www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Mahurbeste
Yerli
  Mâhûrbeste   hevesle yola çıkan amatör sitelerden biri, fakat artan ilgiye karşılık olarak hızla büyüyen ve yenilenen bir edebiyat sitesi. En temel ilgi alanlarından biri olmasına rağmen Türk İnterneti'nde yıllardır geride kalmış olan bir konu edebiyat ve bu site bu açlığınızı biraz da olsa doyurabilecek bir içeriğe sahip.

Bir süredir eski Türk Edebiyatı'ndan neleri ne kadar almamız gerektiği tartışılmaya başlamışken İnternet'e baktığımızda neredeyse eskiden hiçbir şey almadığımızı görüyorduk ama Mahurbeste'de Eski Türk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı, Halk Edebiyatı, Türk Dili şeklinde ana bölümler bulunuyor, ayrıca İslamiyet Öncesi Edebiyatımız ve de Batı Edebiyatı bölümleri de hazırlanma aşamasında. Giriş sayfasında yazın hayatını bir noktadan ilgilendiren ilginç haberler, haftanın sözü, beyitler buluyorsunuz. Ayrıca bazen yanlış kullanılan kelimelerin de açıklandığı mini bir sözlük bölümü var.

Sitenin devamlı yazarları mevcut onların yazıları ve de site ziyaretçilerinin gönderdikleri de ilgi çekici. Harman Yeri'nde ilginç sözler, olaylar, deyimlerimizin hikayesi bulunuyor. Özellikle bu ikisinin ilginizi çekeceğini umuyorum. Yine aynı başlık yazarların tanıtıldığı portre bölümü ve de ülkemizde olmazsa olmaz bir bölüm "polemik" bölümü yer alıyor.

Hikayeler, şair ve şiirler sitenin diğer başlıca bölümleri. Siteye eklenenlerden haberdar olmak isterseniz e-posta grubuna üye olabiliyorsunuz. Bu olumlu bir özellik ama site genel görünüm olarak çok da gelişmiş değil. Fakat sunduğu içerik Türkçe sitelerde pek görmeye alışık olmadığımız nitelikte olduğundan bu o kadar da önemli gözükmüyor, ilerde geliştirileceğini düşünüyorum. Sonuçta okumayı sevenlerin Mahurbeste'ye en azından bir kez uğramaları lazım.

 
  The New Yorker
Yabancı
  The New Yorker   çok uzun süredir yayımlanan ve oldukça saygınlık kazanmış bir dergi. Ama New York üzerine olduğundan ülkemizde birçok yabancı dergiden daha az tanınıyor. Basılı versiyondaki tüm içerik ücretsiz olarak İnternet versiyonunda bulunamıyor. Birçok önemli yorumcunun yazdığı dergide ayrıca örneğin Woody Allen gibi tanınmış kişilerin de fikirlerini görebiliyorsunuz.

The New Yorker ABD'nin kalbinin attığı şehirde neler olduğunu merak edenler için çok yararlı bir kaynak. Şehirde hangi gecelik mekanlarda nelerin olduğu ya da hangi filmlerin oynadığından bana ne diyecek olsanız bile Broadway'de hangi müzikallerin sahne aldığını, içeriğini ve yorumları takip etmek, sanat sergilerinden haberdar olmak 21. yüzyılın "dünya vatandaşlarının" ilgisini çekecektir. Bu sayfayı okuduğunuz ve bir Amerikan dergisinin tanıtımını inceleyerek iyice anladığınız gibi haberleşme artık çok ileri, Türkiye'de Amerikan kültüründen hiç de az etkilenen bir ülke değil. Örneğin Sex and The City, "West Wing" dizilerini kaçırmayanlar hiç de az sayıda değil, e o zaman buyrun New Yorker'da bu konularda fikir yürütenleri okuyun...

Fact ve Fiction sayfalarında her hafta ayrı yorumlar bulacağınız sitede orijinal derginin tüm içeriğinin bulunmadığını söylemiştim. Ama aynı zamanda sadece online versiyonda bulunabilen şeyler de var, web'de yaşananlar, New Yorker kapak galerisi, bilgisayar dünyasının önde gelenleriyle güncel sohbetler, vs. şeklinde uzadıkça uzuyor. Ayrıca derginin çok önemli bir parçası da klasikleşmiş karikatürleridir. Siteden son karikatürleri görebileceğiniz gibi New Yorker'ın özel karikatür sitesine de geçiş yapabilirsiniz. Aslında sözü fazla uzatmaya gerek yok, bu dergiyi bilen bilmeyenlere anlatsın :)

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Internet Explorer gibi önemli ve download etmesi uzun süren programlar artık "Active Download" metoduyla önce küçük bir modül yüklüyorlar. Bu modül size neleri yüklemek istediğinizi sorduğundan yükleme süresi gerektiğinden fazla uzamıyor. Ama maalesef tüm bu güzel gelişmeler bilgisayar dünyasının henüz yeteri kadar iyileştiğini göstermiyor. Neden mi, geçen gün onlarca MB tutan bir programı modem ile download edip kurdum. Aynı programı CD'ye kopyalayıp başka bir bilgisayara götürdüğümde hayal kırıklığı yaşadık: İşletim sistemi bir versiyon eski olduğundan Active Download'ın bana uygun gördüğü MB'lar dolusu kurulum dosyları burada çalışmıyordu ve yeniden download edilmeleri gerekiyordu!...
4.03.2002