www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Gelişmelere eleştirisel bir bakış
Yerli
  Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi   ve benzeri diğer siteler uzun süredir takip ettiğim iyi niyetli girişimler. Gerek dünyada, gerekse de Türkiye'de bu yıl yaşadığımız gelişmeler, bu yılın daha çok amatör girişimlerin yılı olacağını kanıtlar nitelikte. (Bunun nedenlerini ve 'Bilişim'in 2001 yılında önündeki rolü, bu yılın ilk Computer Life dergisi için hazırladığım yazıda bulabilirsiniz)

İşte bunlardan dikkate değer biri de bu site. Aslında tasarım ve içerik bakımından çok başarılı diğer amatör Türk siteleri de mevcut fakat yıllardır eksikliğini en çok hissetiğimiz tür, fikirleri paylaşmaya, düşün dünyasına katkıda bulunmaya çalışan siteler. "Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi" de milletçe sıkıntılı geçirdiğimiz şu günlerde fikirlerimizi paylaşabileciğimiz bir site. Güncel gelişmelere yorum getiren çalışmaların yanında, eski sayfalar da ulaşıma sunuluyor ve böylece istemeden de olsa atladığımız olaylara farklı bir bakış açısıyla ulaşabiliyoruz.

Manifestosu olan, kütüphane ve çizgi dünya başlıkları ile ziyaretçisini sitede tutmaya çalışan 'Ansiklopedi' içeriğini geliştirdikçe daha da başarılı olacaktır. Şu anda bazılarının "muhalif" olarak yorumlayabileceği bu site aslında her sayfada küçük de olsa verdiği linklerle birçok konuya yorum getiriyor ve okura devamlı değişen yaşamı içinde neler kazanıp neler kaybettiğini sorgulamaya itiyor.

Ve tekrar hatırlatıyorum ki, bu yıl amatör sitelerin yılı olacak, eğer kafanızda projeler hazırsa hayata geçirmenin tam zamanıdır. Arada bir bu tip çalışmaları tanıtmaya devam edeceğim ama unutmayın eğer çalışmanız nitelikliyse 'spam', ya da herhangi başka bir yola başvurmadan gezginler sizi bulacaktır...

 
  Memepool
Yabancı
  memepool.com   tanıtması basit bir site ama sakın kolaya kaçtığımı sanmayın. Çünkü site hakkında söylenebilecek çok fazla söz yok. 1998'den beri aktif olan bu siteye maalesef biraz geç uğrayabildim. Oldukça sade hatta basit bir tasarıma sahip olan site her gün yenileniyor ve birçok haber sunuyor.

Bu siteyi tanıtmaya karar verirken çok büyük bir risk aldığımın farkındaydım, çünkü siteyi beğenmeyebilecek kişilerin sayısı hiç de az değil ve hatta "bu siteyi bize duyuran adamdan hayır gelmez" diye bile düşünenler olabilir. Ama bu site, İnternet ile sıkı fıkı olan, ama bu dev medyaya yetişemeyen, kaçırdıklarının elinde olanlardan çok daha fazla ve değerli olduğunu bilenlere uygun. Çünkü İnternet'te gerçekten kaliteli gelişmeleri duyurmayı amaçlayan bir çalışma.

Olayı bununla ibaret olan site tarih, konu ve yazara göre arama yapmanıza olanak sağlıyor ve ayrıca değerli bir e-mail grubu da var. Özellikle yabancı ülkelerde yaşamış okurlarımın ilgisini çekeceğini umuyorum. Ve aklıma gelmişken belirteyim, sitenin verdiği linklerin çok farklı, birbirinden uzak konulara yöneldiğini de belirmeliyim. Yazılar çok kaliteli ya da basit ama dil yapısı bakımından ilginç olabiliyor. Bu İngilizce'sini İnternet vasıtasıyla geliştirmek isteyenlere bir fırsat olabilir. Ayrıca siteye bir gün uğradığınızda size uygun haberler bulamazsanız ertesi gün bir daha uğramanız manasına da geliyor.

 
 

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.