www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Atatürk Sitesi
Yerli
  "İnternet Atatürk Kütüphanesi"  Atatürk kütüphanelerinden birinin sitesi değil, gerçekten de Türk İnterneti'nin ihtiyaç duyduğu içerikte bir Atatürk sitesi. Tabii birçok resmi ve kişisel Atatürk sitesi var ama bu site bana sanki biraz daha geniş geldi. Bunun nedeni de "İmece usulü" hazırlanması olsa gerek. Ana sayfada "Dünya köyünde imece" linkine tıklayarak görüyoruz ki bu sitenin hazırlanmasında katkısı olanların sayısı bir hayli fazla ve bu kişiler dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşıyor. Bu sayfada sitenin hayata geçmesi, çeşitli bölümlerinin eklenmesinin ilgi çekici hikayesi de mevcut.

Sitenin kuşkusuz en büyük artısı, 'Söylev'i dijital ortama, ardından da siberuzay'a geçirmiş olmaları. Uzun süreli bir çabadan sonra, kaliteli, ve orijinal bir örneği İnternet'te yerini almış, ayrıca yabancı dillere çevrilme çalışmaları da olmuş. Böylesine önemli ve uzun bir eseri bu şekilde İnternet'e koymak son derece önemli ve evinde Söylev olmayanlar bu siteye sırf bunun için girmeli.

Diğer hoş özellikler ise çoklu ortam bölümünde. 10. Yıl Nutku'nun slayt gösterisi, resimli gençliğe hitabe, ve bugün çoğu kişinin mp3 avında olduğu bir süreçte, bu formatta siteye eklenmiş İstiklal Marşı, Onuncu Yıl Marşı, Onuncu Yıl Nutku, vb. Burada kısaca değine değine sitenin içeriği pek anlatılacak gibi değil, bence eğer ilgili iseniz uzun süre gezeceğiniz bir site. Diğer Belge ve Söylevler, Albüm, Sarı Zeybek'in real formatında yayını derken bir anda sürenin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Ayrıca siteyi seçmemin bir diğer önemli nedeni de 'hazırlanma yolu'. Bu sene hem Türk İnterneti amatör içeriğe kalmışken, hem de birçok yanlış, kötü emelli yayın hem iç hem dış usları hedef alırken bu site hem eksik olan bir yanımızı dolduruyor hem de imece usulü çalışmasıyla yeni bir soluk getiriyor. Günümüzde, özellikle biraz tasarım öğrenen gençler hemen bir site yapıyor, beklediği ilgiyi göremeyince ya da merakı azalınca daha az ilgilenmeye başlıyor. Ama bu imece yöntemi başarılı bir siteyi oluşturmamın önemli bir yolu. Herkes birkaç site hazırlayıp sonra kapatacağına beraber farklı alan ve süreçlerde çalışarak böyle sonuçlara ulaşabilirler. Bu da sadece bu tip içerik değil her türlü içerik sunmak isteyen 'girişimci webcilere' iyi bir örnek...

 
  Farklı Kalitede Referans
Yabancı
  Bartleby.com   şu bilinen referans sitelerinden. Büyük ansiklopedi şirketlerinin İnternet'e geçmesi, İnternet'te sadece referans sunan siteler açılması ile birçok kullanıcı eskiden sadece arama motorlarından medet umarken artık aradığı şeyi nerede daha kolay bulacağını bilerek bu referans sitelerini seçiyor. Bartleby da çok geniş ama farklı bir referans, ansiklopedi sitesi. Zaten online kitap satışı yapan site daha çok edebi içerik sunuyor. Bu da yabancı dilde, özellikle İngilizce okumak siteyenler ya da araştırma yapmak isteyenler için çok uygun. Zaten site kendini, öğrencilere, akademisyenlere ve tabii bu konuda entellektüel açıdan meraklı olanlara çok uygun olarak duyuruyor.

En önemlisi Bartleby, Columbia Encylopedia gibi birçok kitap ve ansiklopedi eserinin içeriğine de sahip. Ana sayfanın en sağ sütununda hedefe çabuk ulaşmak için konulmuş kutularda bu dev referans bolluğu arasından seçme yapabildiğimiz gibi, birçok önemli şiir akımına ulaşabiliyoruz. Yine kurgu ve kurgu olmayan edebi akımlar ve yazarlar da sadece tek tıklama ile ulaşılabilir ki bu da siteyi tek başına en önemli edebi sitelerin arasına sokabilir.

Sitede yazarlar tanıtılıyor, özlü sözleri ve çalışmaları sunuluyor, eleştiriler yapılıyor. Örneğin ben siteyi son ziyaret ettiğimde büyüteç altındaki yazar George William Russell idi. Günlük olarak da, yine yazarlar, çeşitli kelime ve terimler, ünlü sözler-alıntılar, şiirler mevcut. Hatta kelime ve terimlerin, isimlerin nasıl 'başarılı' telaffuz edildiğini bile duymak olası.

Sitenin en önemli yanı ise "Harvard Classics". Bartleby, iddiasına göre, tüm zamanların en anlaşılır ve bol ayrıntılı antolojisini yayınlıyor ve yaklaşık 70 ciltlik bir çalışma. Online bölümleri son derece değerli. Sonuçta, İngilizce okumayı zevk edinenler için son derece değerli bir site, özellikle de İngiliz Edebiyatı üzerine akademik kariyer yapanlar için...

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.