www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Dergibi
Yerli
  Dergibi   Türkiye İnterneti'nin son dönemde bolluğunu yaşadığı kısa vadeli e-dergilerden değil. Aksine kısa bir süre sonra 3. yaşını kutlayacak olan Dergibi sanırım uzun süre istediği popülerliğe ulaşamadı. Ama sitenin gittikçe kendini geliştirdiğine, içerik olarak da genişlediğine bizzat şahit olan biri olarak bu ay size bu siteyi tanıtmaya karar verdim.

Dergi, edebiyat üzerine bir yayın. Tabii Kitap tanıtımları, eleştirileri, şiirler, öyküler bu sitede yer alıyor. Ama alışılagelmiş içeriğin üstüne bir çok başka şey de eklenmiş. Örneğin dosya konuları son derece hoş, zaten özellikle yurt dışında, İnternet'e gerçek değerini veren içeriğin önemli bir kısmı bu tip sayfalar. Bir diğer önemli çalışma ise çoğu elektronik yayının başarılı olamadığı bir alanda, o da konusunun önde gelenleri, uzmanları ile doğrudan etkileşimde bulunmak. Tabii konu edebiyat olunca bu yazarlarla konuşmak anlamına geliyor ve Dergibi röportaj bölümünü de siteye eklemesi ile bir artı puan daha alıyor. Ayrıca site deneme bölümünde sayfalarını herkese açıyor. Dergibi'nin genelinde gençlere verilen önem de bir hayli fazla, gerek denemeler gerekse de kitap, vb. şeklinde...

Tabii her tanıttığım sitenin teknolojiyi nasıl kullandığına da önem verdiğimi biliyorsunuz. Dergibi çeşitli anketler düzenliyor ki bu da İnternet dünyasında ziyaretçiyi tekrar siteye çekmenin basit yollarından biridir. Ama asıl önemli olan forumlar. Türk İnterneti'nde çok az sitede yer alan bu tartışma grupları kolayca kayıt olunup aynı düşünce ve/veya hobileri paylaştığınız insanlarla çabuk fikir alışverişinize girmenizi sağlıyor. Özellikle kültürel ve sanatsal sitelerin çok önemli bu eksiğini bu site unutmuyor. Site içinde kitap araması ve de bir e-posta grubunun oluşturulması da tabii ayrıca güzel. Şu anda sitenin belki de tek eksiği site içinde daha etkin bir arama mekanizması kurulması.

Sonuç olarak bu çok doyurucu sitenin ilgilileri memnun edecek potansiyelde olduğunu ve devamlı kendini geliştirdiğini vurgulamalıyız...

 
  Oh My Goodness
Yabancı
  Oh My Goodness   özellikle İnternet'i neredeyse sadece eğlence için kullanan "Türk İnternetçileri" belki de ilk bakışta fazla ilgi çekmeyebilir ama aslında son derece kaliteli bir içerik sunuyor. Yerli sitelerdeki animasyonlar ve kartlardan çok daha ötesine buradan ulaşılabiliyor. Tabii bunun bir nedeni de bizim bu tip hizmetleri başka alanlarda da çabalayan portallardan almamız ama OhMyGoodness.com'un sadece bu alana odaklanmış bir site olması.

Adından da anlaşılabileceği üzere site uç noktada komikliklere fazlasıyla yer veriyor. Ama siteyi asıl öne çıkaran çok üretken olması, devamlı yenilenmesi. Böylece dev bir arşiv oluşmuş ve bu arşiv daha sitenin ilk sayfasından ulaşabileceğiniz kategorilere ayrılmış. Sitede karikatürler ve animasyonlar tam 170 kategoriye ayrılmış! Tabii böyle bir içerik kolay yaratılmıyor, bu site de dört yıllık bir birikim sonucu bu noktada. Önceleri belli bir oranda popülerken özellikle son 1-1,5 yıldır site tüm dünyada tanındı. Bunda çok geniş bir içeriğinin olmasının yanı sıra İngilizce bilmeyenlerin de rahatlıkla anlayabileceği, çoğu 'yazısız' karikatürler sunmasının da payı büyük.

Siteden tabii ki Windows duvar kağıtları indirilebiliyor. Bunun yanında çok hoş çizimlere sahip olan takvimler de siteden bastırılabiliyor. Sırf bu iki bölümün çektiği ziyaretçi sayısı bile oldukça yüksek. Oh My Goodness en son gündeme gelen olayları, ya da içinde bulunduğumuz bayram, tatil, mevsim, vs.yi konu alan çizimlerinin yanında en çok ilgi çeken bölümlerini de kullanıcının dikkatine sunuyor. İnternet'ten tam anlamıyla yararlanmaya başlayan site de bir e-posta grubu ile devamlı ziyaretçiler gelişmelerden haberdar tutuluyor. En güzel özellik ise kelime yazarak elektronik kartlar arasından arama yapabilmemiz. Sonuçta basit, sıradan değil gerçekten kaliteli ve bazen şok eden hareketli ya da hareketsiz çizimler için favori siteniz olmaya aday.

 
 

Her ne kadar Avrupa yakasının banliyö hatları daha az kaliteli olsa da Kadıköy yakasına göre her zaman daha güvenliydi. Ama son haftalarda her gün, gündüz saatlerinde, hem de dolu vagonlarda "kapkaççılık" yapılıyor. Bu tip durumlarda en iyisi panik olmadan en azından düğmeye basarak treni durdurmak, olmazsa ilk istasyonda şikayetteki bulunmak. Ki, güvenlik önlemleri arttırılsın.
01.11.2001

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.