www.cihansalim.net

 Kitap
 
  Strasbourg Yazıları
Aralık 2000
  Strasbourg Yazıları
Server Tanilli
Adam Yayınları / 488 sayfa

Strasbourg, Fransa'nın önde gelen kentlerinden, sırtını köklü bir tarihe dayamış bir kültür ve politika merkezi; yolu 'hasbelkader' oraya düşmüş, orada saygın bir üniversitenin öğretim kadrosuna katılmış, son yıllarını bu kentte geçirmiş ve geçirmekte olan Türkiyeli bir aydın. Server Tanilli'nin yaşam öyküsünün bir sayfasında da bunlar yazılı.

Tanilli'yi kitaplarından tanıyoruz. Bu kitabında ise gazete yazılarından bir seçme var. Yazarın, haftada bir gün, Strasbourg'da yazıp Cumhuriyet'te yayımladığı bu yazılarının konusu, onun çeşitli Avrupa kentleri üstüne izlenimlerinin yanı sıra, aydınlanma, bilim ve felsefe; dil, edebiyat ve sanat, doğa ve insanlık; emek, toplum ve devrim; İslam, Osmanlı ve Anadolu; kadın hakları; Cumhuriyet, demokrasi ve eğitim; geçmiş ve gelecek üstüne duygu ve düşünceleri. Son olarak da, "evvel giden ahbab"a selamları. Bir deneme ya da söyleşi tadındaki bu kalem oynatmalar, "bir bakıma" da olsa, akla, bilime ve emeğe başköşeyi veren bir topluma; daha insanca bir topluma göndermelerde bulunuyor.

Bu sayede yazıldıkları tarih geride kalsa da, yazıların güncellikleri sürüyor. Dünyayı değiştirme düşüncesinden dönmemiş; Cumhuriyet, demokrasi ve laiklikten ödün vermeyen; bu nitelikleriyle de, "aydınlanmacı" ve "devrimci" bir kalemin ürünleri. Soran, sorgulayan bu yazılar yaklaşık 500 sayfa boyunca dünyaya farklı açılardan bakmamızı sağlıyor.

 
  Evrensellik, Kimlik ve Özgürleşme
Kasım 2000
  Evrensellik, Kimlik ve Özgürleşme
Ernesto Laclau
Çeviren: Ertuğrul Başer
Birikim Yayınları / 189 sayfa

1970'lerden beri modernlik eleştirilirken, "farklılığın" eşitlikten daha önemli olduğu vurgulandı. Siyasal planda ise kendi iç çelişkilerinde yıpranan, cazibe gücünü yitiren evrensel eşitliğe dayalı özgürlük anlayışının yerini "kimlikler savaşı" almaya başladı.

Kültürel kimlikler, cinsel kimlikler, etnik kimlikler, siyasetin önde gelen temaları oldular. Tikellik evrenselliğin önüne geçti. Kimi yerde çok kültürlülük, kimi yerde 'kozmopolitizme' karşı mücadele, kimi yerde ise yabancı düşmanlığı veya 'benmerkezli' bir kültürel-etnik duruş biçiminde tezahür eden tikellik, evrensel eşitliğin karşısına hemen her yerde kültürel kimliğin üstünlüğü fikrini öne çıkardı. Kimlik politikaları, yeni dönemin çekim merkezi olmaya başladılar.

Laclau bu kitaptaki yazılarında, oluşumu devam etmekte olan bu yeni dönemin siyasal simgelerini ve bunların yansıttığı toplumsal beklentileri sorgulayarak, solun geleneksel hedeflerinin yerini alabilecek yeni siyasal hedefler tanımlamaya çalışıyor. "Evrensellik", "özgürleşim", "tikellik", "iktidar", "ideoloji" gibi kavramları tavizsiz biçimde yeniden değerlendirip, ekseninde 'hegemonya' kavramının yer aldığı, genel bir siyaset kuramı oluşturmayı amaçlıyor.
Konuya ilgi duyanların, içinde ilginç tanımlar bulacağı bir kitap...

 
  Öteki Dünyalı
Ekim 2000
  Öteki Dünyalı
Mustafa Yelkenli
Çiviyazıları Yayınları / 240 sayfa

Türkiye'de bilimkurgu denince genelde yabancı yazarlar, yabancı eserler akla gelir; biz de bu ay bir Türk bilimkurgusu tanıtmaya karar verdik.

"Evet, bilimkurgu edebiyatının temel özelliği gelecek tasarım. Gelecekteki olası öyküler aynı zamanda gelecekteki olası düzenleri de betimler. Bunun nasıl şekilleneceği yazarın ideolojik donanımına bağlı. Mesela emparyalist yayılmacılığa sempatiyle yaklaşan bir yazar, gelecekte bir uzay imparatorluğunu anlatacaktır, Asimov gibi. Evrimleşmenin son aşamasında 'Tanrısal' bir takım özellikler kazanacaksa insan, Arthur Clarke gibi, saf enerji haline gelen insanın serüvenini romanına konu edecek. Telepatinin yaygınlaşacağını öngörüyorsa yazar Alfred Bester gibi, tüm güvenlik birimlerini en yetenekli 'telepat'lardan seçecek.

Varolan düzene itirazı varsa ise, Bradbury gibi, kitap düşmanlığını ve polis devletini işleyecek. Veya mevcut olanı sorgulayarak dünyayı yeniden yorumlayacak ve bir anlamda karşı dünya tarihi yazacak; Lessing gibi. Ya da Philip K Dick gibi karanlık bir geleceğin uyarısını yapacaktır okurlarına. Stanislaw Lem gibi insanı ön plana çıkarıp başka gezegenlerin doğal yaşamlarına müdahele etmeyecek, geleceği bugüne bakarak alışılamış, ilginç bir şekilde betimlemeey kalkacak. LeGuin gibi anarşizmi ve feminizmi, franke Herbert gibi Ortadoğu coğrafyasını binlerce yl sonra ayarlayacak, ideolojik donanımına uygun olarak tasarlayacaktır.

 
 

- Daha önce tanıttığımız kitaplara ulaşmak için diğer kitaplar sayfamıza gidebilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada yayınlanması isteyeceğiniz kitapları bana e-mail atın.

- Türkçe kitap siteleri gün geçtikçe artıyor. Biz size Idée Fixe'i öneriyoruz.