www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  egitim.com
Yerli
  egitim.com   son dönemde canlanan eğitim içerikli sitelerin bir örneği. Benim siteyi size tanıtmayı tercih etmemin başlıca nedeni çok geniş bir kitleye hitap etmeye çalışması. Okul öncesi, çocuk, ilk gençlik, gençlik, üniversiteliler, aile ve eğitimciler şeklinde sitenin hemen her tarafında bize sunulan menü site içeriğinin sadece belli bir kesimle ya da bir kesimin ödevlerine, araştırmalarına yardımcı olmakla kalmadığını, ebeveynlere yol göstermek ve de eğitimcileri bir araya getirmek gibi amaçları da olduğunu gösteriyor. Örneğin ebeveynlere okul seçimi, çocuğa öz güven aşılama gibi konularda yol gösterilemeye çalışılması sitenin artısı.

Sitede ödev yardımcısı, spor, oyun eğlence, aynı şu anda bu sitede okuduğunuz gibi kitap vb. seçimler, etkinlik duyuruları, ayın okulu gibi bölümler mevcut. Bunlarla beraber trafik ve de bilgisayar üzerinde de önemli oranda durulduğunu belirtmek lazım. Örneğin bir ".zip" dosyasının nasıl açılacağının öğretilmesi...

Tabii siteye ilk girdiğinizde karşınıza çıkacak olan başlıca konular da artı puan. Sadece dersler üzerine değil, genel kültür, verimli olmak gibi konularda da site eksik kalmıyor. Haberlerde de eğitim gelişmeleri sunuluyor.

Ayrıca sitenin bir haber bülteni olması da yine bir artı. egitim.com içeriğini taze tuttukça başarısını arttıracak gibi görünüyor. Bir de belki azıcık daha "interaktivite". Ama site şu anda alanındaki en iyi hazırlanan çalışmalardan biri.

 
  Lord of the Rings Fanatics Site
Yabancı
  Lord of the Rings Fanatics Site   tam da efsanevi başarı yakalayan fantezi edebiyatının bu öncüsünün filmi sinemalardayken meraklılarına önermek istediğim bir site. Çünkü web adresi olarak tahmin etmesi zor bir adres kullansa da oldukça popüler ama birçok kişinin de bihaber olduğu bir site. Tabii günümüzde bir arama yaparak istediklerimizi bulabiliyoruz ama bu sitenin filmi resmi sitesinden sonra en çok ilgi çekenlerden biri olduğunu söylemem lazım. Nedeni ise aslında ilginç. Site diğer birçok "hayran sitesinden" biraz farklı bir seçenek sunuyor. O da sanal olarak "Orta Dünya" turları düzenlemesi. Öyle ki bu turlar için bir zaman bile biçilmiş. Tabii bu turlar da özellikle kitabı okumuş, kafasının içinde yolculuklara çıkmışların daha çok ilgisini çekiyor. Çünkü tüm macerayı kısa bir özet şeklinde okumuş olurken sırayla farklı mekanlara gidiyorlar. Kahramanları, yaratık ve silahları tanıyorlar.

Tabii site sadece bundan ibaret değil, JRR Tolkien'ın mezarını bile ziyaret edebildiğiniz bu site, Flash animasyonları ile hoş animasyonlar yaşatıyor. Tabii "Orta Dünya" Flash ile ne kadar canlandırılabilir o da şüpheli ama eğlenceli olduğu kesin. Tabii ki yazar hakkında bilgiler veriliyor, Tolkien ve fantezi fanatiklerine özel makale vb. içerik sunuluyor, linkler veriliyor ve geniş bir "sanat galerisi" mevcut. "Sanat galerisi" ile diğer birçok sitedeki gibi sadece resimler yerine sesleri ve de diğer özel çalışmaları kast ediyorum.

Bu arada sitede quizler ve de web tabanlı Orta Dünya oyunları da mevcut ki bunlar da ilgi çekici. Filmler bölümünde, eğer haberiniz yoksa, daha önce vizyona giren aynı serinin filmleri hakkında bilgi ve ekran görüntülerine de ulaşıp "şaşırabilirsiniz". Tabii bir çizgi film beklemiyorsanız.

 
 

'Yeni' sinema salonlarının çoğunda seslerin çok açık olması acaba bir tesadüf mü? Acaba eve baş ağrısı ile gitmemek için bu sistemlerin, hoparlörlerin paslanmasını mı beklemeliyiz...
03.01.2002

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.