www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  İlk Programımızı Derleyelim
Yazı: 2
 
^ Programlama Bölümü Yazıları ^ sayfa 1 2

Merhaba Programlama: "Merhaba Dünya"

Bir önceki yazıda programlama dilleri ve algoritma kavramlarıyla tanışmıştık. Bu yazımızda ise giriş niteliğinde bir uygulamaya yer vereceğiz.

tıklayın, destekleyin:
Derleyiciyi kurduysanız kaldığımız yerden devam edelim. Bilgisayarınızda başka bir C/C++ derleyicisi mevcutsa kullanmanızda bir sakınca yok; fakat şimdiden belirteyim uygulama örneklerini Dev-C++ derleyicisiyle adım adım ilerleyerek vereceğim. Bu yüzden Dev-C++'ı kullanmanızı tavsiye ederim.

C ve C++ Dilleri Arasındaki Fark
Bir önceki yazıda programlama dilleri ve algoritma kavramlarıyla tanışmıştık. Bu yazımızda ise giriş niteliğinde bir uygulamaya yer vereceğiz. Ama önce C ve C++ dilleri arasındaki farka kısaca değinmek lazım: C++, C dilinin nesneye yönelik programlamaya (Object Oriented Programming) göre tasarlanmış biçimidir. Nesneye yönelik programlama sayesinde kullanacağımız nesneleri gerçek hayattaki nesnelerle özdeşleştirip, kalıtım, aşırı yükleme gibi özellikleri kullanarak daha kolay şekilde program tasarımı yapabiliriz.

Mesela bir şirkette çalışan personelin kişisel bilgilerini kullanacak bir program yazmamız gerekiyor. Her personelde bulunan özellikleri, yani ad, soyad, sigorta numarası, telefon, adres… gibi bilgileri tutan "personel" adında temel bir sınıf yaratıp, daha sonra elemanların departmanlarına özgü niteliklerini bu sınıftan türetilmiş "maliye", "bilgiişlem"… sınıflarına ekleyerek programımızın yapım aşamasına geçebiliriz. Her ne kadar nesneye yönelik programlama ile tasarım daha kolay ve etkili olsa da, öğrenimi biraz daha karışık olduğundan C dili ile yola çıkıyoruz.

Hello World
İlk programımız, DOS penceresinde "Hello World" yazısını görüntüleyecek hazır bir program. Dev-C++ derleyicimizi açarak ilk programımıza başlayalım.
File -> New -> Project -> Introduction
Burada "Hello World" ü seçip "C Project" seçeneğini işaretleyelim. (Make Default Language diyelim nasıl olsa C++ kullanmayacağız)

Ok dedikten sonra aşağıdaki satırlarla karşılaşıyoruz. Derleyicimiz bize önceden yazılmış kodları önümüze getirdi, ancak bu satırları biz notepad gibi bir metin editörüyle de yazabilirdik. Derleyiciyi tercih etmemizin nedeni ise kod metinini işlevine göre farklı renklerde göstermesi. Böylece kaynak kodumuzu oluştururken daha kullanıcı dostu bir ortam sağlanmış oluyor.

Kodu önümüzde duruyor ama bu satırları bilgisayarın anlayacağı 0 ve 1'lerden oluşan ikili dile nasıl çevireceğiz. Execute menüsünden Compile (Derle) diyelim. -> Ctrl+F9.

Bu ekranı görürsek sorun yok demektir. Projelerimizin bulunduğu klasörde ilkprogram.exe dosyasını yaratmış olduk böylece. Şimdi yine Execute menüsünden Run diyelim. -> Ctrl+F10


» 2. sayfa »
Sonucu Görelim; Ne Yaptık? Satır Satır İnceleyelim
 
 

- Programla- mayla ilgili diğer yazılara Programlama giriş sayfasıdan ulaşabilirsiniz.

- Programla- mayla ilgili sorularınızı ve bu bölümle ilgili önerilerinizi, Özgün Odabaşı'na, oodabasi@ gsu.edu.tr adresinden iletebilirsiniz.

- Bu bölümde, daha çok C programlama diline odaklanacağız. C ile ilgili geniş bilgi ve dökümanlar için, Cprogramming gibi sitelerden faydalana- bilirsiniz.

- Ücretsiz bir compiler elde etmek için bloodshed.net/ dev/ devcpp.html adresini kullanabilirsiniz.