www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Kitap
 
  Kadın
Mart 2005
 
tıklayın, destekleyin:
Kadın
Şemsettin Orhan
Yaz Yayınları

Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada öne çıkarılması amacıyla "Dünya Kadınlar Günü" olarak adlandırılmaya başlanan, "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü"nü barındıran Mart ayında Şemsettin Orhan'ın "Kadın" adlı kitabı önemli bir başvuru kaynağı olarak, neden böyle bir güne sahip olduğumuzu idrak etmemize sağlıyor. Her ne kadar iki cinsten biri olmanın anne, öğretmen, vb. sıfatları taşımakla karşılaştırıldığında önemli olmadığını düşünenler olsa da, gerek tarih boyunca, gerek de günümüzde haksız bir sömürüyle karşı karşıya olan kadınlar için daha fazlasının yapılması gerekiyor. Ve bunu görmezden gelen, ya da kadının konumuna duyarsızlaşanlar, bu kitapla birlikte tekrar eşit doğan insanların ne hallere düştüğünü hatırlamış oluyor.

Şemsettin Orhan'ın geniş çalışması barbar çağlardan başlayıp ilk evlilik biçimlerini detaylı ortaya koyduktan sonra eski Türkler, Osmanlı ve İslam'da kadını araştırıp Hırıstiyanlık ve diğer dinlerdeki kadın imgesi ile karşılaştırıyor. Cadılık, Galilei davası gibi tarihten seçme başlıkların ardından Pakistan'dan Kuveyt'e kadının durumu ve zina ele alınıyor. Kadının karşılaştığı tecavüz, aile içi şiddet pek çok bölümde irdelenirken faşist ve sosyalist rejimlerde kadının konumu analiz ediliyor ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kadının yaşadıkları detaylı olarak ortaya konuyor. Ardından, küreselleşen dünyada(!) kadının kazanımları karşısında kaybettikleri, kadın ticareti, sömürü, kadına biçilen rol, kürtaj gibi konularda önemli saptamalar yer alıyor. Şemsettin Orhan'ın sabırlı çalışmasının ürünü olan zengin eser, alanında Türk Dili'ndeki en kapsamlı araştırmalardan biri olmaya aday olarak, pek çok kişinin kütüphanesinde bulunması gereken bir başvuru kaynağı...

 
 

- Daha önce tanıttığımız kitaplara ulaşmak için diğer kitaplar sayfamıza gidebilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada yayınlanması isteyeceğiniz kitapları mektup@ cihansalim.net adresine gönderin.

- Türkçe kitap siteleri gün geçtikçe artıyor. Örneğin, Kitapsaray, Türkiye Online, Idée Fixe (Sitenize link vermem için e-posta atabilirsiniz)