www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Yüzyılın Resimleri
Yerli
  1899-1999 YÜZYIL   TC Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün önemli bir arşiv çalışması. Öyle ki son yüzyılda yaşanan başlıca gelişmelerin neredeyse tümü bu sitede yer alıyor. Ve bu da benim bu ay bu siteyi seçmeme yetiyor, her ne kadar sadece resim arşivi niteliğinde olsa da. Aslında zaten bu çalışma web yayını için değil kitap halinde basılmak için hazırlandığından eleştirmek haksızlık olur.

Size çalışmanın önsözü, sunuşu ve girişinden yaptığım alıntılarla sitenin önemini göstermeye çalışacağım:
"Basın, günlük gazeteler ve yayın organları, zamanı dondurup saklamaya çalışırken, fotoğraf olayların görselliklerine tanıklık eder. Bu nedenle, ardından gelen sayısız ve sınırsız buluşlara karşın hala insan yaşamı için önemli iki büyük buluştur fotoğraf ve matbaa."
"Tarihsel kesit olarak 1899-1999 yıllarını belirlememiz, takvimsel 20'nci yüzyıla hemen eşiğinden başlama ve 2000 yılının simgesel sihrine sirayet etmeme tasasıyla bağlantılı. Esasen, ne Türkiye ne de dünya açısından takvimin tayin ettiği önemli tarihlerle yaşanan tarihin dönüm noktaları örtüşüyor. Böyle bakıldığında, 1914, 1923, 1945 veya 1989 gibi tarihler, 1990 veya 2000 ile kıyaslanamayacak kadar önemli. Çağdaş bazı tarihçilere göre, 1789'da başlayan ve 1914'de sona eren 'uzun' 19'uncu yüzyıldan sonra 1914-1989 yılları arasında değerlendirilen 'kısa' 'bir 20'nci yüzyıl yaşandı. Biz yine de, takvimsel tarihe yakın kalıp, genel eğilimleri bu zaman içinde aktarmaya çalıştık."
"Yüzyılın yüz olayını belgelemek ereğiyle araştırmalara başlamamızdan kısa bir süre sonra, yüzyılı biçimlendiren olayların çokluğu ve vazgeçilemezliği karşısında gerçekten şaşırdık. Nesnellik sınırlarının bireysel duyarlık ve kültürel, bilimsel altyapıyla sınırlı olduğunun bilincinde, olayların belirlenmesine yöneldik."
"20. yüzyılın tarihe nasıl geçeceği, bu yüzyılın bitiminde akla gelen soruların başında geliyor. Arkada bıraktığımız yüzyılın; insanlık tarihinin çağlar boyu kaydettiği gelişmelerin en heyecanlılarının yaşandığı bir dönem olduğunu öne sürmek, kuşkusuz yanılgı olmaz."

Sonuçta bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkürler borçluyuz, böyle bir eseri hem bize kazandırdıkları, üstüne üstlük bunu İnternet'e taşıyıp Türk İnterneti'ne ihtiyaç duyduğu bir alanda önemli bir içerik katkısı yaptıklarından. Fakat yine de, bu siteyle yetinmeyip basılı halde, kitap olarak bu çalışmayı almanızı öneriyorum...

 
  Gittikçe genişleyen bir site, şirket
Yabancı
  CNET   Bu ay tanıttığım yerli sitenin içeriğinin bir anlamda sınırlı olduğunu düşünenleri göz önüne alarak yabancı site tercihimi de, tam tersi bir biçimde web'in belki de en büyük içerik sağlayıcılarından CNet için kullandım. Belki de bugüne kadar CNet'in çeşitli alt sitelerinde gezdiniz, ama aslında ne kadar büyük bir 'Network'ün içinde olduğunuzu fark etmediniz. 'Network' kelimesi ve diğer yabancı kelimeler kullanmayı pek tercih etmesem de bu site belki de bu sıfatı hak eden tek örnek.

Download.com, Builder.com, Gamecenter.com gibi bir zamanlar sık sık medyada tanıtılan siteler aslında CNet'in bir parçası. Şirket İnternet'te içerik ile kar edebilen belki de tek siteler zincirinin sahibi, öyle ki geçen yıl kendini büyütürken çok ilginç hamleler yaptı. Örneğin PC Magazine gibi birçok dergi, ve diğerlerini elinde tutan medya grubu Ziff-Davis'i satın aldı, ve böylece yine önemli içerik sunuculardan ZDNet'in de sahibi oldu. Böylece içerik konusunda iyice güçlendi, öyle ki ZDNet'in bir parçası olan Gamespot da eline geçince web'in en popüler iki oyun sitesinin sahibi oldu ve Gamecenter'ı kapattı.

Her an içeriği yenilenen site bilgisayar dünyasını hedef alıyor, news.com ile sektördeki gelişmeleri meraklılarına sunuyor. Sitenin News bölümüne tıklamak size yeteri kadar Bilişim haberi sağlayacaktır. Gündemi yakından takip eden site örneğin okul dönemi başladığından bilişimin o yönüne el atıyor ya da ikizlerin 'vurulması' sırasında -aynı bizim 17 Ağustos depreminde yaşadığımız- panik ve sonrasında iletişim araçlarının 'çalışmaması' üzerine ilginç makaleler sunuyor.

Sitede yeni çıkan ürünleri inceleyip ülkemize ulaştığında (!) seçim yaparken işinizi kolaylaştırabilirsiniz, örneğin cep telefonları için radyasyon testleri bile mevcut. İlgilendiğiniz yazılımlar üzerine detaylı bilgi elde edebilir, web üzerinden yayın yapmakla haşır neşirseniz yine çok geniş bir içeriğe ulaşabilirsiniz. CNet'in alt portallarını keşfetmek de size kalsın, umarız bir gün Türkiye'de, ya da daha doğrusu Türkçe yayın yapan bu tip siteler görürüz...

 
 

Hafta sonu Bakırköy'de Hafta sonu "Savaşa hayır" diye sesini duyurmaya çalışan gençlerin polis tarafından engellenmesi yasalar gereği doğru olabilir ama çok ilginç ve trajikomik olan şu ki esnaf da bulduğu her genci yerlere yatırıp dövdü! Galiba onlar da savaş taraftarı olanlar!
01.10.2001

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.