www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Beslenme modası
Yerli
  Derman.net  son zamanlarda gerek dünyada gerekse de ülkemizde son derece popüler olan sağlıklı beslenme konusunun bir uzantısı. Özellikle hanımlarımızn çok ilgi gösterdiği bitkiler dünyası bu sitede oldukça geniş bir biçimde yer bulmuş. 'Bitkiler sözlüğü'nde, sebzeler, otlar, kısacası doğada bulabileceğiniz bitkisel canlılar hakkında bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Tanıtımın yanında ülkemizde nerede yetiştiği, familyasının diğer üyeleri, nerelerde kullanılabileceği üzerien bitkiler sadece merak gidermek isteyenler için bile minik bir ansiklopedi hizmeti sunuyor. Yine bu doğrultuda 'doğal diyet' bölümü yanlış beslenmeden kurtulmanın yollarını sunuyor, 'dengeli beslenme' de bir diğer yakın başlık.

Açıkça belirtmem gerek ki, ben bu siteyi daha önceden fark etmiş fakat tanıtmamıştım, ama son zamanlarda konunun iyice ilgi çekmesi bana tekrar bu siteyi hatırlattı ve bu ay burada Derman.net'e yer vermeye karar verdim. Fakat siteye tekrar girdiğimde ziyaretçi sayısının çok arttığını, ana sayfadaki bilgilerden de sitenin zaten medyada oldukça ilgi çektiğini de fark etmiş oldum. Yani aslında az tanınmış fakat başarılı sitelere yer vermeye çalışan ben bu seferliğine bu başarılı site -biraz da geç kalmamdan dolaıı- için bir istisna yapmaya karar verdim. Çünkü site içerik bakımından Türk İnterneti'ne önemli katkıda bulunan girişimlerden biri.
Pratik bilgiler, baharat dünyası bölümlerinin yanında sıkça sorulan sorular önemli sağlık sorunlarına ışık tutuyor.

Öte yandan hala belli gün ve saatlerde en hızlı bağlantının bile acı çektirdiği Türkiye İnterneti için biraz yavaş yüklenen bir site. Arkaplan resminden bitkilerin fotoğraflarına kadar son derece kaliteli ve büyük resimlerin kullanılması yavaş bağlantısı olan okurları bekletecek gibi.

Fakat sitenin şu aşamadaki genişliğine göre tek eksisi bu. Fakat artık her sitede olmaz ise olmaz bir özellik haline gelen site içi arama özelliği de bir artı. Özellikle böyle geniş bir sitede arama yapmak bazen linkleri kullanmaktan daha yararlı olabiliyor. Yine bir e-posta listesi de mevcut, bu bir newsletter formatından çok sitedeki yeniliklerden kullanıcıları haberdar etme amacında. Bu da bir diğer hoş özellik.

Sonuç olarak siz de kendisini sağlıklı yaşam ve özellikle doğal beslenme kavramlarına kaptıranlardansız kaçırılmaması gereken bir site, değilseniz bile en azından bir yere not edip ilerde baş vurabileceğiniz bir kaynak. Üç yıldır aktif olan site gittikçe genişliyor...

 
  Hem amatör hem de profesyonellere
Yabancı
  What Is.com   adından da anlayabileceğiniz üzere neyin ne olduğunu bize anlatan bir site. Ayda sadece iki site tanıtmanın yetersiz olduğunu biliyorum ve bu nedenle her ay farklı hedefleri olan siteleri tanıtmayı amaçlıyorum. Bu ayda Computerlife yazılarımı takip eden okurların isteği doğrultusunda What Is.com'u tanıtmayı uygun buldum. Siteyi diğer ansiklopedi sitelerine benzetmek mümkün fakat asıl amacı bilgi teknolojileri üzerine terimler açıklaması.

Örneğin Yahoo! gibi aradığımızı ya yazarak ya da sitenin sunduğu kategoriler arasında dolaşarak buluyoruz. Çıkan sonuçlar genelde oldukça tatmin edici. Konuyla ilgili birkaç farklı tanımı ve bunun ötesinde birçok linki aynı sayfada buluyoruz. Örneğin Business-to-Business kelimesini yazarak şirketler arası e-ticaretin ne olduğunun yanında, bunu çok başarılı uygulayan şirketlerin ilgili sayfalarına da ulaşma şansını elde ediyoruz. Bu da sitenin en önemli artısı.

Ana sayfanın ikinci bölümünde yer alan haberler ise sitenin aslında tam bir bilişim sitesi olma yolunda olduğunu gösteriyor. Çünkü bu bölümde en son haberleri ve hatta yorumları bulabiliyoruz. Hemen alttaki bölümde ise yine önemli bir içerik var. Bu da "hızlı referanslar" bölümü. Sadece arama yapıp okumanın yeterli olmadığını düşündüğünüz konularda, bu referans bölümünden yararlanabilirsiniz. Burada en son teknolojileri nasıl kullanabileceğiniz, web sitesini nasıl pazarlamanız gerektiği gibi birçok farklı başlık mevcut.

Tabii artık neredeyse her sitenin kendi e-posta grubu olduğu bir dönemde whatis.com da kendi 'newsletter'ında teknoloji üzerine gelişmeleri duyuruyor. Ayrıca siteye ücretsiz üye olarak daha geniş bir içeriğe kavuşabilirsiniz. Bir diğer ilginç özellik de günün kelimesi, pek alışık olmadığınız terimleri öğrenmek için birebir.
Özellikle teknolojiyle, ve teknolojinin iş dünyası üzerindeki etkisiyle ilgilenen ve kaynak bulamayanlara yardımcı olacak bir site.

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.