www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Programlama, Diller ve Algoritma
Yazı: 1
 
^ Programlama Bölümü Yazıları ^ sayfa 1 2

Programlama, Dil ve Algoritma Tanımları

Elektrik sinyallerini kullanıcının komutlarına göre yönlendiren yazılım kısmını sistemden çıkarttığımız takdirde bilgisayar işlevsiz bir metal yığını olarak kalır. İşte programcılık bu noktada devreye girer.

tıklayın, destekleyin:
Artık hemen hemen herkesin bildiği gibi bilgisayar sistemi iki temel bölümün birleşmesiyle oluşmaktadır: donanım ve yazılım. Elektronik devrelerden oluşan donanım bölümüyle kullanıcı arasındaki iletişimi sağlayan, elektrik sinyallerini kullanıcının komutlarına göre yönlendiren yazılım kısmını sistemden çıkarttığımız takdirde bilgisayar işlevsiz bir metal yığını olarak kalır. İşte programcılık bu noktada devreye girer.

Bir program, kullanıcının talep ettiği işlenmiş verileri elde etmek için bilgisayarı komuta eden buyruklar listesidir. Bu tanımı ilk seferde anlamak biraz güç olsa da eminim ki birazdan karşılaşacağınız örnekler kafalardaki soru işaretlerini silecektir. Bir programcının program yazabileceği pek çok dil mevcuttur. Aslında bu dillerde yazılan satırların hiçbiri mikroişlemci için bir anlam ifade etmez. Ancak program 0 ve 1'lerden oluşan ikili koda dönüştürülürse mikroişlemci bunu icra edebilir. Bu dönüşüm de derleyici (compiler) denen program sayesinde yapılır. Gördüğünüz gibi yazdığımız programları bilgisayarın anlayacağı dile dönüştüren yine bir programdır.

Programlama Dilleri ve Seviyeleri
Programlama dilleri seviyelerine göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılırlar:
Yüksek düzeyli diller: Basic, Delphi, Pascal
Orta düzeyli diller: C#, Java
Düşük düzeyli diller: C, C++
Assembly: Sembolik dil

Programcı tarafından algılanma kolaylığına göre sınıflandırılan bu dilleri küçük bir toplama işlemi ile tanıyalım. Örneklerin hepsinde A ve B isimli değişkenlerin değerleri toplanıp C değişkenine atanmaktadır.

Pascal:

Uses Crt;Var A,B,C :Integer;Begin A:=5;  B:=7;C:= A+B;End.

C#:

Class toplama{  static void Main( )    {      int A=5, B=7, C;      C=A+B;     }}

C:

Void main(){ int A=5, B=7, C; C=A+B;}

Assembly:

LDA AADD BSTA CHLTA,	DEC 5B,	DEC 7C,	DEC 0END
Göründüğü gibi dillerin insan gözüyle anlaşılabilirliği giderek azalıyor; fakat dillerin derleyicileri tüm bu satırları ikili koda dönüştürdüğünde, hangi dille yazılmış olursa olsun mikroişlemci hepsini aynı şekilde icra ediyor.

» 2. sayfa »
Algoritma nedir, Algoritma Örnekleri
 
  Diğer Yazılar
(Yazı 1)
  Programlama bölümünün diğer yazılarına Programlama giriş sayfasından ulaşabilirsiniz.
 
 

- Programla- mayla ilgili diğer yazılara Programlama giriş sayfasıdan ulaşabilirsiniz.

- Programla- mayla ilgili sorularınızı ve bu bölümle ilgili önerilerinizi, Özgün Odabaşı'na, oodabasi@ gsu.edu.tr adresinden iletebilirsiniz.

- Bu bölümde, daha çok C programlama diline odaklanacağız. C ile ilgili geniş bilgi ve dökümanlar için, Cprogramming gibi sitelerden faydalana- bilirsiniz.

- Ücretsiz bir compiler elde etmek için bloodshed.net/ dev/ devcpp.html adresini kullanabilirsiniz.