www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Çok zararlı bir site!
Yerli
  "Yolsuzluk.com"   her ne kadar sitemde olabildiğince politik, ekonomik, vb. konulardan uzak durmaya çalışıyor olsam da bu ay tanıtmaya karar verdiğim Türk sitesi. Bu son derece zararlı içerik sunan site (!) bir süredir kendi tanıtımını olabildiğine yapmaya çalışıyor idi, ben de ilk günlerinde siteyi oldukça beğenmiş fakat bu tip sitelere belli bir süre tanımak gerektiğini düşündüğümden o sıra siteyi tanıtmamıştım. Arada geçem süre içinde, site hedefinden kopmayacağını, azimle 'çalışacağını' yani ziyaretçisini tyeni içerikten eksik etmeyeceğini gösterdi ayrıca belli bir kişi ya da kurumun sempatizanı olmadığı görünümünü korudu.

Adından da anlaşılacağı üzere, ülkemizin vazgeçilmez bir parçası olan yolsuzlukları ele alan site bu konuda çok cesur. Bakanlıklar, Başbakanlık, belediyeler, Cumhurbaşkanlığı, Emniyet Teşkilatı, özel sektör ve TSK'da keşfedebildiği tüm yanlışları ortaya koymaya çalışan site birkaç kez korsan saldırısına da uğradı.İçeriği gittikçe genişleyen site son amatör bir görünüm ve tasarıma sahip olsa ve de bazen okunması zor linkleri bulunsa da en azından bir e-posta listesi kurmuş ve gelişmeleri ziyaretçilerle paylaşıyor. Bazı önemli linkler ve ziyaretçi defteri de bulunan Yolsuzluk.com'un diğer başlıca bölümleri de "Medyadan", "Belgeler" ve en önemlisi "Tarihten Yolsuzluklar". Bu bölümde AKBİL olayından Gülay Atığ'a birçok büyük çaplı yolsuzluk ele alınıyor ve adeta "Nasıl da çabuk unutmuşuz" dedirtiyor.

Site çeşitli alıntılar yapıp bazen kitap önerilerinde bulunsa da asıl beklentisi ziyaretçilerden gelen ihbarlar. Bakalım, hem ele aldığı konuların ortasındaki 'yolsuz insanlar' için tehlike oluşturan hem de sıradan vatandaşın bilmediklerini de fark edip çıldırnmasında neden olabilecek bir içerik sunduğundan zararlı olan bu site ne kadar etkili olacak...

 
  Asya'dan...
Yabancı
  Backscene   bu ay farklı seçimler yapmaya çalışmamın bir sonucu. Ayın yabancı sitesini bu kez Batıyı değil Doğuyu konu alan bir site olarak belirlemek istedim ve bu sitenin alışılageldik bir içerikte olmasını da pek arzulamadım. Aramalarım sonuç verdi ve şu ana kadar pek üne kavuşmamış başarılı bir girişimi buldum. Zaten amacım da genelde bu tip siteler keşfetmek ve duyurmak.

Backscene, kendini Asya'nın fotoğraf galerisi olarak tanımlıyor. Şu anda Endonezya ve Singapur'un fotoğraf galerilerinde çocuk, halk, topluluklar, doğa, doğa, manzara, pzar yerleri ve anıtlar ile ilgili resimler var. Anlayacağınız gibi site dağlı, nehirli bir manzara sitesi değil daha çok sosyal içerikli çalışmalar sunan bir yayın. Sadece bu başlıklar bile Asya'yı daha iyi anlamaya yardımcı oluyor, bir anlamda kendi eksenimizden kopuyor ve diğer uygarlıkları düşünmeye başlıyoruz.

Galerilerin yanında "fotoğraf raporları" da yer alıyor. Fotoroman şeklinde diye de betimleyebileceğimiz bu sayfalarda Asya kültürünün bazı parçaları ya da küçük toplulukları kare kare etkileyici fotoğraflarla ve bilgilendirici yazılarla bize sunuluyor. Bu bölümler de son derece değerli, ayrıca yeni kurulmuş gibi gözüken site, kısa sürede birçok yeni bölüm ekleyeceğini de duyuruyor. Backscene, eğer size hitap etmiyorsa bile en azından fotoğraf arşivinize büyük katkılarda bulunabilecek kapasitede...

 
 

Eurobasket 2001'de milli takımımız zaten güçlü bir konumda iken bir de destek sağlayıcı reklamlarla onları iyice devleştirdik. Adeta kimsenin toz kondura-mayacağı konuma yükseldiler. Maç kazanınca da "Bir önceki gün kaybettik ama biz buyuz, bizi şimdi değil turnuva sonrası eleştirsinler" diyorlar. Bu yaklaşımı anlamak mümkün değil, onların işi nasıl maç kazanmak ise yorumcuların işi de bu! Ayrıca turnuva bitince onları eleştirmek de zaten manasız kaçacak, bu sefer de "Olan oldu, geride kalan birşey için niye boş sohbet ediyoruz" derler herhalde. Eleştiriden korkmamayı öğrenemedik!
2.09.2001

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.