www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Disguast Fanzine
Yerli
  Disguast Fanzine   bugüne kadar bu sitede fazla yer vermediğim türden bir site. Zaten ziyaretçilerimden daha çok genç olanların ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Disguast Türk İnterneti'ne alternatif içerik sunan ve bunda da oldukça başarılı olan bir "online fanzine". Çeşitli bölümlere ayrılmış site, her alanda birçok fikir, yorum, haber karışımı içerik sunuyor.

Aslında tanıtması çok da mantıklı ve gerekli olmayan siteyi basitçe bölümlerin içeriklerinden bahsederek sizlere duyurmak sanırım en iyisi. "ONLINE AREA" ve "CYBER D'ROOM" İnternet ve teknoloji üzerine yazılar bulabileceğiniz bir bölüm. Sitenin genelinde ilginç, kişisel yorumlar görüp "İnternet üzerine de bu tip yazılar koymuşlardır" diye düşünmeyin, özellikle "CYBER D'ROOM"daki içerik oldukça etraflı ve çoğu kişiyi doyuracak nitelikte. "MORG"da insanı huzursuz eden, bu kadar da olmaz dedirten olaylara tepkiler yer alıyor. "MUSICA"da tahmin edebileceğiniz gibi müzik üzerine yorumlar, haberler var. "STREETZE" kısaca hayatın içinden gelişmeleri sokaklarda olup bitenleri, "FANZIN(E)" adı üstünde fanzin edebiyatını içeriyor. "SEXUAST" iki cins arasındaki ilişkilere kafa yorarken "diSCOREZ" spor bölümünü oluşturuyor. "KARMANDİYA" ise farklı konularda hoş yazılar içeriyor.

Sitenin en önemli özelliği belki de sadece site sahibi ya da hazırlayanlarının değil ziyaretçilerin de içeriğe önemli katkı yağması. Bir kullanıcı adı ve şifre alarak işte yeni yazılar ekliyor, ister varolan fikirlere kendinizinkileri ekliyorsunuz. Ayrıca sitede yer alan linklere de dikkat derim, eğer içerik sizi çektiyse bu linklerde yine güzel siteler keşfedeceksiniz. Türk İnterneti'nin birçok eksiği olduğu kuşkusuz, ama profesyonellerin gerekmediği alanlardan biri olan bu tip sitelerin de çok yoğun olmadığı bir ortamda Disguast Fanzine önemli bir role sahip.

 
  TechRepublic
Yabancı
  TechRepublic   Aralık ayında tanıttığım Türk girişimi "Bilişim Cumhuriyeti"nin belki de fikir babası olmuş önemli bir kaynak. Site "republic" (cumhuriyet) kelimesini hak edecek derinlikte bir içeriğe sahip. Özellikle İnternet'in en başarılı girişimlerinden CNet'in siteyi almasından sonra daha da güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. Daha çok bilişim profesyonellerine yönelik olan site haberlerden ziyade yorum ve incelemeler içeriyor.

Başlıca bölümler şirketlerin bilişim departmanı yöneticileri olan 'CIO'lara yönelik içerik sunan CIO Republic, IT Manager Republic; ağ yöneticileri için NetAdmin Republic ve yazılım geliştiricilere yönelik içerik Developer Republic'de. Daha geniş bir kitleye hitap edebilecek bölüm ise Suport Republic. Donanım, yazılım, kullanıcı, kariyer, vb. konularda detaylı öneriler mevcut. Diğer başlık ise bilişimden yararlanmak isteyenlere yol gösterme amaçlı IT Consultant. Tüm bölümlerde gerçekten farklılaşan içerik göreceksiniz.

Tabii bunlar ana başlıklar, TechRepublic'de bilişim şirketlerine ulaşmanızı sağlayacak indeksler, ürün, hizmet tanıtımları, ilgili kitap ve CD incelemeleri, tartışma forumları mevcut. Az önce başlıklarını verdiğim ana bölümlerin her biri için soru-cevap bölümlerinde proje yönetiminden modeminizi çalıştırmanıza kadar her konuda sorunun çözümü verilmeye çalışılıyor. Download bölümünde de profesyonellerin ilgisini çekecek şeyler fazlasıyla mevcut. Tabii böyle bir sitede olması gereken ücretsiz 'newsletter'lar da değişik konulara ayrılmış olarak sunuluyor. Bu büyük site bilişim sektöründeki neredeyse herkesin yararlanabileceği bir kaynak. Şunu da hatırlatayım, içeriğin azımsanmayacak bir bölümüne ücretsiz üye olduktan sonra ulaşabiliyorusunuz.

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.

Kısa bir süre öncesine kadar ekonomik sıkıntıları nedeniyle devamlı yurt dışından maç yayınlayan kanallarımız şimdi de daha üç gün önce yayınladıkları diziyi "yoğun istek"(!) üzerine ikinci kez yayınlıyorlar. Ne güzel, artık bir sürü CINE5'imiz oldu, seyirciye değer verip kaçıranlar bir daha seyretsin diyen kanallarımıza minnettarız!
30.01.2002