı olabiliyorsunuz.

Sitenin yeni tasarımı ile günün kötü sitesini incelerken yukarda da üç editörün karikatürize yorumlarını okuyabiliyorsunuz. Bu üç editörün kendi sayfalarıda mevcut, burada neleri yapmamanız gerektiğini çok kısa da olsa görebilirsiniz. Her gün yeni bir site tanıtılıyor ama arşive mutlaka bakın derim. Örneğin Mart ayından iki siteye baktım, biri gerçekten çok kötü bir siteydi ve sahibinin hayatının amacı Manchester'lı futbolcu Giggs ile tanışmaktı. Site bu amaç üzerine kurulmuştu. Fakat burada kötü tasarımlı siteler seçilmiyor, bu konuda tolerans olması gereken düzeyde. Seçilenler gerçekten anlamsız siteler. Örneğin diğer bir site yedi dil bilen, kendini her konuda dünyada en iyi 50 içinde kabul eden ve çalışmalarının çalınması, başkaları tarafından kullanılması yüzünden 100 milyonlarca dolar kaybettiğini öne süren bir bayanın sitesi. Hanımefendi bunu kanıtlamak için sayfalar dolusu inanılmaz satırlar yazmış. İşte bunları görmek sadece eğlence ya da web'in genişliğini, çeşitliliğini görmek açısından dünyamızı daha iyi tanımak için de önemli. Değerlerin, inançların nasıl göreceliği olduğu daha iyi anlaşılıyor.

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

İnternet Üst Kurulu yıllar önce kurulmuş, daha kurulma aşamasında birçok tartışmaya neden olmuş bir birliktelik. Ama yıllardır bırakın bir konuda ağırlığını koymayı, siyasi ve bürokratlar tarafından da fazla önemsenmedi. Ne acıdır ki, ne zaman Telekom ya da Ulaştırma Bakanlığı genel anlamda birçok "İnternet okur-yazarının" tepkisini çekecek girişimlerde bulunurken özellikle İnternet Üst Kurulu'nu yanlarına alıp, "İşi konunun uzmanlarıyla konuştuk, hazırladık" demeye getiriyorlar. Peki Kurul neden kendini anlatamıyor açıkça? Görelim, acaba gerçekten işlevleri yok denecek kadar az ve nereye çekilirse oraya mı gitmek zorunda kalıyorlar, yoksa onların da zihniyeti aynı mı?
1.04.2002