www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Kadın Kuvvetleri
Yerli
  Kadın Kuvvetleri   yazar Güner Kuban'ın öncülüğüyle başlamış bir çalışma. Günümüzün eşitlikçi 'medya'sı Internet'in gücünün artık kadınlar tarafından da kullanılmasını, kadın emeğinin ve gücünün özgürlüğe kavuşmasını hedefleyen site Türkiye İnterneti'nde eksikliği hissedilen boşluklardan birini doldurabilir.

Kadınlara boş zamanlarına yönelik alışveriş, sergi, fotoğraf, müzik, kitap önerileri sunan site tabii ki moda, astroloji ve hobilere da gereken önemi vermiş. Bu tip sitelerin demirbaşları olarak nitelendirilebilecek sağlık, beslenme, genel kadın konuları şimdilik fazla geniş olmasa da içeriğinden gelecek vaat ettiği anlaşılıyor. Ama bence siteyi farklı kılan ve size tanıtmama neden olan en güzel bölümler, varolan kadın sitelerinde bile fazla geniş işlenmeyen sporda kadın, sanat ve 'kadın ve doğa' bölümleri. Bu bölümler, sitenin öngördüğü İnternet'i kadınlara yararlı kılma çabasının önemli kozları.

Ama dikkat edilmesi gereken daha ilk sayfada, ortada karşımıza çıkan linkler. Burada önemli fikir alışverişleri yapılıyor ve ziyaretçilere avukat ve doktorlara soru sorma şansı sunuluyor ayrıca çeşitli anketler yapılıyor. Sonuçta, "tüm kadınları İnternet'te bir an önce birleşmeye çağıran" site bunu içeriğini hergün geliştirmesi kaydıyla, kendisi başaracak gibi. Ne diyeyim, tüm bayan İnternet kullanıcılara önerilir...

 
  Jeffrey Zeldman
Yabancı
  Zeldman.com   oldukça ünlü bir İnternet uzmanı Jeffrey Zeldman'ın hazırladığı site. Zeldman, birçok resmi organizasyonda sorumlu veya danışman görevinde. Ayrıca kendi kurduğu ‘Bağımsız İçerik Yaratıcıları’ derneği ile de İnternet’e katkıda bulunmaya çalışıyor. Son olarak İstanbul’da Bilişim Fuarı’nda konuşmacı olan Zeldman’ın sitesi ise 1995’ten beri İnternet’in en popüler sitelerinden.

Sitede ücretsiz grafiklerden tasarıma, web ve bilgisayar dünyasında gelişen olayların yorumundan değişik tartışmalara kadar geniş bir içerik bulunuyor. Kuşkusuz en önemli bölüm ise uzman olduğu web tasarımı. Ayrıca ‘Fun’ bölümünde ilginç yazılar var. Bunlardan bir de Zeldman’ın İstanbul’u anlattığı 12 sayfalık bir yazı.

Eğer siteye girerseniz mutlaka Misc. Linkine tıklayın, çünkü aklınıza gelebilecekten de çoğu bu başlık altında. Sıkılmadan tüm başlıklara bir göz atarsanız sitede size göre bir şey bulabileceksiniz.

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.