www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  internet.com!
Yerli
  turk.internet.com   uzun süredir başarılı çizgisini koruyan bir site. Fark edeceğiniz gibi bu ay tanıttığım iki site de İnternet ve Bilişim Teknolojileri ile ilgilenenlerin hoşuna gidecek türden. Uzun süredir söz etmek istediğim bu sitelerden turk.internet.com Türkiye'de bilişim pazarına hitap eden ender yayınlardan biri. Sektörde birkaç dergi ve çok az sayıda İnternet sitesi gerek dünyada gerekse de Türkiye'de olan bitenleri bu sektörle ilgili olan insanlara duyurmaya çalışıyor. Bu site ise gerçekten geniş içeriği ve her konuda bilgi sunması ile gerçekten bnaşarılı. Ekonomik kriz sonrası iş dünyasındaki karışıklıklar malum, fakat site şu anda elinde tuttuğu kadroyu muhafaza edebilirse gerçekten de sektördeki güçlü isimleren biri olabilir.

Anadolu'dan 'Silikon Vadisi'ne tüm gelişmeleri takip edip duyurmaya çalışan sitede güncel haberler, şirketlerin basın açıklamaları, artı puan almasına yardım eden forum bölümü yer alıyor. Bunların yanından finans bilgileri, e-iş, teknoloji, web geliştirme başlıkları bulunan site kuşkusuz şu anda alanında en geniş içeriği sunuyor. Anketler, röportajlar, köşe yazarları ve internet.com'dan çevrilen makaleler içeriği çok olumlu katkıda bulunuyorlar. Sitede internet.com tarafından düzenlenen seminer/fuar bilgileri, site tasarımcıları için yazılım ve script kütüphanesi de ilgi çekici. Ayrıca 'newsletter' sunan ender türk sitelerinden biri olan turk.internet.com'dan günlük, haftalık e-postalar ile teknolojik gelişmeler, reklamcılık gibi konularda son haberleri alabilirsiniz.

Son olarak, internet.com adresini böyle şekilde kullanmanın ne kadar hoş ve doğru olduğunu da vurgulamak istiyorum. Büyük ticari karlar elde edilebilecek bu siteyi bir haber sitesine dönüştürmek gerçekten iyi bir düşünce. Diğer ülkelerin ulkeadi.internet.com seklindeki adreslerinden de gelişmeleri taip edebilirsiniz...

 
  Web Tasarımcılara
Yabancı
  Dynamic Drive   sitemin ziyaretçilerinin İnternet tasarımıyla ilgili sorularını göz önüne alarak tanıtmaya karar verdiğim bir site. Neden bu konuda hiç site tanıtmadığımı soran amatör ve profesyonel dostlarım Dynamic Drive ile çağdaş tasarımlar yapmakta birkaç adım öne çıkabilirler.

Adından da anlaşılabileceği gibi site Dynamic Hyper Text Markup Language (DHTML) üzerine yoğunlaşmış bir kaynak. Çoğu İnternet kullanıcısının çok sevdiği bedeva şeyler sunan sitelere benzer bir biçimde dev bir DHTML kütüphanesine sahip site 'JavaScript'lere çok fazla zaman ayırmayı sevmeyenleri çok mutlu edebilecek bir içeriğe sahip. Çünkü oldukça çok sayıda script, kodlarıyla, indirilebilir dosyalarıyla ve daha da önemlisi 'canlı' örnekleri ve farklı İnternet browserlarına uyumluluklarıyla sayfalara yerleştirilmiş. Sadece bu son saydıklarım bile bu siteyi diğer tasarım sitelerinden ayırmaya yetecek özellikler. Eğer siz daha çok paylaşmayı seven biriyseniz siteye kendi scriptlerinizi, kaynaklarınızı aktarabilirsiniz. Dynamic Drive, bir süre sonra her yerde göreceğimiz DHTML'i çok yaratıcı şekillerde kullanmaya yönelik öneriler sunuyor. En basitinden sayfada kar yağdırmaktan menüleri, resimleri, sayfaya özel döküman özelliklerini ayarlamaya kadar çok geniş ve ilginç seçenekler sizde DHTML'e yatkınlık kazandıracaktır.

Tabii site sadece script kütüphanesi değil. Browserların son versiyonları hakkında ayrıntılı bilgi, tasarım ipuçları veren site İnternet dizaynı ile ilgili çoğu önemli konuda makaleler sunuyor. Ülkemizde her ne kadar fazla göremesek de İnternet'te gittikçe yaygınlaşan 'Newsletter' hizmeti bu sitede de var. Bunun yanında sitenin kendi forumlarında hem çaylak hem uzman seviyede tasarımcılarla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Son söz olarak, siteyi daha iyi tanımak için mutlaka kendiniz gezmelisiniz diyorum...

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.