www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

  Programlama
   
Programlamaya Giriş
tıklayın, destekleyin:
Pek çok Türk genci, bilgisayarlara karşı merakları nedeniyle bilgisayar mühendisi ve benzer alanlarda kariyer yapmayı arzuluyor. İşte, sitenin bu yeni ve özerk(!) bölümünde bilgisayarları komuta etmemizi sağlayan programlama dillerini tanıyıp programlamaya temel bir giriş yapacağız. Böylece, basit ve sürükleyici içerik bulamadığından yapmak istediklerinden emin olamayanlara yardımcı olmaya çalışacağız.

Sitenin bu bölümü, amatör bir yazılımcı olan Özgün Odabaşı tarafından hazırlanacak. Odabaşı, Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra Galatasaray Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği bölümüne devam etmekte. Daha önceki yıllarda Pascal'a olan ilgisinin ardından C dili ile kendini geliştirdi. Son dönemde ise .NET mimarisine odaklandı ve bu platformda yazılım geliştirme çalışmaları yapıyor.Odabaşı, bu işe yeni yeni merak salanlara, daha yakın, anlaşılması nispeten kolay bir içerik sunmuş olacak.

Özgün Odabaşı'na, ozgun134@yahoo.com adresinden ulaşabilir, sorularınızı yönetebilir ve de burada işlenmesini arzuladığınız konular hakkında önerilerde bulunabilirsiniz.

yazılar...
¤ Programlama, Dil ve Algoritma Tanımları - Bilgisayarda programın yeri, programlama dillerini sınıflandırma ve algoritmaya giriş

¤ Merhaba Programlama: Merhaba Dünya - Giriş niteliğinde bir uygulamayla başlıyoruz

¤ Değişkenler - Değişken tipleri, özellikleri, alanları, değişken bildirimi...

¤ Operatörler ve Konsol Komutları - Matematiksel ifadeler ve konsol komutlarını tanıyarak matematiksel işlemler yapabiliyoruz

¤ Diziler ve Kontrol Yapıları - Dizileri, koşul ve döngü yapıları gibi kontrol yapılarını öğreniyoruz

 


- Programla- mayla ilgili sorularınızı ve bu bölümle ilgili önerilerinizi, Özgün Odabaşı'na, ozgun134@ yahoo.com adresinden iletebilirsiniz.

- Bu bölümde, daha çok C programlama diline odaklanacağız. C ile ilgili geniş bilgi ve dökümanlar için, Cprogramming gibi sitelerden faydalana- bilirsiniz.