www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Süperkuponlar
Yerli
  Süperkupon   gittikçe genişlemeye, büyümeye çalışan bir proje. Özellikle ABD'de çok popüler olan alışveriş kuponlarını elde etmenin farklı yolları mevcut. Bu projenin kullandığı metot ise kullanıcılardan çeşitli bilgiler isteyip indirimleri sunmak.

Sitede ilgilendiğimiz ürünleri indirimli fiyatlara alabilmek için önce üye olmak zorundayız. Bundan sonra ya ana sayfadaki firma logolarına tıklayarak ya da sayfanın solundaki menüden evcil hayvanlar, akaryakıt gibi bir bölüm seçerek ilgilendiğimiz kuponları görüntüleyebiliyoruz. İşimize yarayacak kuponları, indirimin yanında yer alan kutu vasıtasıyla seçiyor, kaç tane istediğimizi belirtiyoruz. Sitede dolaşmamız sonlanınca sepetimize tıklıyor ve tüm kuponlarımızı görüntüleyebiliyoruz. Burada "kuponları bas" diyerek yazıcıdan kuponlarımızı yazdırabiliriz. Eğer yazıcımız yoksa hemen yandaki "yazıcınız yoksa" düğmesine basarak sepetimizi kaydetmiş oluruz. Ve daha sonra yazıcısı olan bir bilgisayarda, daha önce hazırladığımız sepetimizi yazdırabiliriz. Veya şimdilik bastırmak istemediğimiz kuponları da aynı yöntemle kayıt edebiliriz.

Dikkat edilmesi gereken, "Bu indirim tam bana göre" deyip fazla sayıda bastırmamak. Zira kuponların son kullanma tarihleri var ve o süreden sonra geçersiz oluyorlar. O yüzden ilk kuponu inceleyebilir ve uygunsa tekrar aynı kupondan bastırabiliriz. Yine alışveriş yaptığınız yerde de çalışanlar uygulamadan habersiz olabilirler. Ama sizin üstelemenizde fayda var. Çünkü projeye katılan firmalar yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda. Sonuçta Türkiye İnterneti'ne bir yenilik getiren önemli bir çalışma, tabii hizmetini geliştirmesi kaydıyla.

 
  Gutenberg Projesi
Yabancı
  Gutenberg.org   "Project Gutenberg" adlı bir uygulamanın sitesi. Bir grup girişimcinin beraber oluşturdukları hayır amaçlı bu çalışmaya Gutenberg Projesi adını vermelerinin nedeni birçok kitabı sayısal ortama birebir geçirmek. Aslında çok uzun süredir devam eden ve İnternet'in ilk günlerinde oldukça ilgi çeken bu çalışma halen yoğun miktarda ziyaretçi çekiyor.

Proje, gönüllülerin daha önce yayınlanmış ve telif hakkı artık kalmamış kitapları bilgisayarda yeniden yazmaları üzerine dayanıyor. Zor ve uğraştırıcı görünse de genişleyen ve yoğunlaşan ilgi doğrultusunda genişleyen sitede çok büyük sayılarda eserler bulunuyor.

Bu nedenle ister kitabın adını, ister yazar isimlerini aratabiliyorsunuz. 90'lı yıllarda gittikçe hızlanan çalışmalar doğrultusunda site, bize her yıl yapılan çalışmaları da ayrı ayrı sunuyor. Popülerliği doğrultusunda artan bir şekilde sitenin "mirror" siteleri de açılmış durumda. Böylece en yakın bilgisayarlardan daha hızlı bir şekilde eserlere ulaşabiliyoruz. İstediğimiz eseri bulunca FTP veya doğrudan HTTP üzerinden tüm metni alabiliyoruz. Sitenin email grubu ve makaleleri bölümleri de yararı bilgiler içeriyor. Göz atılması tavsiye edilir. Ayrıca sizin nasıl projede görev alabileceğiniz veya bağış yapabileceğiniz de siteden öğrenilebilir. Yıllardan beri takip ettiğim sitede maalesef Türkçe hiçbir kaynak yok...

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.