www.cihansalim.net

 Web Siteleri
 
  Domat
Yerli
  "Domat"  bugüne kadar tanıttığım sitelerden biraz farklı bir görünüme sahip. Sizin de fark edeceğiniz gibi tasarımı ve genel anlamda görünümü biraz amatörce. İlk bıraktığı izlenimle, Türkiye'de oldukça fazla sayıda bulunan "herşey içinde" tipli bir 'warez', vs. sitesi olduğu düşünülebilir. Fakat site tam tersine, Türkiye İnterneti'nde eksikliğini hissettiğimiz bir alana odaklanmış, sanat!

Birçok ünlü ressamın oldukça fazla sayıda çalışmasını sitede inceleyebilirsiniz. Michelangelo'dan Dali'ye ayrı galeriler altında önemli tablolar, ayrıca fotoğraf sanatı üzerine bölümler de mevcut. 'Yakında' diye duyurulan sürrealizm bölümü de, sitenin önemli akımlara da yer vereceğini gösteriyor.

Ayrıca müzik grupları hakkında bilgiler, fotoğraflar, müzikleri üzerine bilgiler de mevcut. İlginç bir diğer bölüm de Piar Gallup'un 1997'de yaptığı çalışmanın, 'Türkiye Profili' adıyla sitede yer alması.

Sonuçta, site her ne kadar önemli eksiklere sahip olsa da, bunların üstünde durmaya gerek görmüyorum. Türkiye'de bu tip çalışmalar sadece çeşitli kurum ve kuruluşlara bırakılmışken, böyle gayretlerin son derece değerli olduğu açık. Özellikle de genç insanların sanata ilgi göstermesi, bu ilgilerini başkalarına yararlı hale getirmeleri çok hoş, sonuçta Türkiye İnterneti bu şekilde gelişecektir. Sitenin eksiklerini bir yana bıraksak da, sanırım şunu da söylemem gerek: Sitede resimlerin altında çeşitli açıklamalar, olmazsa en azından koleksiyonla ilgili genel bilgiler verilebilir. Bu sitenin değerini bir kat daha arttırır. Böylece bu ay da Türkiye İnterneti için yararlı bir site tanıtmış olduk...

 
  Siber Coğrafya
Yabancı
  Atlas of Cyberspaces   Dünyada akıl almaz sayıda farklı alanlara ilgi göstermek, bu konularda çalışmak mevcut. Her gün hissettiğimiz, kullandığımız, kısacası var olduğuna inandığımız her şeyin altında farklı şeyler aramak olası. Mesela bir sivrisineğin nasıl uçtuğunu incelemek oldukça şaşırtıcı sonuçlara sürükleyebiliyor insanı. Ya da İnternet! Acaba bu dev ağ nasıl işliyor, dijital ortamda neler nasıl gelişiyor; tüm bunlar oldukça farklı konular. Bu ay tanıttığım yabancı site de 'Siber Coğrafya' üzerine kurulu.

An Atlas of Cyberspaces adlı site, İnternet'in, World Wide Web'in ve diğer önem kazanan dijital 'boyutların' harita ve grafiksel tasvirlerini bize sunuyor. Böylece, bu dijital dünyanın varlığını ve işleyişini anlamamız da bir ölçüde kolaylaşıyor. Sitede yer alan bazı haritalar anlaşılması kolay, bildiğimiz çizimlerle ortak özelliklere sahip çalışmalar. Ama bazıları da yeni ölçütlerle, değişik dizaynlar ile sunuluyor.

Birçok başlık altında farklı çizimler mevcut, mesela en başta 'Kavramsal' başlığı altında bazı şeylerin nasıl işlediği görülebiliyor. Artistik çizimlerle hem aşina olduğumuz film, bilgisayar programlarından görüntülerle, hem de gerçekten sanatla ilgilenenlerin çizdikleriyle farklı bir bakış açısı yakalanabiliyor. Yine tarihsel bir yaklaşımla nereden nereye geldiğimizi görebiliyor, daha İstanbul'da ana bir İnternet çıkışı mevcut değilken, İncirlik'te İnternet bağlantısı olduğunu görebiliyoruz! Yaklaşık on beş ayrı başlık bulunan site gerçekten de gezilmeye değer, biz daha kağnı hızıyla dijital dünyaya ayak uydurmaya çabalarken aslında her şeyin nasıl bilimsel bir biçimde incelendiğini de fark ediyoruz. Bu tip bir sitenin en kısa sürede Türkçe olarak hazırlanması, bu tip çalışmaları yapan kurum ve akademik çevrelerimizin olması dileğiyle...

 
 

Birkaç gece önceki davette üst düzey komutanlardan birinin "Askerin AB'ye karşı olduğunu iddia edeni önce Allah çarpar" demesi son derece ilginç idi. Öncelikle neredeyse bir beddua, ardından da "önce Allah" diyerek ardından da başkalarının çarpabileceğini ima etmek aslında bizlere son derece trajikomik geldi.
1.09.2001

- Daha önce tanıttığımız sitelere göz gezdirmek için diğer siteler sayfamıza bakabilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada tanıtılmasını istediğiniz siteleri bana e-mail ile iletebilirsiniz.