www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Kitap
 
  Yönetmekten Yönetişime Geçebilmek
Eylül 2004
  Antik Çağdan Küreselleşmeye / Yönetim Gelenekleri ve Türkler
Metin Aydoğan
Umay Yayınları

Toplumsal evrmi oluşturan olaylar, öncekiler tarafından belirlenen sonrakileri belirleyen süreçler halinde; zamana ve koşullara bağlı olarak ortaya çıkar, gelişir ve gelişimini tamamlayarak bir başka döneme geçer.

Geçmişte sonuç olan, yeni dönemde neden haline gelir ve bir başka yeni dönemin hazırlayıcısı olur. Sürekli değişimi içeren bu sonsuz süreç, tarihtir. Bu nedenle tarih; olayların yalnızca yer ve zaman gösterilerek yazılması değil, bütünlüğü olan ve uzun dönemlere yayılan gelişmelerin birbiriyle ilişkilendirilerek yorumlanmasıdır.

Önemli olan, eskide kalan olayları yalnızca öğrenmek değil, olaylardan bu güne yönelik yararlanılabilir sonuç çıkarmaktır. Unutulmamalıdır ki 'geçmişi unutanlar onu yinelemeye mahkumdur'.Bu anlamda, 'tarihçinin görevi geçmişi sevmek ya da geçmişten kurtulmak değil, bugünü kavramanın anahtarı olarak onu öğrenip geleceğe aktarmaktır."

 
 

- Daha önce tanıttığımız kitaplara ulaşmak için diğer kitaplar sayfamıza gidebilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada yayınlanması isteyeceğiniz kitapları mektup@ cihansalim.net adresine gönderin.

- Türkçe kitap siteleri gün geçtikçe artıyor. Örneğin, Kitapsaray, Türkiye Online, Idée Fixe (Sitenize link vermem için e-posta atabilirsiniz)

Olimpiyat sporlarında pek çok alana yayılan nedenleri olan genel başarısızlığımız devam ederken bu durum olimpiyat düzenleme iddiamıza hiç de katkıda bulunmuyor. Sportif başarıyla öne çıkmanın avantajı herkes tarafından kabul ediliyor, Çin'in 2008'deki ev sahipliği görevi öncesi Atina'da madalya sıralamasında ABD'ye kafa tutması önemli bir örnek.